Дали иритацијата на мочниот меур може да биде знак на болест?

Елиминирањето на одредени производи, како сода и цитрус, може да помогне во ублажување на непријатноста во мочниот меур. Вашиот мочен меур е орган налик на балон кој е подвиткан зад вашата карлична коска. Тоа е дел од вашиот уринарен систем и ја собира вашата урина додека не дојде време кога треба да уринирате (мочате). Тоа е валкана работа: вашето пишање содржи течен отпад што се филтрира од вашата храна преку бубрезите. Значи, трагите од она што го јадете и пиете завршуваат во урината.

Елиминирањето на одредени производи, како сода и цитрус, може да помогне во ублажување на непријатноста во мочниот меур. Вашиот мочен меур е орган налик на балон кој е подвиткан зад вашата карлична коска. Тоа е дел од вашиот уринарен систем и ја собира вашата урина додека не дојде време кога треба да уринирате (мочате).

Тоа е валкана работа: вашето пишање содржи течен отпад што се филтрира од вашата храна преку бубрезите. Значи, трагите од она што го јадете и пиете завршуваат во урината.

Што е иритација на мочниот меур?
Ако сте чувствителни на се што јадете или пиете, урината може да го иритира мочниот меур. И исто како и секој друг дел од вашето тело, кога вашиот мочен меур се иритира, може да дејствува нагоре.

Може да забележите:

Имате ненадеен силен нагон за мочање (ургенција).
Треба почесто да мочате (фреквенција).
Имате истекување (инконтиненција на нагон).
Имате болки во долниот дел на стомакот (стомакот).

Дали иритацијата на мочниот меур може да биде знак на болест?
Во повеќето случаи, иритацијата на мочниот меур не е итна медицинска помош. Но, понекогаш, иритацијата на мочниот меур може да биде предизвикана од проблеми во уринарниот тракт. Тие вклучуваат:

Инфекција на уринарниот тракт (ИУТ), која може да предизвика краткотрајна (привремена) непријатност и итна потреба да се користи бањата.
Интерстицијален циститис (IC), хронична (долготрајна) состојба која предизвикува отекување на ѕидот на мочниот меур и создава постојана болка во мочниот меур.
Многу ретко, новата иритација на мочниот меур може да биде знак за тумор во вашиот мочен меур или уретрата и знак за рак на уринарниот тракт.
Запомнете, ако имате треска, трескате, имате болки во долниот дел на грбот или на страната или ако видите крв во урината, време е да посетите лекар.

Дали одредени видови храна го иритираат мочниот меур?
Вашето утринско кафе, тој шприц после работа, дури и сосот од домати на вашата пица: сите овие намирници – и многу други – може да го иритираат вашиот мочен меур и да предизвикаат симптоми.

Некои од овие намирници може да се работи што често ги јадете или пиете. Други можеби се оние што ретко ги допирате.

Некои намирници може да ви пречат кога се сурови, но не и кога се варени.

И само во случај да сè уште не сте целосно збунети, има ова: Предизвикувачите многу варираат од личност до личност. „Она што ги предизвикува моите симптоми на мочниот меур можеби нема да ги активира вашите“, вели диететичарот Кортни Барт, RD, LD. Како резултат на тоа, „Може да биде долг процес да се открие причината за вашата конкретна ситуација“.

Која храна и пијалоци може да предизвикаат иритација на мочниот меур?
Сепак, некои видови храна се поверојатно од другите да бидат виновниците. Урологот Емили Слопник, доктор на науки, им кажува на своите пациенти дека следниве предмети често можат да бидат извор на иритација на мочниот меур:

Кофеин пијалоци, како што се кафе, чај и енергетски пијалоци.
Газирани пијалоци, како сода.
Вештачки засладувачи, кои се наоѓаат во диеталните газирани пијалоци и многу бонбони со „редуциран шеќер“, печива, гуми за џвакање и житарици за појадок.
Алкохол, вклучувајќи пиво, вино и алкохолни пијалоци.
Кисела храна, како цитрусно овошје и домати.
Барт се согласува. „Списокот на предизвикувачи е крајно индивидуализиран“, нагласува таа. „Но, еден од најчестите предизвикувачи е киселата храна, како доматите или сокот од портокал. Кафето е исто така големо поради кофеинот. Некои луѓе дури сметаат дека чоколадото може да биде предизвикувач бидејќи содржи кофеин. За многу луѓе вештачките засладувачи се проблем. И алкохолот, исто така, може да биде активирач“.

Ако искусувате знаци на иритација на мочниот меур, како што се често мокрење, итност, истекување или болка, горенаведените категории на храна и пијалоци се добро место да започнете да ги барате вашите предизвикувачи.
Како можам да препознаам храна и пијалоци кои го иритираат мочниот меур?
Да дознаете дали некоја храна го иритира вашиот мочен меур е процес на елиминација. Повторно, важно е да се запамети дека на сите луѓе со иритација на мочниот меур не им пречи истата храна или пијалоци. Но, постојат начини да откриете која храна или пијалоци може да ви пречат.

Добро место за почеток е со дневник за храна, ни вели Барт. Тоа може да биде вашата најдобра алатка за следење на она што го јадете, што пиете и кога имате симптоми на иритација на мочниот меур.

Еве неколку општи упатства за водење дневник за храна:

Запишете сè што јадете и пиете три дена. Барт предлага да се изберат два работни дена и сабота или недела, „Бидејќи понекогаш она што го јадеме и пиеме за време на викендот е различно од она што го имаме во текот на неделата“.
Во исто време, водете евиденција за вашите симптоми. „На крајот на денот, документирајте. Запрашајте се како работи вашиот мочен меур. Дали е болно? Имаше ли поголема итност? Или работите се прилично мирни?“ советува таа.
Побарајте каква било корелација помеѓу тоа што сте јаделе и пиеле и како се чувствува вашиот мочен меур.
Ако забележите поврзаност – како болка во мочниот меур што се појавува после пиење диетална газиран сок за време на ручекот – отстранете ја таа храна од вашата исхрана.

Дали тоа помага? Ако е така, честитки! Избегнувањето на таа храна или пијалок – барем колку што е можно – може да биде токму она што е потребно за да се смири вашиот претрупан мочен меур.

Но, ако сè уште не можете да ги откриете вашите предизвикувачи, можеби е време да разговарате со давател на здравствена заштита. Лабораториските тестови нема да ви кажат која храна и пијалоци предизвикуваат иритација. Но, специјалист за здравствена заштита кој третира проблеми со уринарниот систем (уролог) може. Тие може да го прегледаат вашиот дневник за храна и симптоми и да помогнат да се откријат корелациите. Или вашиот давател на услуги може да го испита вашиот мочен меур за да дијагностицира или отфрли состојби, како што е ИЦ, што може да придонесе за вашата непријатност.

Како можам да управувам со мојата иритација на мочниот меур?
Можете да управувате со непријатноста во мочниот меур со избегнување на храна и пијалоци што сте ги идентификувале како надразнувачи.

Еве неколку други чекори кои можат да помогнат:

Пиј многу вода. Ова помага да се разреди вашата урина и може да ја намали болката предизвикана од храната што го иритира мочниот меур што можеби сте ја јаделе. Што значи „многу вода“? За повеќето луѓе, тоа значи да пиете доволно вода за да не чувствувате жед, и дека вашата урина е бледо жолта или чиста боја и нема мирис. Вистина е дека некои луѓе не пијат доволно вода. Но, можно е и да се пие премногу, што може да го надмине мочниот меур и да создаде чувство на итност. За повеќето луѓе, пиењето помеѓу четири и осум чаши вода дневно е многу.
Обидете се да управувате со вашиот стрес. „Кога сте под стрес, тоа може да влијае на целото тело, вклучувајќи го и мочниот меур“, вели Барт. Спијте доволно квалитетно, вежбајте редовно, јадете добро балансирана исхрана и правете кратки паузи во текот на денот за да се опуштите.
Работете со диететичар. Ова може да биде особено корисно во справувањето со иритацијата на мочниот меур. Диететичарот може да ви помогне да ги идентификувате вашите специфични предизвикувачи и да најдете замени погодни за мочниот меур за секој оброк.
Сè се враќа на основите, вели Барт. „Целирајте се кон разновидна храна. Јадете умерено, пијте соодветна количина течности и внимавајте на внесот на шеќер, сол, алкохол и масти – особено заситени и транс масти, кои можат да придонесат за целокупното воспаление, вклучително и во мочниот меур.

Glass of water

Може ли да спречам иритација на мочниот меур од храна и пијалоци?
Не можете секогаш да избегнете иритација на мочниот меур од она што го јадете и пиете. Но, откривањето која храна и пијалоци предизвикуваат непријатност во мочниот меур може многу да ви помогне да се чувствувате подобро. Со водење дневник за храна и усвојување внимателна исхрана, можете да ја пронајдете и избегнувате храната што ве мачи.

Која е најдобрата храна за здравјето на мочниот меур?
Веќе изложивме некои од храната и пијалоците кои можат да го иритираат вашиот мочен меур. Сега, можеби би сакале да разгледате некои алтернативи. Некои луѓе сметаат дека можат да јадат и пијат оваа храна без да доживеат иритација на мочниот меур:

Повеќето цели плодови, вклучувајќи:

Банани.
Боровинки.
Круши.
Лубеница.
Зеленчук, грав и јаткасти плодови:

Бадеми.
Авокадо.
Аспарагус.
Моркови.
Индиски ореви.
Боранија.
Леќата.
Марули и други лиснати зеленило.
Кикиритки.
Компири, и слатки и бели.
Сквош, вклучувајќи желади, путер и шпагети.

Но, ако сè уште не можете да ги откриете вашите предизвикувачи, можеби е време да разговарате со давател на здравствена заштита. Лабораториските тестови нема да ви кажат која храна и пијалоци предизвикуваат иритација. Но, специјалист за здравствена заштита кој третира проблеми со уринарниот систем (уролог) може. Тие може да го прегледаат вашиот дневник за храна и симптоми и да помогнат да се откријат корелациите. Или вашиот давател на услуги може да го испита вашиот мочен меур за да дијагностицира или отфрли состојби, како што е ИЦ, што може да придонесе за вашата непријатност.

Како можам да управувам со мојата иритација на мочниот меур?
Можете да управувате со непријатноста во мочниот меур со избегнување на храна и пијалоци што сте ги идентификувале како надразнувачи.

Еве неколку други чекори кои можат да помогнат:

Пиј многу вода. Ова помага да се разреди вашата урина и може да ја намали болката предизвикана од храната што го иритира мочниот меур што можеби сте ја јаделе. Што значи „многу вода“? За повеќето луѓе, тоа значи да пиете доволно вода за да не чувствувате жед, и дека вашата урина е бледо жолта или чиста боја и нема мирис. Вистина е дека некои луѓе не пијат доволно вода. Но, можно е и да се пие премногу, што може да го надмине мочниот меур и да создаде чувство на итност. За повеќето луѓе, пиењето помеѓу четири и осум чаши вода дневно е многу.
Обидете се да управувате со вашиот стрес. „Кога сте под стрес, тоа може да влијае на целото тело, вклучувајќи го и мочниот меур“, вели Барт. Спијте доволно квалитетно, вежбајте редовно, јадете добро балансирана исхрана и правете кратки паузи во текот на денот за да се опуштите.
Работете со диететичар. Ова може да биде особено корисно во справувањето со иритацијата на мочниот меур. Диететичарот може да ви помогне да ги идентификувате вашите специфични предизвикувачи и да најдете замени погодни за мочниот меур за секој оброк.
Сè се враќа на основите, вели Барт. „Целирајте се кон разновидна храна. Јадете умерено, пијте соодветна количина течности и внимавајте на внесот на шеќер, сол, алкохол и масти – особено заситени и транс масти, кои можат да придонесат за целокупното воспаление, вклучително и во мочниот меур.

Може ли да спречам иритација на мочниот меур од храна и пијалоци?
Не можете секогаш да избегнете иритација на мочниот меур од она што го јадете и пиете. Но, откривањето која храна и пијалоци предизвикуваат непријатност во мочниот меур може многу да ви помогне да се чувствувате подобро. Со водење дневник за храна и усвојување внимателна исхрана, можете да ја пронајдете и избегнувате храната што ве мачи.

Која е најдобрата храна за здравјето на мочниот меур?
Веќе изложивме некои од храната и пијалоците кои можат да го иритираат вашиот мочен меур. Сега, можеби би сакале да разгледате некои алтернативи. Некои луѓе сметаат дека можат да јадат и пијат оваа храна без да доживеат иритација на мочниот меур:

Повеќето цели плодови, вклучувајќи:

Банани.
Боровинки.
Круши.
Лубеница.
Зеленчук, грав и јаткасти плодови:

Бадеми.
Авокадо.
Аспарагус.
Моркови.
Индиски ореви.
Боранија.
Леќата.
Марули и други лиснати зеленило.
Кикиритки.
Компири, и слатки и бели.
Сквош, вклучувајќи желади, путер и шпагети.


Повеќето цели зрна, вклучувајќи:

Киноа.
Ориз.
Овес.
Месо и протеини:

Јајца.
Риба (ракчиња, туна и лосос).
Посни парчиња говедско или свинско месо.
Живина (пилешко и мисирка).
Млечни производи:

Сирења (благи).
Млеко (со малку маснотии и полномасно).
Пијалоци, вклучувајќи:

Опции за кафе со ниска киселост, вклучително темно печено, ладни пијалоци и мешавини од печурки или цикорија.
Билни чаеви. („Мочниот меур сака топли пијалоци“, забележува Барт. „Тие можат да бидат многу смирувачки.“)
Изворска вода.
Иако понекогаш се смета за причина за иритација на мочниот меур, јогуртот го препорачуваат и Барт и д-р Слопник. „Иако јогуртот е природно кисел“, објаснува Барт, „високото ниво на пробиотици (корисни бактерии) што ги содржи всушност му користи на уринарниот тракт“.

„Постојано препорачуваме пробиотици, за болки во мочниот меур и за спречување на инфекции на уринарниот тракт“, додава д-р Слопник. „И јогуртот е природен начин да ги добиете, наместо да земате апчиња или додаток“.

Но, внимавајте на засладените јогурти, вклучувајќи ги и видовите полни со овошје, кои можат да содржат високо ниво на шеќер. Исто така избегнувајте ги оние кои содржат вештачки засладувачи, кои се високо на листата на потенцијални надразнувачи на мочниот меур. Најдобар е обичниот јогурт без маснотии. И оригиналниот и грчкиот стил се одлични извори на протеини, калциум и пробиотици и можат да придонесат за здрава исхрана – и среќен мочен меур.