Природни начини како да се ослободите од јачменот на око

Јачменот се појавува како последица на локално насобирање на масен слузен секрет во каналите на жлездите на рабовите од капакот на окото, кој природно постојано се создава и се лачи, па лицето чувствува како присуство на страно тело и несвесно тој дел од капакот го трие со прсти. Најчест причинител е бактеријата Staphylococcus. Оваа бактерија нормално се наоѓа на краевите од очниот капак, но по пад на имунитетот може да доведе до појава на инфекција. Исто така, јачменот многу почесто се јавува кај лица кои имаат хроничен блефаритис или воспаление на краевите на очниот капак.

 Јачменот се појавува како последица на локално насобирање на масен слузен секрет во каналите на жлездите на рабовите од капакот на окото, кој природно постојано се создава и се лачи, па лицето чувствува како присуство на страно тело и несвесно тој дел од капакот го трие со прсти. Најчест причинител е бактеријата Staphylococcus. Оваа бактерија нормално се наоѓа на краевите од очниот капак, но по пад на имунитетот може да доведе до појава на инфекција. Исто така, јачменот многу почесто се јавува кај лица кои имаат хроничен блефаритис или воспаление на краевите на очниот капак.

Краставица

Таа делува противоспалително, ќе ви ја олесни иритацијата веднаш при нанесување на окото. Во себе содржи витамин К, Ц и Б1, калиум и бром кои ќе му помогнат на очниот капак да заздрави.

Компир

Компирот е многу погоден за јачмен затоа што делува против воспалително. Можете да го нанесете во кришки директно на јачменот или да направите паста од жив компир во блендер со малку вода. Оваа паста сигурно ќе го намали отокот и болката или како последна опција изрендајте малку жив компир и ставете го на инфицираното око.

Белка

За да го третирате јачменот на окото, најпрвин е потребно да ја одвоите белката од жолчката. Потоа белката ставете ја на стерилна газа и прекријте го окото со газата. Оставете ја облогата да отстои 15 минути, потоа измијте се. Оваа метода применувајте ја три пати дневно со цел побрзо да се ослободите од јачменот.

На јачменот можете да ставате и топли облоги од чај од камилица со цел тој побрзо да се исцеди и да ви помине.

 

Солена вода

Преврските со солена вода е едно од најдобрите средства за лекување на јачмен. Во пријатно топла вода ставете мала количина Epsom Сол. Добро промешајте за да се раствори. Англиската сол е богата со магнезиум и ефикасно помага за елиминирање на бактериите и болките. Натопете чиста памучна крпа и нежно стегајте.
Легнете и приложете ги топлите, но не жешки компресии на заболеното место. Оставете го да дејствува во текот на 15-20 минути.

Протеини

Поделете го протеинот од жолчки. Со помош на памучен тампон намачкајте го јачменот со него. Ако почувствувате непријатност, исплакнете со чиста вода. Направете ја оваа грижа 4-5 пати на ден.

Леб и млеко

Земете малку од средината на свеж леб и напојте го со топло млеко. Применете го врз јачменот за 10 минути. Оваа топла грижа ќе помогне за побрза елиминација на гнојот, ако има веќе насобран. Потоа може да се исчисти со вода и памук и да нанесете соодветен крем.

Куркума

Куркумата има неверојатни лековити својства и се применува на кожата кај голем број болести или моментални болки. Направете си паста од вода и куркума и нанесете ја на јачменот. По 10-15 минути може да исплакнете со млака вода.

Црн чај

Одличен е не само како пијалок, но и за олеснување на јачменот на окото. Сè што ви треба е да се напиете чаша црн чај. Стискајте ја благо торбичката и потоа прикачете ја на окото. По 10-15 минути може да ја отстрани.
Црниот чај содржи танинова киселина, која помага во намалување на јачменот. За да ги постигнете посакуваните резултати, правете ја оваа грижа по 4-5 пати на ден. Истата грижа може да ја направите и со зелен чај.

Исхрана

Ако јачменчињата и халазоните се појавуваат често, нутриционистот може да ви препорача внесување додатоци на витамините А и Ц, кои, изгледа, го чуваат здравјето на кожата. Можете да пробате и исхрана за систематско прочистување на организмот што се состои само од свежо овошје и зеленчук, јогурт, овошни чаеви, сокови и минерална вода и се применува до една недела. Натуропатите веруваат дека оваа диета, ако се повторува во правилни временски периоди, може да го спречи создавањето јачменчиња.

Јачменот се јавува и кај жените кои долго, со години се шминкаат на одреден начин, употребувајќи одреден вид на шминка. Имено, на тој начин се затвораат каналите на жлездите на очниот капак и поттикнува натрупување на секрет.

СИМПТОМИ

Прв знак за појава на јачмен е црвенило, чувствителност, оток на местото каде тој ќе се формира. Потоа доаѓа до формирање на топче кое е болно, црвено и на него се гледа белузлав врз. Отокот некогаш се јавува само локално на местото на јачменот, но многу често оток се јавува и на целиот очен капак.

  • Оток;
  • Црвенило;
  • Болна чувствителност;
  • Солзење;
  • Чувство на страно тело.

Јачменот обично поминува сам, откако ќе истече содржината од воспалената жлезда. Болеста трае неколку дена. Покрај можната антибиотска локална терапија, за да се забрза истекувањето на содржината на местото каде е јачменот  може да се грее со суви топли облоги, неколку пати во денот во траење од пет до 10 минути.