Ефектот на спортот врз вашето здравје

Ефектот на спортот врз вашето здравје.Спортот има огромно влијание врз секојдневниот живот и здравјето на една личност. Тие не ви даваат само интересна рутина, туку и здраво тело. Вклучувањето во физички активности како спорт ја подобрува работата на срцето, го намалува ризикот од дијабетес, го контролира шеќерот во крвта и ги намалува нивоата на напнатост и стрес. Исто така, носи позитивна енергија, дисциплина и други квалитети за пофалба во вашиот живот. Спортувањето го зајакнува вашето тело, а исто така ја подобрува меморијата и мускулната координација. Лекарите од примарната здравствена заштита препорачуваат редовно спортување. Има безброј придобивки од спортот; некои од нив се тука за вас.

Спортот има огромно влијание врз секојдневниот живот и здравјето на една личност. Тие не ви даваат само интересна рутина, туку и здраво тело. Вклучувањето во физички активности како спорт ја подобрува работата на срцето, го намалува ризикот од дијабетес, го контролира шеќерот во крвта и ги намалува нивоата на напнатост и стрес. Исто така, носи позитивна енергија, дисциплина и други квалитети за пофалба во вашиот живот. Спортувањето го зајакнува вашето тело, а исто така ја подобрува меморијата и мускулната координација. Лекарите од примарната здравствена заштита препорачуваат редовно спортување. Има безброј придобивки од спортот; некои од нив се тука за вас.

Контрола на тежината
Со проблемот на дебелината се соочуваат милиони ширум светот. Дебелите го зголемуваат ризикот од хипертензија и срцеви заболувања. Еден од најдобрите начини да се ослободите од дебелината е да се занимавате со спорт. Физичката активност ви помага да ја контролирате вашата тежина. Повеќето спортови се интензивни физички активности кои брзо и ефикасно согоруваат дополнителни калории. Учеството во спортот е одличен начин да ја согорите целата таа дополнителна тежина и да ја добиете идеалната форма на телото.

Спортувањето, додека управувате со правилен план за исхрана, може да се покаже како многу поефикасно од било што друго. Дебелината е предизвикана од дополнителните масти присутни во вашето тело. Овие телесни масти може да се согорат со вежбање. Единствениот проблем е што вежбањето изгледа како скучна работа и повеќе напорно. Од друга страна, спортот е забава. Продолжувате да играте дури и откако сте уморни затоа што уживате во тоа.

Пониска хипертензија
Хипертензијата или високиот крвен притисок е голем здравствен ризик за луѓето од сите делови на светот. Хипертензијата може да предизвика мозочен удар или други здравствени болести. Редовната физичка активност и вежбањето ви помагаат да го одржувате вашиот крвен притисок нормален. Спортот ви го обезбедува сето истегнување, трчање и вежбање што ви е потребно. Така, учеството во спортот може да биде одличен начин за справување со високиот крвен притисок. Повеќето здравствени експерти и лекари им препорачуваат на луѓето кои страдаат од хипертензија редовно да вежбаат. Спортот е најдобрата форма на физички тренинг што е и интересно и возбудливо. Луѓето кои редовно се занимаваат со спорт имаат нормален крвен притисок во споредба со оние кои не го прават тоа.

Пониски нивоа на холестерол
Спортувањето ви помага да го контролирате нивото на холестерол. Вежбањето ви помага да одржите пониско ниво на холестерол. Според повеќе видови истражувања, докажано е дека луѓето со висока физичка активност имаат пониски нивоа на холестерол во споредба со оние кои одржуваат седентарен начин на живот. Физичката активност е многу важна за одржување на ниско ниво на холестерол. Утврдено е дека врвните спортисти како Кристијано Роналдо и другите имаат неверојатно ниско ниво на холестерол дури и по триесет години.

Подобра циркулација на крвта
број на хемоглобин
Циркулацијата на крвта почнува да се подобрува додека спортувате. Со трчање или учество во други физички активности, телото останува добро оксигенирано. Така, останувате поздрави и активни. Активноста може да го зголеми и бројот на хемоглобинот и волуменот на крвта. Кога играте, вашето срце почнува да пумпа побрзо и дополнително оптоварување се става на вашите срцеви мускули. Ова дополнително оптоварување ги зајакнува вашите срцеви мускули, што го подобрува целокупниот проток на крв. Редовните аеробни вежби на здрав начин ја зголемуваат капиларната густина на работните мускули. Аеробикот исто така го зголемува бројот на митохондриите во влакната на работните мускули. Вашето срце почнува да функционира подобро, што резултира со подобра брзина на пумпање на срцето. Целокупниот резултат е дека можете да вежбате понапорно под помал стрес.

Посилен имунитет
Да! Добро прочитавте. Редовното вежбање го зајакнува и вашиот имунолошки систем. Вашето тело станува имуно на многу болести. Вежбањето значително ја зголемува стапката на проток на белите крвни зрнца. Додека се потите додека спортувате, токсините се отстрануваат од вашето тело. Зголемувањето на телесната температура ги намалува и шансите за раст на бактериите.

Тренирање на мускулите.
Тренирање на мускулите
Спортот е најдобриот начин за правилно вежбање на мускулите. Забавно е да се игра и не се чувствува како  тешка работа. Во исто време, тие ви даваат силни и затегнати мускули. Ова е можно само ако продолжите редовно да играте активни спортови како фудбал, фудбал, тенис и бејзбол. Со вклучување во спорт, ги тонирате вашите мускули и ги тренирате за заедничка работа. Тоа е познато како невромускулно програмирање. Како што играте, вашите мускули стануваат посилни и посилни. Со спортување добивате чиста мускулна маса и истовремено согорувате масти. Ако сакате совршено витко тело со исецкани шест пакети и мускули, ова поле може да се покаже како покорисно од теретана. За да стекнете такви мускули, мора да претпочитате спортови кои вклучуваат движење на повеќето од вашите мускулни групи. Физиката на врвните спортисти е инспирација за сите нас.

Посилни коски
Посилни коски
Учеството во спорт не само што ги зајакнува вашите мускули, туку и коските. За време на спортувањето, вие ставате стрес на вашите коски со движења со голема моќ и сила; ова, пак, ја зголемува вашата густина на коските што резултира со посилни коски. На пример, за разлика од нормалното одење, трчањето додека играте става дополнително оптоварување или стрес на вашите коски. За да го издржат овој зголемен стрес на оптоварување, коските се прилагодуваат и стануваат погусти. Ако продолжите да се занимавате со спорт, вашите коски стануваат посилни и погусти поради постојаниот стрес. Како што старееме, нашата коскена густина продолжува да се намалува. Уживањето во спортот може да биде најлесниот начин да се одржи добра густина на коските и да се остане силни со напредувањето на возраста.

Посилен ум
поостар ум
Спортот носи позитивен став во вашиот живот. Тие го прават вашиот ум поостар и посилен. Спортот е забавен за играње и го освежува вашиот ум. Да се биде добар во спортот прави да се чувствувате добро и постигнато и ја зголемува вашата самодоверба. Играњето тимски спортови исто така ја зајакнува вашата способност за креирање стратегија. Преку спортот учите да донесувате одлуки брзо и инстинктивно. Оваа способност за брзо донесување одлуки е многу корисна во секојдневниот живот. Спортот исто така ве учи да останете смирени и да размислувате со ладен ум. Тие ве учат да донесувате одлуки во ситуации со висок стрес без да паничите или да станете хипер.