Дали кафето е добро или лошо за вашето здравје?

Иако раните студии за кафето сугерираа дека тоа може да доведе до здравствени проблеми, неодамнешните истражувања даваат силни докази дека пиењето кафе всушност има различни здравствени придобивки.

Иако раните студии за кафето сугерираа дека тоа може да доведе до здравствени проблеми, неодамнешните истражувања даваат силни докази дека пиењето кафе всушност има различни здравствени придобивки.

„Вкупните докази беа прилично убедливи дека кафето е повеќе здраво отколку штетно во однос на здравствените резултати“, рече Френк Ху, претседател на Одделот за исхрана на Харвард Т.Х. Училиштето за јавно здравје Чан, во напис од 5 април 2021 година во Откријте. „За повеќето луѓе, умереното консумирање кафе може да се вклучи во здравата исхрана.

Ху рече дека умереното внесување кафе – околу 2-5 шолји дневно – е поврзано со помала веројатност за дијабетес тип 2, срцеви заболувања, рак на црниот дроб и ендометриумот, Паркинсонова болест и депресија. Дури е можно луѓето кои пијат кафе да го намалат ризикот од рана смрт.

Раните истражувања го поврзуваат кафето со болести кои се движат од срцеви заболувања и астма. Но, Ху забележа дека многу учесници во тие студии исто така пушеле, што можеби ги навело истражувачите да мислат дека кафето е одговорно за негативните ефекти кои сега се поврзани со цигарите. Тој додаде дека сè што луѓето консумираат многу има тенденција да биде под лупа. „Во минатото, мислам дека многу луѓе мислеа: „Ох, кафето е толку вкусно, мора да има нешто лошо во кафето“, рече тој. „Значи, мислам дека добрата вест е дека [за] повеќето луѓе, кафето всушност дава некои здравствени придобивки“.

Одредени групи треба да внимаваат на пиењето кафе, се вели во написот. Не се знае многу за ефектите на кафето врз децата, а кофеинот може да биде штетен за бременоста. Премногу кофеин, исто така, може да предизвика анксиозност кај луѓето со паника или анксиозни нарушувања.

За оние кои пијат кафе, експертите предлагаат да се вари со хартиен филтер, бидејќи нефилтрираното кафе е поврзано со повисоки стапки на рана смрт и може да содржи соединенија кои го зголемуваат нивото на ЛДЛ, или „лошиот“ холестерол. Тие исто така советуваат да не претерувате со додаден крем или шеќер.

Љубителите на кафе ширум светот кои посегнуваат по омиленото утринско пијалок веројатно не размислуваат за неговите здравствени придобивки или ризици. А сепак овој пијалок е предмет на долга историја на дебата. Во 1991 година кафето беше вклучено во листата на можни канцерогени од страна на Светската здравствена организација. До 2016 година беше ослободен, бидејќи истражувањето покажа дека пијалокот не е поврзан со зголемен ризик од рак; напротив, постоеше намален ризик од одредени видови на рак кај оние кои пијат кафе редовно, откако правилно беше земена историјата на пушењето. Дополнителните акумулирани истражувања сугерираат дека кога се консумира умерено, кафето може да се смета за здрав пијалок. Зошто тогаш во 2018 година една американска држава донесе закон според кој кафето мора да носи ознака за предупредување за рак? Прочитајте за да ги истражите сложеноста на кафето.

Извор на
Кофеинот
Витамин Б2 (рибофлавин)
Магнезиум
Растителни хемикалии: полифеноли вклучувајќи хлорогена киселина и кининска киселина и дитерпени вклучувајќи кафестол и кахвеол
Една шолја сварено кафе од 8 унца содржи околу 95 mg кофеин. Умерена количина кафе генерално се дефинира како 3-5 шолји дневно, или во просек 400 mg кофеин, според Диететските упатства за Американците.

Кафе и здравје
Кафето е сложена мешавина од повеќе од илјада хемикалии.   Шолјата кафе што ја нарачувате од кафуле е веројатно различна од кафето што го подготвувате дома. Она што ја дефинира чашата е видот на зрното кафе што се користи, како се пече, количината на мелење и како се приготвува. Човечкиот одговор на кафе или кофеин, исто така, може значително да се разликува кај поединци. Ниските до умерени дози на кофеин (50-300 mg) може да предизвикаат зголемена будност, енергија и способност за концентрирање, додека повисоките дози може да имаат негативни ефекти како што се анксиозност, немир, несоница и зголемен пулс.   Сепак, кумулативното истражување на кафето покажува во насока на здравствена корист.   Дали користа произлегува од кофеинот или растителните соединенија во зрното кафе? Дали е потребно одредено количество кафе дневно за да има здравствени придобивки?

Рак
Дијабетес тип 2
Здравје на срцето
Депресија
Невродегенеративни заболувања
Камења во жолчката
Смртност
Заклучок: Голем број докази сугерираат дека консумирањето кафе со кофеин не го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести и рак. Всушност, консумирањето од 3 до 5 стандардни шолји кафе дневно е постојано поврзано со намален ризик од неколку хронични болести. Сепак, некои поединци можеби нема да толерираат поголеми количини на кофеин поради симптоми на нервоза, анксиозност и несоница. Поточно, оние кои имаат потешкотии да го контролираат крвниот притисок можеби ќе сакаат да го ублажат внесот на кафе. На бремените жени им се советува и да земат помалку од 200 мг кофеин дневно, количество во 2 шолји кафе, бидејќи кофеинот поминува низ плацентата во фетусот и е поврзан со губење на бременоста и мала тежина при раѓање. Поради потенцијалните негативни несакани ефекти што некои луѓе ги доживуваат кога пијат кафе со кофеин, не е неопходно да почнете да го пиете ако веќе не го пиете или да ја зголемите количината што моментално ја пиете, бидејќи постојат многу други диететски стратегии за подобрување на вашето здравје. Кафето без кофеин е добра опција ако некој е чувствителен на кофеин, а според истражувањето сумирано погоре, нуди слични здравствени придобивки како кафето со кофеин. Исто така, важно е да имате на ум како уживате во пијалакот. Дополнителните калории, шеќерот и заситените масти во пијалок во кафуле натоварено со шлаг и ароматизиран сируп може да ги надоместат сите здравствени придобивки што се наоѓаат во основното црно кафе.

Што е со леденото кафе?

Видови
Зрната кафе се семки на овошје наречено кафе цреша. Црешите за кафе растат на дрвја од кафе од родот на растенија наречени Coffea. Има широк спектар на видови на растенија за кафе, почнувајќи од грмушки до дрвја.

Вид на зрна. Постојат два главни типа на кафе, Арабика и Робуста. Арабика потекнува од Етиопија и произведува кафе со благ, вкусен вкус. Тоа е најпопуларниот вид во светот. Сепак, скапо е да се одгледува бидејќи растението Арабика е чувствително на околината, бара сенка, влажност и стабилни температури помеѓу 60-75 степени целзиусови. Растението кафе Робуста е поекономично за одгледување бидејќи е отпорно на болести и опстојува на поширок опсег на температури помеѓу 65-97 степени целзиусови. Може да издржи и сурови климатски промени како што се варијации во врнежите и силна сончева светлина.
Вид на печење. Зрната кафе започнуваат зелени. Тие се печени на висока температура за да создадат хемиска промена што ја ослободува богатата арома и вкус што ги поврзуваме со кафето. Потоа се ладат и се мелат за варење. Нивоата на печење се движат од светло до средно до темно. Колку е посветло печеното, толку е посветла бојата и печениот вкус и поголема киселост. Темното печено кафе е највкусно.

Ставете зрна или мелено кафе во херметички непроѕирен сад на собна температура подалеку од сончева светлина. Во внатрешноста на ладно темно кабинет ќе биде идеално. Изложеноста на влага, воздух, топлина и светлина може да му го одземе вкусот на кафето. Амбалажата на кафето не го чува добро кафето подолго време, затоа префрлете поголеми количини кафе во херметички садови.
Кафето може да се замрзне ако се чува во многу херметички сад. Изложеноста на дури и мали количества воздух во замрзнувачот може да доведе до изгореници од замрзнувачот.
правење кафе со зрна кафе, гарафа за вода и шолја Направете
Следете ги упатствата на пакувањето со кафе и машината за кафе, но генерално соодносот е 1-2 лажици мелено кафе на 6 унци вода.
За оптимален вкус на кафе, пијте веднаш по варењето. Напитокот ќе го изгуби вкусот со текот на времето.
Користете мелено кафе во рок од неколку дена и цели зрна во рок од две недели.
Дали знаеше?
Мит е дека потемните печења содржат повисоко ниво на кофеин од посветлите печења. Полесните печења всушност имаат малку поголема концентрација!
Меленото кафе не треба да се вари повеќе од еднаш. Сварените мелења имаат горчлив вкус и можеби повеќе не даваат пријатен вкус на кафе.
Додека водата е секогаш најдобриот избор за гасење на жедта, кафето може да се вброи во вашите дневни цели со течност. Иако кофеинот има благо диуретично дејство, тој се компензира со вкупната количина на течност од кафето.