Дали пивото од ѓумбир е лек за стомакот

Стомачните болки не се забавни. Кога се чувствувате лошо во стомакот, може да се чувствувате уште полошо ако   чувствувате мачнини. И може да се свртите кон стариот природен лек : пиво од ѓумбир.

Стомачните болки не се забавни. Кога се чувствувате лошо во стомакот, може да се чувствувате уште полошо ако чувствувате мачнини. И може да се свртите кон стариот природен лек : пиво од ѓумбир.

Дали  пивото  од ѓумбир навистина помага при гадење?

Иако многумина од нас пораснаа мислејќи дека овој газиран пијалок може да помогне во олеснување на нашите стомачни неволји, факт е дека пивото од ѓумбир можеби не е лек – ико мислевме дека е.

Лекарот за семејна медицина Метју Голдман, доктор Метју Голдман, објаснува зошто пивото од ѓумбир можеби не е најдобрата опција и што можете да пиете наместо тоа за да ви помогне да го смирите стомакот.

Дали ѓумбирот е корисен за гадење и вознемирен стомак?

Повеќето пијалоци од ѓумбир се всушност лажни. Ѓумбирот може да не содржи природен ѓумбир. Тоа може да биде вештачки арома.

И ако има вистински ѓумбир, можеби нема доволно да понуди значително олеснување. Дури и тогаш, повеќето пиво од ѓумбир нема да помогне. Може дури и да ги влоши работите.

„Повеќето пива од комерцијална марка ѓумбир имаат најмалку 10 лажички шеќер“, вели др. Голдман. „Ако некое лице има надуеност, гасови или варење, карбонизацијата и шеќерот може да го влошат. Дури и диететскиот пиво од ѓумбир може да биде штетно бидејќи нашите тела можеби нема да ги варат и вештачките шеќери“.

Истото може да се каже и за пивото од ѓумбир. Иако може да содржи повисоки нивоа на ѓумбир од пивото од ѓумбир, одредени пива со ѓумбир се богати со шеќер, калории и кофеин.

Алтернативи на пивата од ѓумбир
Ако навистина сакате пиво од ѓумбир, Др. Голдман предлага да ги читате етикетите за да се осигурате дека добивате помалку шеќер и доволно вистински ѓумбир.

Коренот од ѓумбир од самопослуга, кој може да помогне при различни форми на гадење како утринска мачнина, мачнина во движење и несакани ефекти од одредени третмани со хемотерапија. Свежиот ѓумбир содржи соединение наречено gingerol, кое вклучува антиоксидантни својства и го намалува воспалението.

Па, како треба да користите ѓумбир?

Излупете го и измешајте го со чај без кофеин или топла вода.

д-р. Голдман советува да јадете ѓумбир во мали количини во текот на денот. Други опции за ѓумбир достапни во патеката за природна храна на вашата продавница за храна или во продавница за природна храна вклучуваат:

Бонбони со ѓумбир или лижавчиња. Побарајте опции со ниска содржина на шеќер во патеката за природна храна во вашата продавница за храна или во продавница за природна храна. Овие можат да обезбедат удобен и вкусен начин да уживате во придобивките од ѓумбирот.


Ѓумбир за  џвакање. Друга вкусна опција која може да помогне да се ублажи гадењето.
Чај од ѓумбир. Чајот од ѓумбир е смирувачки и со време проверен лек познат по неговата способност да го поддржува варењето и да го смири желудникот.
Шутки со ѓумбир. Некои луѓе сметаат дека шприцовите со ѓумбир, обично концентрирани форми на ѓумбир, се ефикасни во обезбедувањето брзо ослободување од гадење.


Храна која содржи ѓумбир. Колачињата со малку шеќер и други закуски со ѓумбир може да бидат пријатен начин за консумирање ѓумбир кога чувствувате непријатност во стомакот.
Ѓумбир во прав. Разноврсна опција за додавање вкус на ѓумбир на различни јадења и пијалоци.
Кои други пијалоци можат да помогнат при стомачни проблеми? Покрај лековите базирани на ѓумбир, разгледајте ги и овие други опции за да помогнете со стомачни проблеми:

Чај од нане. Се покажа дека чајот од нане го поддржува варењето и може да има благотворно дејство на желудникот.


Спортски пијалоци или пијалоци со електролити. Кога се користат во умерени количини, овие пијалоци можат да бидат корисни за спречување на дехидрација. Не заборавајте да ја проверите содржината на додаден шеќер на етикетата.


Раствори за орална рехидратација. За болните деца, растворите за орална рехидратација  се формулирани со пониски нивоа на шеќер и повисоки електролити, што ги прави погодни за справување со дехидрација додека се нежни кон детските тела.


Вода. Не ја потценувајте важноста да останете хидрирани. Пиењето ледена вода може да биде едноставен и ефикасен начин за одржување на рамнотежата на течностите.
„Важно е да се запамети дека индивидуалните преференции и чувствителност варираат, па можеби ќе сакате да пробате различни опции за да ја пронајдете онаа која најдобро функционира за вас“, предлага д-р. Голдман. „На крајот, изборот на лек ќе зависи од вашите специфични потреби и удобност.

Крајна линија?
Кога имате вознемирен стомак и се борите со гадење, важно е да останете хидрирани. Наместо да се свртите кон пиво од ѓумбир, можеби ќе сакате да се одлучите за чај од ѓумбир, чај од пеперминт или дури и спортски или електролитен пијалок.

Исто така, сакате да се одлучите за блага храна како солени крекери, банани и сос од јаболка наместо зачинета, кисела, слатка или масна храна.

И додека малку трпение и некои домашни лекови можат да ви помогнат да го смирите вашиот стомак, ако вашата мачнина продолжи, можеби е време да разговарате со давател на здравствена заштита.