Дали треба да спиете со вашето домашно милениче во кревет?

Кучињата и мачките се топли, омилени и  многу сакани. Тие прават срцата да се стопат со секое мало мафтање со опашката или мјаукање. Овие домашни миленици се многу повеќе од животни. Тие се членови на семејството. Но, кога станува збор за наоѓање место за спиење... Па, можеби е најдобро да им дадеме малку простор на нашите крзнени пријатели.

Кучињата и мачките се топли, омилени и  многу сакани. Тие прават срцата да се стопат со секое мало мафтање со опашката или мјаукање. Овие домашни миленици се многу повеќе од животни. Тие се членови на семејството.

Но, кога станува збор за наоѓање место за спиење… Па, можеби е најдобро да им дадеме малку простор на нашите крзнени пријатели.

Во принцип, не се препорачува спиење со домашно милениче ако барате солидна ноќ со спиење. Се разбира, тоа не ги спречува луѓето да го прават тоа. Анкетите на интернет покажуваат дека повеќе од половина од сопствениците на домашни миленици го делат креветот со своите миленици.

Има добрите и лошите страни на тој вид на поставување ноќни ноќи. Ајде да погледнеме подетално со специјалистот за медицина за спиење Ненси Фолдвари-Шефер, DO, MS.

Причини да не спиете со вашето домашно милениче
Животот со домашно милениче може да понуди бројни здравствени придобивки, но тоа не значи дека сè во врска со споделувањето на вашиот дом со животно е неверојатно.

Кога станува збор да дозволите домашно милениче да ја помине ноќта во вашиот кревет, еве пет грижи:

Нарушувања на спиењето
Споделувањето на креветот води до заедничко искуство за спиење. Значи, ако вашето куче се движи наоколу ноќе додека сонува да брка верверички, таа ноќна активност може да биде доволна за да ги прекине вашите сопствени соништа.

„Многу луѓе постојано се будат во текот на ноќта затоа што домашно милениче се препозиционира или лае или треба да се изнесе надвор“, забележува д-р Фолдвари-Шефер. „Тоа може да биде голема компонента на нарушување на сонот“.

Некој што се буди во средината на ноќта може да заврши и да остане буден – и малку луѓе можат да си дозволат да ги изгубат тие драгоцени минути (или часови) одмор. Истражувањата покажуваат дека 1 од 3 возрасни во САД не спие доволно.

Не минимизирајте што значи тоа губење на сон. Со текот на времето, тоа може да биде ГОЛЕМА работа. Постојаното недостиг од  сон може да го зголеми ризикот од развој на состојби како што се:

Дијабетес тип 2.
Срцева болест.
Деменција.
Депресија.
Дебелината.
Алергии и астма
Истражувањата покажуваат силна врска помеѓу проблемите со спиењето и алергиите. Така ако имате астма. Додавањето домашно милениче во креветот може да ги ескалира тие проблеми со дишењето.

Спиењето со крзнениот пријател ве изложува на предизвикувачи на алергии и астма (како што е првут од домашно милениче) неколку часа во непосредна близина. „Постои реална шанса да се активираат вашите алергии или астма“, вели д-р Фолдвари-Шефер.

Морничави бубалки
Познато е дека болвите и крлежите возат со автостоп и висат на кучиња и мачки. Ако тие паразити се на вашето домашно милениче кога ќе скокнат во вашиот кревет навечер, тие многу добро би можеле да завршат на вас до утро.

Каснувањето од болви може да ве остави со чешање и иритирана кожа што може да биде многу досадно. Во најлошото сценарио, каснувањето на крлеж заразен со болест може сериозно да ве разболи.

Каснувањето од крлеж може да предизвика болести како што се:

Лајмска болест.
Пегава треска на Карпестите планини.
Ерлихиоза.
Алфа-гал синдром.

Болести
Да не ве навредувам, но животните потенцијално можат да шират МНОГУ микроби. Настрана од условите наведени погоре, има околу 100 други зоонозни болести – вклучувајќи ја и треската од гребење на мачки – кои можат да се пренесат од животните на луѓето.

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) нуди детали за сите овие болести. Да бидеме фер, не сите услови на списокот ЦДЦ вклучуваат домашни миленици. Но, добар број го прават тоа.

Крајна линија? „Секако дека постои потенцијална изложеност на бактерии кога имаме домашни миленици во креветот“, вели д-р Фолдвари-Шефер.

Потенцијал за гризење и гребење
Кучињата и мачките често не сфаќаат љубезно да бидат вознемирени за време на сон. Нивниот инстинктивен рефлекс на штрек може да вклучува користење на нивните канџи или остри заби за да испратат порака до престапникот во време на сон.

Секое каснување или гребење носи ризик од инфекција.

Причини за спиење со вашето домашно милениче
Многу од причините зошто ги обожаваме нашите миленици служат како самата причина зошто им правиме место во кревет.

Списокот вклучува:
Среќа
Има причина зошто често се чувствуваме подобро откако се дружиме со домашно милениче. Малку време еден на еден со пријател животно може да ги намали хормоните поврзани со стресот и да го подобри вашето расположение, известува Националниот институт за здравје.

„Многу луѓе се само посреќни кога се во близина на нивниот миленик – а тоа вклучува и кога одат во кревет“, забележува д-р Фолдвари-Шефер.

Чувство на сигурност
Домашните миленици можат да ве предупредат кога нешто не е во ред во вашиот дом. Во некои случаи, миленичињата дури можат да понудат удобност и заштита. „Луѓето често се чувствуваат посигурни во нивната околина со домашно милениче наоколу“, додава таа.

Топлина
Тие нејасни палта на нашите пријатели миленичиња можат да ни се најдат додека се гушкаме во студена ноќ. Исто така, вреди да се напомене дека кучињата и мачките се неколку степени потопли од луѓето.

Совети за спиење со вашето домашно милениче
Значи, ако сте наклонети кон тоа да ги мачкате со лажички вашето куче или мачка додека спиете, овие шест совети од д-р Фолдвари-Шефер може да ви помогнат да спиете малку подобро:

Користете филтер за воздух. Сакате да ги минимизирате проблемите со алергија и астма? Високоефикасниот филтер за честички за воздух (HEPA) може да помогне во отстранувањето на повеќе од 99% од првутот од домашни миленици и другите предизвикувачи на алергија и астма што се вртат околу вашата спална соба.
Почесто мијте ги чаршафите. Првутот за домашни миленици и „габични организми“ може да се појават со кучиња, мачки и други крзнени пријатели. Поредовно фрлање на постелнината во машината за перење – цел еднаш неделно – може да спречи да се акумулираат тие непријатни работи.
Време за капење миленичиња. Чистата миленичка е помала веројатноста да донесе бактерии, болви и крлежи во вашиот кревет. Земете ги во када!
Дефиниран простор за спиење. Ако го држите вашето домашно милениче во кревет со вас, не значи дека тој мора да биде против вас. Размислете да ги поставите на различен дел од креветот за да бидат блиску, но можеби не премногу блиску. (Можеби вреди да се размисли и за поголем кревет.)
Планирајте однапред за пречки. Ако вашето домашно милениче често сака ужина доцна или редовно одговара на повикот на природата во 2 часот по полноќ, вградете го тоа во вашата рутина за спиење. Одењето во кревет малку порано може да ви овозможи да станете со нив, а сепак да спиете доволно часови.
Бидете доследни. Поставете граници и граници, а потоа држете се до нив. „Доследноста може да доведе до стандардни практики до кои вашето домашно милениче учи да се придржува – и тоа може да им овозможи на сите да спијат подобро“, советува д-р Фолдвари-Шефер.

На крајот на денот
Гушкањето на вашето домашно милениче во кревет навечер може да доведе до проблеми со мирен сон. Или може да се навивате покрај вашето куче и мачка под покривката и никогаш да не пропуштите ни намигнување.

Значи, кој начин е во право? Постои еден сигурен начин да се одлучите.

„Доколку вашето спиење со вашето домашно милениче влијае на квалитетот на вашиот сон и се будите уморни секое утро, веројатно е најдобро да погледнете во различен распоред за спиење“, вели д-р Фолдвари-Шефер.