дома Исхрана страница 3

Исхрана

Се откажувате од јаглехидратите за време на диети?! Не сте ни свесни дека правите...

Имено, владее убедувањето дека со консумирање јаглехидрати се таложат килограмите. Но тоа е голема грешка затоа што јаглехидратите даваат енергија и генерално имаат добро влијание врз здравјето. Значи, ако ги јадете во умерени количества,...

Почнете го денот со топла вода има неколку одлични причини!

Кои се главните придобивки од оваа навика, која дефинитивно треба да ви премине во секојдневие, и зошто треба да го започнете денот со чаша топла вода со лимон? Помага во слабеењето Чаша топла вода со лимон...

Лага за исхраната за која многумина веруваат дека е вистина!

Најголема заблуда за исхраната е идејата дека пет, шест помали оброци на ден ја забрзуваат работата на метаболизмот. Всушност, тоа може и да е вистина, но овој начин на исхрана дефинитивно не влијае на...

Лек против холестерол – се прави од намирници кои ги имате во кујната

Кога ќе се измеша со сок од лимон магдоносот не само што ја стимулира циркулацијата, туку го намалува и количеството на холестерол во телото. Оваа мешавина им помогнала на многу луѓе да се опорават...

Чаша вино дневно за подобро здравје

Се повеќе истражувања го потврдуваат поволното влијание на виното врз здравјето. За почеток грозјето, а со самото тоа и виното, богато е со полифеноли кои ги ублажуваат воспаленијата и го намалуваат оксидативниот стрес во...

Пијалак кој во себе крие салмонела: Ова е убедливо најлошата бактерија која може дури...

’Sour’ или киселкастите коктели се добиваат со мешање на алкохол, сок од лимон, шеќер во прав и јајца (белки), а се мошне популарни меѓу припадниците на помладата генерација. Вкусни се и имаат специфична арома,...

Рецепт за смути кое ќе ве разбуди и наполни со енергија

Ова смути е вистинска витаминска бомба и речиси веднаш ќе го поткрене нивото на вашата енергија на повисоко ниво, и тоа благодарение на состојките од кои е направено. Потребни состојки: - 3 портокали - половина лажица брусница...

Магичен пијалак од грејпфрут и оцет: Го чисти црниот дроб и топи масни наслаги

Нарингенинот, антиоксидант кој го има во грејпфрутот и цитрусното овошје го поттикнува црниот дроб да ги разградува мастите и истовремено ја зголемува чувствителноста на инсулин, тврди тим научници од САД. Имено, истражување од 2010 година...

Пијалак со кој ќе го исчистите црниот дроб од токсини

Луѓето забораваат или не знаат дека чистиот црн дроб е, веројатно, најважниот фактор кој одредува дали е можно губење на тежината или дека таквиот процес ќе биде запрен и нема да даде никакви резултати...

Домашен лек за болно грло – вреди да се проба

Болката, гребењето и потешкотиите при голтањето се само некои од симптомите кои ги чувствуваме кога имаме воспалено грло. Освен препишаните лекарства во голема мера болката и симптомите може да ги ублажат и одредени домашни...

НАЈНОВИ ВЕСТИ