Изненадувачките здравствени придобивки од кафето

Излегува дека кофеинот во кафето прави повеќе отколку само да ве разбуди. Дејствува на вашиот мозок за да ја подобри меморијата, расположението, времето на реакција и менталната функција. Една студија дури вели дека кофеинот може да ја подобри издржливоста и перформансите за време на вежбањето.

Умерена количина кафе може да го намали ризикот од неколку хронични болести
Некои денови (повеќето денови, искрено) кафето може да се чувствува како лепак што го држи сето тоа заедно. Утрото те претвора од зомби во човек. Тоа ви дава убаво попладне да ме–ап. И ве држи во движење сите тие часови помеѓу.

Но – длабок здив – дали кафето е добро за вас?

Можете да издишите.

Кафето, се испоставува, има некои изненадувачки здравствени придобивки.

„Нема многу негативни страни за пиење умерени количини кафе – и всушност, тоа може да има позитивни ефекти врз вашето здравје“, вели регистрираниот диететичар Девон Пирт, RD, MHSc, BASc.

Веројатно не ви треба друга причина за да си полите свежа чаша. Но, за секој случај, продолжете да читате. (Оди напред и прво освежи ја шолјата ако сакаш. Можеме да почекаме една минута…)

Дали кафето е добро за вас?
Пиарт вели дека во целост, различните состојки во кафето се собираат во пијалок што е поголем од збирот на неговите делови. И додека колку кафе пиете и како го земате ќе направи разлика во неговите здравствени придобивки, постојат неколку начини на кои вашата шолја џо може да му направи добро на вашето тело.

Позитивната страна на кофеинот
Кафето го добива својот удар од кофеинот, природен стимуланс кој прави да се чувствувате поенергични.

Излегува дека кофеинот во кафето прави повеќе отколку само да ве разбуди. Дејствува на вашиот мозок за да ја подобри меморијата, расположението, времето на реакција и менталната функција. Една студија дури вели дека кофеинот може да ја подобри издржливоста и перформансите за време на вежбањето.

Хранливи материи
„Кафето содржи околу илјада различни ботанички соединенија“, вели Пирт. Научниците не ги проучувале сите добро, но вестите досега добиваат два палци нагоре.

На крајот на краиштата, кафето доаѓа од зрна. И како што истакнува Пирт, „диететичарите сакаат грав“.

Кафето е извор на хранливи материи, вклучувајќи витамини од групата Б, калиум и рибофлавин.

Фенолни соединенија
Зрната кафе се исто така богати со антиоксиданси, кои се соединенија кои ги штитат клетките од оштетување.

Но, има повеќе од тоа, вели Пирт, „Најновото истражување покажува дека не се антиоксидансите сами по себе тие што го прават кафето, во умерени количини, корисно. Тоа се всушност фенолните соединенија“.

Фенолните соединенија или фенолите се супстанции кои се наоѓаат во растителната храна кои играат клучна улога во одбранбените системи на вашето тело, штитејќи го од оксидативен стрес, како и од воспаление.

„Кафето се прави од зрна, растителна храна. Истражувањата покажуваат дека фенолните компоненти во кафето обезбедуваат ефекти за промовирање на здравјето слични на оние во зеленчукот или овошјето“, додава Пирт.

Намален ризик за дијабетес
Повеќекратните студии покажаа дека редовното консумирање кафе ги намалува шансите за развој на дијабетес тип 2. Тоа важи за безкофеинот, како и за сортата со високи октани.

Спречете невролошки заболувања
Редовниот дневен внес на кофеин – како оној што го добивате од вашата дневна чаша – е поврзан со помал ризик од развој на Алцхајмерова болест, како и Паркинсонова болест.

Придобивки од црниот дроб
Се покажа дека кафето е позитивно за здравјето на црниот дроб. Тоа може да помогне во заштитата од цироза на црниот дроб кај луѓето изложени на ризик од оваа болест, како што се оние со нарушување на употребата на алкохол или заболување на замастен црн дроб.

Помал ризик од рак
Истражувачите откриле дека оние кои пијат кафе имаат помал ризик од рак на црниот дроб и колоректален карцином – две од водечките причини за смрт од рак во светот.

Избегнете ја депресијата
Тоа што го добивате од пенливото капучино можеби не е плод на вашата фантазија. Неколку студии покажаа дека колку повеќе кафе пие човек, толку е помал ризикот од депресија.

Дали има ризици поврзани со кафето?
Кафето можеби е здраво зрно, но не е целосно магично. За да добиете повеќе добрите и помалку лошите страни, Peart предлага да следите некои упатства.

Не претерувајте
Прекумерниот кофеин може да предизвика дехидрација. Но, вреди да се напомене дека умереното количество кафе не дехидрира, спротивно на популарното мислење.

„Со скромни нивоа на внес, кафето е нето позитивно во смисла на хидратација, што значи дека сè уште придонесува за вашите потреби за течности“, вели Пирт.

Некои луѓе можеби сметаат дека кофеинот ги прави нервозни или вознемирени. И премногу кофеин може да го попречи и добриот сон, особено ако го пиете доцна во денот.

Кафето може да влијае и на крвниот притисок. Дали тоа ќе зависи од количината што ја пиете и од вашата генетска структура. Пиарт вели дека луѓето се генетски предиспонирани да бидат бавни или брзи метаболизатори на кофеинот, а бавните метаболизатори може да доживеат негативни ефекти, како што е покачен крвен притисок, дури и при ниски нивоа на внес.

За општата популација, експертите препорачуваат да се придржуваат до помалку од 400 милиграми кофеин дневно. Шолја кафе од 8 унца обично има 80 до 100 mg кофеин. Така, целјте на околу три до четири шолји дневно, макс.

Намалете ако очекувате
Според Американскиот колеџ за акушери и гинеколози, за трудниците е безбедно да внесуваат до 200 mg кофеин дневно, или околу две мали чаши. Жирито сè уште не размислува дали зголемениот внес на кофеин претставува ризик.

Прескокнете го кафето доцна во денот
Кофеинот во кафето може да остане во вашиот систем неколку часа по последната голтка. Така, доцна попладневно лате или кафе au lait по вечерата може да ве остави да се вртите и да се вртите ноќе. И лишувањето од сон не е ништо за мешање. За да играте на сигурно, придржувајте се кон безкофеинот навечер.

Избери мудро
Кафето – особено мешањето што го добивате во кафуле – може да оди рака под рака со додатоци кои не се толку хранливи. (Помислете на сирупите со сладок вкус, шеќер, шлаг и слично.) Некои пијалоци од кафе често се познати по празни калории. А некои од нив се навистина помалку како кафе, а повеќе наликуваат на милкшејкови со вкус на кафе.

Ако уживате во пијалоците од кафе, најбезбедниот начин е да побарате сирупи без шеќер и без камшик со безмасно млеко.

„Кафето можеби е здраво, но она што често го додавате во него не е“, предупредува Пирт. Внимавајте на шеќерот и заситените масти, особено ако пиете повеќе шолји дневно.

Peart ги нуди овие предлози за да добиете најмногу здравствени придобивки од вашето кафе, без додатоци:

Насочете се кон природни засладувачи
Постојат големи разлики во здравствените импликации за различните засладувачи.

Ако претпочитате вештачки засладувачи, како сукралоза (Splenda®) сахарин (Sweet’N Low®) и аспартам (Equal®, NutraSweet®), Peart предлага полека да се одвикнете од нив и да се одлучите за повеќе природни шеќери.

„Со текот на времето, истражувањата покажуваат дека вештачките засладувачи можат да го обучат вашиот мозок да сака многу слатки работи“, продолжува таа. „Значи, може да биде тешка транзиција, но може да биде голема победа за вашето здравје да се ослободите од вештачките засладувачи“.

Ако го пиете вашето кафе со обичен шеќер, но сакате да ги избегнете непотребните калории, обидете се да се префрлите на мала количина мед, агава или дури и Stevia™. Стевиа доаѓа од лист и е малку поприроден извор од типичен вештачки засладувач.

Зачините не се само одличен начин за додавање вкус на кафето, но тие исто така можат да обезбедат изненадувачки здравствени придобивки.

Циметот го стабилизира шеќерот во крвта, помага во подобрување на ЛДЛ (лошиот) холестерол и е добар извор на витамин К и железо.
Морско оревче е многу добар извор на манган.
Кардамонот е добар извор на витамин Ц, калциум, магнезиум, калиум и цинк. Исто така е добар извор на диетални влакна, железо и манган.
Какаото во прав е добар извор на протеини, калиум и цинк, како и добар извор на диетални влакна, железо, магнезиум, фосфор, бакар и манган. Но, исто така е богат со заситени масти, затоа користете го умерено. И одете на незасладениот вид.

Внимавајте со млекото
Можеби се прашувате дали е навистина голема работа да се користи полномасно млеко во кафето ако е само неколку лажици?

Да, тоа несомнено е важно, вели Пирт. „Тоа се празни, непотребни калории што се собираат“.

Ајде да направиме малку математика. Ако сте користеле две лажици полномасно млеко во четири шолји кафе дневно, тоа е еквивалент на половина шолја полномасно млеко, што е 75 калории. Во текот на една година, тоа би значело дека внесувате дополнителни 27.000 калории. (За перспектива, тоа е колку калории повеќето луѓе треба да консумираат во текот на две недели.)

Ако сакате поздрава алтернатива за избелување на вашето кафе, пробајте 1% или немасно кравјо млеко. Можете исто така да одите со соја, бадемово или оризово млеко со малку маснотии, кои се добри алтернативи, но имаат пониски протеини од кравјото млеко.

Така, да, продолжи и уживај во тоа утринско кафе со самодоверба дека правиш добра работа за своето тело. Само не претерувајте.