дома Исхрана страница 3

Исхрана

БЕЗ ГЛУТЕН: Просото го намалува холестеролот, добро делува на варењето, помага при слабеење –...

Просото е житарка која не содржи глутен и позната е по своето алкално дејство. Го намалува холестеролот, добро делува на дигестивниот систем, помага при слабеење, спречува анемија и е одличен извор на енергија. На...

ОДЛИЧНА ЗАМЕНА ЗА ЕДЕН ОБРОК: Смуди од банана и овесни снегулки за забрзано слабеење

Ова е период од годината кога сите почнуваме да размислуваме како да ја доведеме “линијата“ во ред. Сега се мисли на пролетта и преминувањето на облека која ги открива наталожените килограми, бидејќи во последен...

Лекар открива 5 “магични намирници“ кои секогаш ги додава во исхраната за силен имунитет

Се чини дека секој месец доаѓаат нови информации за суперхрана што треба да ја консумираме. Но, имунологот д-р Хедер Модеј, смета дека секоја намирница која е богата со витамини и минерали е суперхрана за...

Овие четири намирниции потајно може да предизвикаат воспаленија во вашето тело

Телото активира одговор на имуниот систем кога мисли дека телото го нападнале штетни патогени. На почетокот испраќа цитокини и други воспалителни клетки да се борат против проблемот и започнуваат процес на оздравување, што доведува...

ПОСТОЈАНО ИМАТЕ ПРОБЛЕМ СО ВАРЕЊЕТО НА ХРАНАТА? Лекар вели дека овие 4 зачини треба...

Можеби ова звучи поедноставено, но бројни се студиите кои до денес покажале дека доброто здравје е последица на здрави црева и дигестија. Па, како да се постигне рамнотежа во тој дел од телото и...

Ова е најдобрата напивка за намалување на шеќерот во крвта, а сигурно ја имате...

Ако имате дијабетес или предијабетес, контролата на шеќерот во крвта е најважната задача. Ако тоа не се прави како што треба, постојат шанси кај вас да се развие болест на бубрезите, срцето или губење...

Како се манифестира недостатокот на витамини во организмот?

Иако на почетокот не го забележуваме, недостатокот на витамини влијае на нашето тело и може да не доведе во сериозни проблеми. На ова треба особено да внимаваме кога сме на диета. Исфрлањето на група...

ЕВЕ ШТО ВЕЛАТ НАУЧНИЦИТЕ: Дали е можно да се намали холестеролот без лекови?

Утврдено е дека консумирањето две порции внимателно осмислена храна дневно го намалува холестеролот еднаквоо ефикасно како и лековите и тоа во рок од 30 дена, се наведува во студијата објавена во The Journal of...

ИМА НЕШТО НА ШТО НЕ СТЕ ГО ОЧЕКУВАЛЕ: Што се случува со вашата дигестија...

Бананите содржат витамини А, Б6, Ц и Е. Освен тоа содржат и минерали како калиум, калциум, магнезиум, фосфор и селен. Калциум и магнезиум ни се потребни за цврсти коски и спречување несоница. Истражувањата покажале...

Што да јадете за да го зајакнете организмот ако имате омикрон?

Ако, како и многумина, сте на мета на омикрон, важно е знаете како да ги зајакнете телото. Голема улога во тоа игра храната што ја консумирате. Затоа, ова е листа на намирници што треба...

НАЈНОВИ ВЕСТИ