Јаболков оцет и губење на телесната тежина

Но, иако некои би можеле да ви кажат поинаку, јаболковиот оцет не е чудотворен еликсир. Не лечи акни, рингворм или брадавици од кој било вид. (Вклучувајќи ја и разновидноста на гениталиите - немојте да го пробувате тоа.) Всушност, веројатно не треба воопшто да го користите на вашата кожа, освен ако не е дел од производ за нега на кожата - или ризикувате хемиски изгореници. Повеќето од неговите наводни придобивки се токму тоа: наводни. Не е докажано.

Јаболков оцет е добар за вас – и одлично е да го имате низ дома. Можете да го убиете плевелот со него, да го користите за да ги измиете свежо собраните овошја и зеленчук и да го додадете во преливот за да ѝ дадете на вашата салата од градина до трпеза уште малку уми!

Но, иако некои би можеле да ви кажат поинаку, јаболковиот оцет не е чудотворен еликсир. Не лечи акни, рингворм или брадавици од кој било вид. (Вклучувајќи ја и разновидноста на гениталиите – немојте да го пробувате тоа.) Всушност, веројатно не треба воопшто да го користите на вашата кожа, освен ако не е дел од производ за нега на кожата – или ризикувате хемиски изгореници. Повеќето од неговите наводни придобивки се токму тоа: наводни. Не е докажано.

Но, што е со неговите наводни придобивки за губење на тежината? Има ли вистина во тоа тврдење? Ја прашавме регистрираната диететичарка Бет Червони, РД, ЛД.

Што е јаболков оцет и кои се некои од неговите здравствени придобивки?
Пред да започнеме со истражувањето за јаболков оцет и губење на тежината, ајде да разговараме малку за тоа што е јаболков оцет и зошто толку многу луѓе се обожаватели на тоа.

Во основа, тоа е двапати ферментиран сок од јаболко. Процесот на ферментација создава оцетна киселина – која е хемикалија која му дава карактеристичен мирис на оцетот. Некои истражувачи веруваат дека оцетната киселина има и здравствени придобивки. Иако постојат многу неоткриени тврдења поврзани со јаболков оцет, постојат и повеќе научни студии (со различна големина и квалитет) кои сугерираат дека може:

Помогне за намалување на холестеролот. Истражувањето, вклучително и преглед на девет различни студии од 2021 година, сугерира дека јаболковиот оцет го намалува вкупниот холестерол и триглицеридите (масти што се наоѓаат во вашата крв) додека го зголемува „добриот“ холестерол (HDL).

Помага во управувањето со шеќерот во крвта. Истиот напис од 2021 година, кој откри докази за подобрување на холестеролот од јаболков оцет, исто така откри дека го намалува нивото на гликоза во плазмата на гладно кога се зема со оброк полн со сложени јаглехидрати. Тоа го прави со забавување на патувањето на храната од вашиот стомак до тенкото црево (празнење на желудникот) и апсорпцијата на молекулите на гликозата. Да бидеме појасни: тоа не е замена за третман на дијабетес и може да предизвика сериозни компликации – повеќе за тоа подоцна.

Зајакнете го вашиот имунолошки систем. Бидејќи е ферментиран, ACV е полн со природни пробиотици, за кои Червони вели дека можат да ја балансираат цревната микробиота и да го подобрат имунолошкиот систем.

Спречете го оштетувањето на клетките. Јаболковиот оцет содржи природни хемикалии наречени антиоксиданси кои ги штитат вашите клетки од слободните радикали, кои се атоми, молекули и јони кои можат да ја променат вашата клеточна ДНК.

Науката е далеку од дефинитивна. Сепак, има многу подобри докази за овие здравствени придобивки отколку докази дека може да влијае на вашата тежина.

Дали јаболковиот оцет помага при слабеење?
Студијата од 2007 година поттикна надеж дека јаболков оцет може да биде корисен за губење на тежината. Истражувањето сугерираше дека консумирањето од 1 до 2 унци од нештата првото нешто наутро во текот на 12 недели резултирало со скромно губење на тежината од 2 до 4 килограми и намалени нивоа на триглицериди.

Надежта се искачи уште повисоко кога една студија од 2018 година објави дека учесниците кои консумирале 1 до 2 лажици јаболков оцет на ден значително ја намалиле нивната телесна тежина, индексот на телесна маса (BMI), обемот на колковите и индексот на висцерална маснотија (VAI).

Но, дизајнот на студијата не инспирираше голема доверба во тие резултати.

„Студијата од 2018 година имаше само 39 учесници“, забележува Червони, „а студијата се фокусираше на додавање јаболков оцет во диета со намалени калории. Значи, не знаеме дали губењето на тежината се должи на намалувањето на калориите, јаболков оцет или и двете.

Тие, исто така, не бараа од учесниците да пријават што јадат како дел од нивната диета со намалени калории, или каква (ако има) вежбање прават.

Тоа не се единствените недостатоци на студијата. Учесниците не беа заслепени, што значи дека луѓето кои земаа јаболков оцет знаеја дека го прават тоа.

„Може да има психолошки ефект – луѓето мислат дека тоа функционира, па несвесно прават други промени што резултираат со губење на тежината“, објаснува Червони.

Врз основа на информациите што ги имаме во моментов, Червони се сомнева дека јаболков оцет може да помогне при губење на тежината.

Каква улога игра јаболковиот оцет во контролата на апетитот
Добро, па можеби нема директна врска помеѓу јаболков оцет и губење на тежината, но што е со потиснувањето на апетитот? Дали може да го направи тоа?

Самиот научен одговор на тоа прашање е „мех“.

Студија од 2013 година покажа дека луѓето се чувствуваат посити откако консумирале јаболков оцет. Имаше само еден мал проблем.

Тие заклучија дека оцетната киселина само ги натера луѓето да се чувствуваат мачнини и да не сакаат да јадат толку многу“, вели Червони. Тоа не е стратегија за слабеење кој никој – вклучувајќи ги и самите автори на студијата – е подготвен да го поддржи.