Дали некогаш треба да излезете надвор без крема за сончање? Еве што велат дерматолозите

Ултравиолетовите зраци од сонцето ја оштетуваат ДНК на клетките на кожата, што може да предизвика клетките да станат канцерогени. Истите тие зраци се одговорни и за синтезата на витаминот Д, кој игра важна улога во имунолошкиот систем и здравјето на коските.

Ултравиолетовите зраци од сонцето ја оштетуваат ДНК на клетките на кожата, што може да предизвика клетките да станат канцерогени.
Истите тие зраци се одговорни и за синтезата на витаминот Д, кој игра важна улога во имунолошкиот систем и здравјето на коските.


Дали лицето треба да нанесува крема за сончање пред да излезе надвор зависи од многу фактори, вклучувајќи ја бојата на кожата, локацијата и времето од денот.
Досега, веројатно сте добро свесни за важноста да се мачкате со крема за сончање ако поминувате еден ден покрај базен или на плажа. Но, кога станува збор за кратката изложеност на сонце, правилата може да изгледаат малку понејасни.


Додека Американската академија за дерматологија (ААД) им наредува на луѓето „да нанесуваат крема за сончање секој ден на кожа што не е покриена со облека, ако сте надвор“, засилениот разговор на интернет јасно стави до знаење дека не сите се согласуваат со овој строг пристап.


Некои луѓе, како што е реалити ѕвездата Кристин Кавалари, ја покренаа идејата дека воопшто не треба да користиме крема за сончање. Потоа, има и други, како новинарот Роуан Јакобсен, кој изјави дека некои луѓе можеби нема да треба да го користат толку често колку што сугерираат американските упатства. Неговиот напис од 10 мај во Атлантик со наслов „Против апсолутизмот за заштита од сонце“ во голема мера се фокусира на австралиските насоки за безбедност на сонце, кои неодамна беа ажурирани за да се усогласат со премисата дека одредено време на сонце без сончање има придобивки, првенствено во врска со изложувањето на витамин Д.


Со оглед на сите спротивставени совети, можеби се прашувате дали е секогаш неопходно да се нанесува крема за сончање секогаш кога ќе излезете надвор, како што сугерираат упатствата од САД, или дали е некогаш во ред – па дури и корисно – да поминете време на сонце без заштита.


Еве што мораа да кажат дерматолозите.
Врската помеѓу кремата за сончање, заштитата на кожата и витаминот Д
Пред да истражуваме дали е некогаш здраво да се прескокне кремата за сончање, важно е да се разбере како кремата за сончање влијае на здравјето.


Кремот за сончање делува така што формира обвивка што го апсорбира ултравиолетовото Б (УВБ) зрачење од сонцето пред да навлезе во кожата. Ова зрачење може трајно да ја оштети ДНК на клетките на кожата, поттикнувајќи формирање на мутација која може да стане канцерогена клетка.

Со блокирање на УВБ зраците, кремот за сончање има и уште еден ефект: кога се применува правилно, може да ја ограничи способноста на телото да произведува витамин Д, кој игра важна улога во имунолошкиот систем и здравјето на коските.3 Можете да добиете малку витамин Д преку вашата исхрана – и додатокот може да ја пополни празнината – но примарен природен извор на витамин Д е сонцето.


Општо земено, на луѓето со светла кожа им треба само околу 10 до 15 минути изложување на сонце на лицето, рацете и нозете неколку пати неделно за да го добијат целиот витамин Д што им е потребен, д-р Џонатан Унгар, доцент по дерматологија и Медицинскиот директор на Центарот за меланом и рак на кожата Валдман на планината Синај.

На луѓето со потемна кожа може да им требаат до 30 минути повеќе. Тоа е затоа што потемната кожа има повеќе пигмент, или меланин, кој функционира за заштита од УВ зрачење.
Сепак, Унгар рече дека овие проценки се „исклучително поедноставени“ и може да се променат во зависност од повеќе фактори. На пример, УВ зраците се најсилни во пролет и лето, на локации поблиску до екваторот и помеѓу 10 и 16 часот.


Дали е секогаш неопходно да се носи крема за сончање додека сте на отворено?
Новите упатства на Австралија во голема мера се засноваат на идејата дека, за некои луѓе со потемни тонови на кожа, прескокнувањето на мала заштита од сонце може да вреди заради изложување на витамин Д.

ААД не се согласува со ова размислување, се вели во написот во Атлантик. Портпаролот му рекол на Јакобсен дека „бидејќи ултравиолетовите зраци од сонцето може да предизвикаат рак на кожата, Академијата не препорачува да се добива витамин Д од изложување на сонце“.


Сепак, д-р Дија Мутасим, професорка на одделот за дерматологија на Медицинскиот колеџ на Универзитетот во Синсинати, изјави за Health дека „има одредена предност во изложувањето на малку сончева светлина и за синтеза на витамин Д и за вашето расположение“.

Иако мисли дека е непотребно да се нанесува крема за сончање пред изложување на многу кратки сончеви зраци, како што е брзо одење до автомобилот, дали треба да излегувате надвор без крема за сончање подолги периоди е покомплицирано прашање.

„На крајот се работи за изнаоѓање рамнотежа помеѓу ризиците и придобивките, идеално онаа во која придобивките ги надминуваат ризиците“, рече Унгар. „Како што им кажувам на моите пациенти, постојат два главни начини да се добие витамин Д, изложување на сонце наспроти суплементација. Познато е дека само еден од нив го зголемува ризикот од рак на кожата, но треба сами да изберете“.


Идејата е да ги искористите придобивките од сонцето без да предизвикате промени во изгледот на вашата кожа, рече Мутасим. Блага црвенило, па дури и тен укажуваат на оштетување од сонце.

Повеќе фактори, вклучувајќи облачно покривање, време од денот и сезоната, можат да влијаат на тоа колку брзо може да доживеете оштетување од сонцето. Луѓето со потемни тонови на кожа, исто така, имаат помали шанси да се оштетат од сонце (иако можат и навистина развијат рак на кожата).

„Поединец со многу светол тен не може да толерира повеќе од пет минути без одредена заштита, додека лице со потемна кожа може да толерира 40 минути“, рече Мурасим.

Она што е јасно, нагласи Мурасим, е дека секој што планира да биде на сонце подолг период треба да планира да ја заштити изложената кожа. Според AAD, тоа значи нанесување на водоотпорен крем за сончање со заштита од широк спектар и SPF од најмалку 30.