Хит во светот: Јапонска диета со банани го забрзува метаболизмот и ги топи килограмите

За појадок потребно е да изедете една банана, а максималното дозволено количество се четири банани секое утро. Диетата со банана се состои од слободно јадење само банани за појадок, а потоа 15 до 30 минути подоцна, пиење вода на собна температура или незасладен чај. Оваа диета е создадена во Јапонија во 2008 година од фармацевт, кој исто така бил специјалист за превенција.

За појадок потребно е да изедете една банана, а максималното дозволено количество се четири банани секое утро. Диетата со банана се состои од слободно јадење само банани за појадок, а потоа 15 до 30 минути подоцна, пиење вода на собна температура или незасладен чај. Оваа диета е создадена во Јапонија во 2008 година од фармацевт, кој исто така бил специјалист за превенција.

Останатите оброци треба да бидат лесни, помали и почести. Посебно строги правила за остатокот од исхраната во текот на денот не постојат.

Јадете нормално за ручек и вечера, но не претерувајте. Оригиналната диета трае 7 до 12 дена.

Бананите се здрав додаток на урамнотежена исхрана, бидејќи обезбедуваат низа витални хранливи материи и се добар извор на влакна. Иако јадењето банани не може директно да доведе до губење на тежината, некои од својствата на овие плодови може да му помогнат на лицето да ја намали надуеноста, да го контролира апетитот и да ги замени преработените шеќери.

7-дневната диета со банана за природно чистење вклучува зелен чај и две јајца со вашите банани. Можете да пиете неограничена количина зелен чај и да консумирате до 3 килограми банани секој ден. Јадете две јајца во одреден момент во текот на седумдневниот план.

Теоретски, можете да јадете банани колку што сакате, сè додека не прекумерно трошите калории, не менувате друга храна и хранливи материи што му се потребни на вашето тело или не му наштетувате на вашето здравје на други начини. Сепак, една до две банани дневно веројатно ќе се смета за умерен внес за повеќето здрави луѓе.

Хитоши Ватанабе вели дека комбинацијата на банани со топла вода може да го забрза метаболизмот, па човек кој се придржува до диетата со банана може да јаде се што ќе посака за ручек и вечера, а сепак ќе ослабне. Освен тоа, незрелите банани содржат многу стабилен скроб, поради што луѓето се чувствуваат сити.

Банани: Иако се богати со калории, бананите се одлично овошје за рамен стомак. Бананите се богати со здрави влакна кои помагаат во намалување на апетитот и го тераат телото да согорува масти. Несварливите влакна кои се присутни во бананите, или отпорниот скроб, ги блокираат јаглехидратите да се апсорбираат од телото.

Оваа диета добива се повеќе на популарност, а нејзиното основно правило е за појадок да јадете банани со чаша или две млака вода. И тоа е се!

 

Лесен план за исхрана со банана за губење на тежината и детоксикација | План за исхрана со 900 калории | Диета за слабеење 5 кг за 5 дена.

Диетата со банана потекнува од Јапонија во 2008 година. Таа нуди план за слабеење кој е здрав и не остава на оние кои се на диета да му недостига храна или да се чувствува гладен. Диетата со банана не ја ограничува големината на бананите, бројот на јадења дневно или начинот на внесување (т.е.: поединечно, мешано или мешано, итн.).

Диетата со банана не се препорачува за долги периоди или за губење значително количество тежина. Типично, 3-дневната диета со банана резултира со губење на приближно 5-6 килограми. Седумдневната диета со банана природно чисти и може да ви помогне да изгубите 6-8 килограми.

Придобивките од бананите и диетата со банана

Диетата со банана е релативно успешна бидејќи овошјето нема холестерол или масти. Бананите се богати со калиум, витамин Б и магнезиум. Тие се природно здрави за срцето и се добри за вашиот имунолошки систем, нервниот систем, коските и бубрезите. Како бонус, бананите произведуваат серотонин за кој е познато дека ја подобрува позитивната перспектива.

Бананите делуваат како потенцијален агенс за слабеење бидејќи обезбедуваат диетални влакна (или брутална храна) кои додаваат волумен и се растворливи во вода и поминуваат како гас. Диететските влакна го менуваат и начинот на кој другите хранливи материи се апсорбираат во телото. На пример, нуспроизводите од дигестивниот тракт, како што се масните киселини со краток синџир, ја зголемуваат оксидацијата што ја намалува акумулацијата на маснотии со текот на времето.

Правилно спроведување на диетата со банана

Правилниот начин да се прави која било диета е постепено да се започнува и завршува. Иако диетата со банана дозволува неограничена потрошувачка на банани, се препорачува да започнете полека и да му дадете време на вашето тело да се прилагоди. Запомнете дека вашето тело одеднаш не троши ништо друго освен калиум, витамин Б, магнезиум и вода откако ќе се користи за јаглехидрати, шеќери и преработена храна. Многу банани кои се консумираат премногу брзо може да резултираат со непријатно гаснење.

Диетата со банана не мора да биде досадна. Бананите може да се јадат поединечно или да се мешаат во обичен јогурт. Изблендирајте една банана, една чаша млеко со малку маснотии или бадеми и коцки мраз за смути. Замрзнете ги бананите и изблендирајте ги со нискомаслено/бадемово млеко во сладолед.

7-дневната диета со банана за природно чистење вклучува зелен чај и две јајца со вашите банани.
Можете да пиете неограничена количина зелен чај и да консумирате до 3 килограми банани секој ден. Јадете две јајца во одреден момент во текот на седумдневниот план.

Има само две ограничувања за 3-дневната или 7-дневната диета со банана: не јадете ништо после 20 часот и спиете до полноќ.

Типично мени за диета со банана

Појадок – Една или неколку мали банани со малку маснотии или бадемово млеко или вода на собна температура (може да се изблендира за смути или да се додадат во обичен јогурт).

Утринска ужина – една или повеќе индивидуални банани (без десерти, мешање или мешање).

Ручек – Неограничен избор (може да се одлучите за една банана и мала салата без прелив).

Попладневна ужина – една или повеќе индивидуални банани (без десерти, мешање или мешање).

Вечера (Јадете пред 20 часот) – Неограничен избор.

Главните концепти на оваа диета се да се јаде повеќе риба, свежо овошје и зеленчук; јадете во помали делови и правете го тоа побавно; додадете ориз или тестенини, производи од соја (тофу, мисо, едамам, соја сос), ферментирана храна и чај во вашата исхрана