дома Исхрана страница 2

Исхрана

Чаша вино дневно за подобро здравје

Се повеќе истражувања го потврдуваат поволното влијание на виното врз здравјето. За почеток грозјето, а со самото тоа и виното, богато е со полифеноли кои ги ублажуваат воспаленијата и го намалуваат оксидативниот стрес во...

Пијалак кој во себе крие салмонела: Ова е убедливо најлошата бактерија која може дури...

’Sour’ или киселкастите коктели се добиваат со мешање на алкохол, сок од лимон, шеќер во прав и јајца (белки), а се мошне популарни меѓу припадниците на помладата генерација. Вкусни се и имаат специфична арома,...

Рецепт за смути кое ќе ве разбуди и наполни со енергија

Ова смути е вистинска витаминска бомба и речиси веднаш ќе го поткрене нивото на вашата енергија на повисоко ниво, и тоа благодарение на состојките од кои е направено. Потребни состојки: - 3 портокали - половина лажица брусница...

Магичен пијалак од грејпфрут и оцет: Го чисти црниот дроб и топи масни наслаги

Нарингенинот, антиоксидант кој го има во грејпфрутот и цитрусното овошје го поттикнува црниот дроб да ги разградува мастите и истовремено ја зголемува чувствителноста на инсулин, тврди тим научници од САД. Имено, истражување од 2010 година...

Пијалак со кој ќе го исчистите црниот дроб од токсини

Луѓето забораваат или не знаат дека чистиот црн дроб е, веројатно, најважниот фактор кој одредува дали е можно губење на тежината или дека таквиот процес ќе биде запрен и нема да даде никакви резултати...

Домашен лек за болно грло – вреди да се проба

Болката, гребењето и потешкотиите при голтањето се само некои од симптомите кои ги чувствуваме кога имаме воспалено грло. Освен препишаните лекарства во голема мера болката и симптомите може да ги ублажат и одредени домашни...

Киноа, ориз, леќа… одличен избор за чистење на дебелото црево

Исхраната е важна за нормално функционирање на целиот организам, а намирниците и нивниот избор имаат клучна улога и во празнењето на дебелото црево. За да си помогнете внимавајте што внесувате за време на оброците. Киноа...

Киви – мошне вкусно и здраво овошје!

Многумина не знаат дека кивито е една од најздравите намирници. Преполно е со антиоксиданти, а содржи повеќе витамин Ц од портокалите и другите цитруси. Одличен извор е на калиум, влакна, витамин А и Е,...

Супа од морков – лек против дијареја предизвикана од бактерии кои се отпорни на...

Супата ја осмислил Ернст Моро, лекар, педијатар кој е најпознат по откритието на примитивниот рефлекс (кој по него е наречен Мооров рефлекс). Студирал медицина во Австрија, а работел како лекар во Виена и Минхен...

Заборавете на киселата зелка ако имате висок притисок! Опасно е!

Натурологот Георгије Назаров предупредува на можниот штетен ефект заради начинот на обработка на овој зеленчук. „Сепак, потребно е да се согледаат позитивните и негативните дејства на киселата зелка“, вели  Назаров, инаку руски натуролог. За киселењето...

НАЈНОВИ ВЕСТИ