Дали вежбањето и физичката активност може да ги намалат вашите проширени вени

Одење, пливање, аеробни вежби, подигнување на глуждовите и подигање на телото се особено добри за вашата циркулација. Избегнувајте физички активности кои вршат поголем притисок врз вашите нозе, како што се  тенис или кревање тегови.

Кардио вежбите може да ја намалат појавата на проширени вени, но само привремено.
Варикозните вени се многу чести: приближно една третина од сите возрасни ги имаат. И повеќето од тие луѓе ги сметаат за досадни. И тоа со добра причина! Варикозните вени можат да предизвикаат болка, чешање, оток, па дури и чиреви на кожата. Во тешки случаи, тие можат да направат да се чувствувате како да носите цементни блокови за чевли. Најмногу вознемирува начинот на кој изгледаат проширените вени.

Ако пребарувате на интернет за „брзи поправки“ за проширени вени, ќе наидете на многу ужасни совети. Но, ќе најдете и неколку совети кои се полу-вистинити. На пример, ќе видите некои помалку од веродостојни извори кои тврдат дека сè што е потребно е само малку вежбање за да ги натерате испакнатите вени да потонат назад во вашата кожа. Но, тоа не е вистина. Или, барем, тоа не е целата вистина.
Специјалистот за васкуларна медицина Меган Мекарти, DO, ни помага да ги сортираме фактите од фикцијата.

Што предизвикува проширени вени?
Според д-р Мекарти, проширените вени обично се сигнал дека има проблем со венската циркулација – односно начинот на кој вашите вени носат крв од срцето до остатокот од телото.
„Вените треба да се борат против гравитацијата за да ја преместат таа течност назад кон срцето“, вели д-р Мекарти.
За да се увери дека крвта се движи во вистинската насока, таа објаснува дека нашите вени имаат мали вентили во форма на V во нив. Проширената вена се развива кога тие вентили или не се затвораат до крај или не се затвораат доволно брзо.
„Ако вентилите не се затвораат“, продолжува д-р Мекарти, „гравитацијата може да ја натера крвта да оди наназад, кон стапалата. Со текот на времето, тоа може да предизвика оток и непријатност. Може да предизвика и развој на проширени вени“.
Ќе знаете дали имате проширени вени бидејќи тие се видливи со голо око. Тие обично изгледаат како грутки, испакнатини или јазли под вашата кожа. Во зависност од нејзината големина и каде се наоѓа, варикозата може да има и сино-зелен изглед. Може да имате и венски чиреви на нозете, кои се рани кои тврдоглаво одбиваат да заздрават и бараат медицинска помош.

Варикозните вени се развиваат поради многу причини. Еве некои од најчестите:
Имајќи семејна историја на венски нарушувања.
Стареење.
Хормони.
Да се биде бремена.
Внатрешен притисок од долго стоење.
Надворешен притисок од носење рестриктивна облека.
Имајќи прекумерна тежина или дебелина.
За некои од нас, проширените вени не се голема работа. На другите им пречат физичките симптоми што ги предизвикуваат, изгледот на вените или и двете.
За жал – освен ако не мора да се отстранат – ние сме заглавени со (нерамни) вени што ги имаме. За среќа, редовното вежбање може привремено да го подобри изгледот и симптомите кои доаѓаат со проширените вени.

Дали вежбањето може да ги намали проширените вени?
Да биде појасно: Варикозните вени не исчезнуваат со вежбање. Како што вели д-р МекКарти, „Штом вените се таму, не можете навистина да ги промените, така што тие секогаш ќе бидат таму“.
Но, иако проширените вени нема да исчезнат, тоа не значи дека вежбањето нема да помогне.
„Вежбањето може да помогне со симптомите од вените, а исто така може привремено да ги декомпресира“, забележува д-р Мекарти.
Клучниот збор таму е „привремено“. Вежбањето помага да се истурка крвта од вените, но тие на крајот повторно ќе се наполнат.

Најдобри вежби за проширени вени
Како што очекувавте, најдобрите вежби за намалување на изгледот и непријатните симптоми на проширени вени спаѓаат во категоријата „кардио“.

Одење
„Редовното одење е веројатно најголемата работа што им ја препорачувам на луѓето“, вели д-р Мекарти. „Вените течат внатре во мускулите на потколеницата. Пумпањето на мускулот на потколеницата, што го правите секој пат кога правите чекор, помага привремено да се затвори вената, пумпајќи ја крвта во вистинската насока: назад кон срцето.

Кога правите подигање на телото, го користите тој многу важен мускул за да ги подигнете стапалата од подот. Треба да се чувствувате како да имате невидлив пар високи потпетици на себе! Можете да правите подигање на телото од седечка или стоечка положба. Според д-р Мекарти, подигањето на телата е особено корисно ако не можете да долго да одите.

Пумпи за глуждот
Пумпите за глужд се една од оние одлични вежби што можете да ги правите додека гледате филм, седите на вашето биро или дури лежите во кревет! Користејќи го глуждот, наведнете го стапалото за да биде насочено кон таванот. Потоа, насочете ги прстите на нозете. Треба да изгледа како да туркате педала. Направете го тоа повеќепати за крвта во вашата нога да се движи малку побрзо! Како и подигањето на телото, овие вежби се одлични за многу луѓе.

Пливање
„Пливањето е полесно за зглобовите, особено ако луѓето имаат артритис“, забележува д-р Мекарти. Тоа е важно бидејќи стареењето може да предизвика и артритис и проширени вени.
Пливањето е одлична вежба со мал удар… но почекајте! Има повеќе!
„Водата, исто така, делува како природен чорап за компресија“, додава д-р Мекарти, „Значи, вие не само што го добивате движењето на пумпање кога

Размислете за избегнување на овие вежби
Знаеме дека вежбањето е од витално значење за одржување на здравјето на срцето и васкуларниот систем. Значи, не е изненадување што д-р Мекарти не мисли дека ниту една вежба треба да биде целосно исфрлена од масата. Но, таа е исто така многу јасно дека – кога станува збор за намалување на изгледот и симптомите на проширените вени – не сите вежби се создадени еднакви.

Вежбите што предизвикуваат напнатост или губење надолу, како кога кревате тешки тежини или  тенис, може да го зголемат вашиот крвен притисок. Не сакате поголем притисок врз проширените вени.

„Сакам да размислувам за тоа вака: знаете како некои бодибилдери имаат навистина проширени вени? Тоа се обидуваме да го избегнеме“, вели д-р Мекарти.

Редовните прегледи се исклучително важни за следење на состојбата

Во крајна линија
Вежбањето не може да ги „излечи“ проширените вени, но одредени видови кардиоваскуларни вежби можат привремено да го намалат нивниот изглед, како и симптомите како болка и чешање. Кардиото е исто така добро за здравјето на целото тело, па затоа е победничка!

Одење, пливање, аеробни вежби, подигнување на глуждовите и подигање на телото се особено добри за вашата циркулација. Избегнувајте физички активности кои вршат поголем притисок врз вашите нозе, како што се  тенис или кревање тегови.