дома Исхрана страница 2

Исхрана

Што значи исхрана според биоритамот?

Долго време траат дискусиите за поврзаноста на она ШТО го јадеме и времето КОГА го  јадеме. Сите сме ги слушнале класичните тврдења од типот “ако сакаш да ослабеш, немој да јадеш по 19 часот“,...

МЕДИТЕРАНСКА ДИЕТА (ЛИСТА НА НАМИРНИЦИ): Што смее, а што не смее да се јаде

Медитеранската диета се базира на традиционалните здрави навики на луѓето кои живеат во земјите како Франција, Италија, Шпанија и Грција. Овој начин на исхрана делумно се разликува од земја до земја, како и од регион...

Зошто смоквата е најлековито овошје на светот

Сувата смоква се смета за суперхрана која ни е достапна преку целата година, но тешко може да го надмине сочниот, свеж плод кој на нашите простори се одгледува со години. Свежата смоква содржи до 80...

Го намалува крвниот притисок, ги смирува нервите и поттикнува варење на храната… Ова се...

Лубеницата во себе крие нутриенти, витамини, минерали и антиоксиданти. Главна состојка на лубеницата е водата и тоа дури 90 проценти, што ја прави исклучително корисна за жешките летните денови бидејќи ќе спречи дехидрација. Таа содржи...

Со што да го подобрите имунитетот, а да не се здебелите?

Ова е одговор на експертите како да се храните за да го зајакнете имунитетот, но притоа да не додадете плус килограми на телесната тежина. За правилна работа на одбранбениот систем, потенцираат лекарите, нужни се витамини...

Нутриционист објаснува што и како треба да се јаде во борба против вируси

Стотина различни видови вируси распределени се во бројни семејства, родови и типови кои предизвикуваат различни заболувања, а најчесто се шират преку дишните патишта, дигестивните излачувања, преку крвта и полов пат. ХРАНА БОГАТА СО НУТРИЕНТИ Здрав организам...

Пијте го пред спиење: Напиток од куркума кој ги ублажува симптомите на сезонска алергија

Земањето антихистаминици не е единствениот начин да се борите против сезонските алергии. Постојат намирници кои можат да ги ублажат симптомите, а една од нив е куркумата. Овој популарен индиски зачин познат е по своето антивоспалително...

Напиток „убиец“ на масните наслаги – рецептот е едноставен

Благодарение на комбинацијата на овие четири моќни намирници овој напиток на база на чија семе се покажал како мошне ефикасен во елиминирањето на маснотиите. Оние кои го пробале велат дека за само 7 дена...

Направете природен антибиотик кој брзо и ефикасно ги уништува инфекциите во телото

Рецептот е едноставен, а состојките сигурно веќе ги имате во кујната или можете да ги набавите на локалниот пазар. Дефинитвно вреди да се проба овој домашен лек, и не само затоа што е едноставен...

Чај од пет состојки кој ги чисти бубрезите, го регулира шеќерот, го јакне имунитетот…

Овој неверојатен чај кој лекува повеќе од 50 болести содржи пет состојки: Куркума - лековитите својства на куркумата се доста популарни. Соединението куркумин ги намалува воспаленијата, се бори против рак и помага срцето да го...

НАЈНОВИ ВЕСТИ