Имате испукани усни-што треба да направите!

Дајте ѝ дополнителен третман на нежната кожа на вашите усни со балсам за усни базиран на маст. Зимата може да биде предизвикувачка, дури и за луѓето кои сакаат студено време. На крајот на краиштата, никому не му се допаѓа да го рине снегот со лопата во 5 часот наутро или да носи три слоја облека само за  одење до продавница.

Дајте ѝ дополнителен третман на нежната кожа на вашите усни со балсам за усни базиран на маст. Зимата може да биде предизвикувачка, дури и за луѓето кои сакаат студено време. На крајот на краиштата, никому не му се допаѓа да го рине снегот со лопата во 5 часот наутро или да носи три слоја облека само за  одење до продавница.

Но, зимата може да биде особено брутално време од годината за вашите усни, кои можат да станат испукани, суви и испукани.

„Студеното време има значајно влијание врз нашето тело, а тоа ги вклучува и нашите усни“, вели дерматологот Мелиса Пилијанг, доктор на науки.

Значи, има ли лек за испукани усни што делува? Д-р Пилијанг споделува како да се ослободите од испуканите усни и што можете да направите за да ги спречите на прво место.

Што предизвикува испукани усни?
Не е изненадување што зимското време може да предизвика испукани усни. Комбинацијата на ладен воздух и студен ветер надвор – и сув, загреан воздух внатре – сето тоа заговара да ги направи вашите усни суви и затегнати.

А кога ќе излезете надвор, можеби нема веднаш да помислите на заштита на усните.

„Имајте на ум дека кога ќе излезете на студ, може да преземете чекори за да го покриете остатокот од вашето тело“, забележува д-р Пилијанг, „но премногу често, вашата уста е една од последните работи што ги покривате. Понекогаш, можеби и воопшто не го правите тоа, оставајќи ги усните изложени на тие поостри зимски услови“.

Плус, вашите усни не се ист тип на кожа како и остатокот од вашето лице и тело.

„Усните се посебен тип на кожа која е многу тенка и нежна, што значи дека тие навистина бараат дополнителен TLC“, продолжува таа. „Нашите усни се сушат 10 пати побрзо од остатокот од кожата на нашето лице, па затоа е навистина важно да користиме дополнителна заштита“.

Ако вашите усни се испукани, може да почувствувате:

Сува или лупење усни.
Испукана кожа.
Лупење на кожата.
Чешање.
Блага болка.
Рани на усните и устата.

Третман за испукани усни
Кога станува збор за лекување на испукани усни, времето е од суштинско значење! Веднаш третирајте силен пилинг и пукнатини. Ако ги оставите испуканите усни да поминат, тие може да се влошат, можеби да се заразат или дури и да доведат до херпес.

На пример, вирусот на херпес симплекс има тенденција да напаѓа кога вашиот имунолошки систем е намален, што може почесто да се случува во зима. И кога вашите усни се лупат, пукаат и се сушат, тоа не ѝ помага на ситуацијата, создавајќи средина поидеална за тој досаден напаѓач.

Домашни лекови за испукани усни
Ве интересира како брзо да ги излечите испуканите усни? За среќа, постојат повеќе мерки што можете да ги преземете за да ги поправите испуканите усни, како и здрави навики што можете да ги прифатите за да ги одржувате вашите усни мазни и здрави цела зима. Еве шест лекови за испукани усни што треба да ги пробате:

Изберете го вистинскиот мелем за усни
Прво, важно е она што го ставате на вашите усни. И првото „стапче“ што ќе го земете можеби нема да може да го пресече во некои случаи. Еве неколку совети како да го изберете вистинскиот мелем за усни за да ги смирите вашите усни:

Користете мелем за усни што се базира на маст. Кога ги разгледувате патеките во аптеката, побарајте лековита маст што содржи вазелин, есенцијални масла или глицерин. Овој лек ќе ја заглави влагата и ќе помогне во заздравувањето на пукнатините и расцепите на вашата кожа.


Останете подалеку од балсами за усни кои содржат камфор, еукалиптус и ментол. Овие состојки на почетокот се смирувачки, но всушност ги сушат вашите усни и го влошуваат проблемот. Кога вашите усни стануваат посува и иритирани, нанесувате повеќе од овој вид балсам за усни, а потоа циклусот продолжува.
Погрижете се вашиот балсам за усни да содржи крем за сончање. Друга важна состојка во балсамот за усни е кремот за сончање. И покрај пониските температури, сонцето сè уште грее во зима. Вашите усни сè уште можат да изгорат и се поподложни на горење од остатокот од вашето лице, бидејќи кожата е потенка и понежна.

Останете хидрирани
Дехидрацијата може да биде поврзана причина зошто вашите усни се чувствуваат суви. Уште еден лек за испукани усни?

Пијте многу вода, за која е познато дека е добра за вашата кожа – а тоа ги вклучува и вашите чувствителни усни.

Не ги лижете усните
Се обидувате да сфатите како да се ослободите од сувите усни. Професионален совет: тоа не е со лижење на усните. Кога вашите усни се суви, природно е да сакате да ги лижете за да ги навлажнете. Но, лижењето на усните има спротивен ефект.

„Откако ќе ставите плунка на вашите усни, тоа всушност ги тера да се исушат побрзо, што ги прави вашите усни уште посуви во целина“, вели д-р Пилијанг. „Плус, ензимите кои се во плунката кои се наменети за варење на храната се иритирачки за усните“.

Не ги гризете, четкајте или тријте усните
Можеби ќе почувствувате потреба да се ослободите од тоа досадно, иритирачко чувство кое предизвикува лупење и лупење – на крајот на краиштата, се чувствувате многу подобро кога вашите усни се мазни! Но, обидете се да се спротивставите на тој порив.

„Многу е подобро да не ги триете усните или да не ја откинувате лупената кожа со забите или прстите“, советува д-р Пилијанг. „Тоа само создава пукнатини и рани на вашите усни и може да ги влоши работите. Наместо тоа, нанесете многу тежок балзам на база на маст кој ќе биде смирувачки и ќе ви помогне да ги залечите вашите усни“.

Како да спречите испукани усни
Најдобро е да стекнете навика да додавате заштита за усни во вашата рутина наутро, пред спиење и на отворено.

„Купете неколку стапчиња за мелем или маст и ставете ги покрај креветот и носете ги во чантата или автомобилот за секогаш да ги имате при рака“, препорачува д-р Пилијанг.

Исто така, размислете да користите овлажнител ноќе ако воздухот во вашата куќа е сув од вашата топлина или грејач.

А особено внимавајте да нанесувате балсам за усни пред да си легнете секоја вечер. Многу луѓе спијат со отворена уста. Осум часа вдишување и издишување преку устата може сериозно да ги исушат усните – а балсамот за усни може многу да помогне.