Како да се ослободите од модринката (сливка) на вратот

Сливка е модринка предизвикана од траума на кожата, како што е цицање или гризење. И иако тие не се сериозни повреди, тие можат да бидат прилично срамни! Значи, како можете да се ослободите од  сливките што побрзо?

Овој тип на модринки може да има корист од топлите облоги, но времето е навистина клучот за лекување. Станавте малку жешки и тешки во жештината на моментот, а сега, има докази за тоа за сите да видат – токму таму на вратот.

Сливка е модринка предизвикана од траума на кожата, како што е цицање или гризење. И иако тие не се сериозни повреди, тие можат да бидат прилично срамни! Значи, како можете да се ослободите од  сливките што побрзо?

Дерматологот Алок Виј, доктор на науки, објаснува како да го минимизирате хикито додека чекате целосно да избледи.

Што да направите за да се ослободите од сливката
Интернетот е полн со DIY совети кои тврдат дека ќе се ослободат од  сливките преку ноќ. Но, не треба да брзате да го изгребате вашата сливка со вилушка или да ставите паста за заби на вашата површна рана, на пример, со надеж дека тоа ќе направи вашата сливка да исчезне побрзо. Д-р Виј вели дека нема вистинска наука за повеќето од овие трикови и всушност можете да направите повеќе штета отколку корист ако ја стругате, пробиете или иритирате површината на вашата кожа каде што е модринка.

„Сливката е дамка во вториот слој на кожата, наречен дермис“, објаснува д-р Виј. „Секој абразивен третман на кожата како чистење со паста за заби или обид да се изгребе промената на бојата би бил премногу површен за да влијае на сливката. И дури може да го направи проблемот поочигледен со гребнатинки, крварење, дополнителна промена на бојата и формирање на лузни“.

Наместо тоа, д-р Виј ги споделува своите врвни совети за минимизирање на изгледот на вашата сливка додека заздравува.

1. Нанесете топли облоги
Најдобра опција е да го третирате вашата сливка со добри старомодни топли облоги.

„Топлите облоги можат да помогнат да се отворат крвните садови на вашето тело и да се разложат дамките, одземајќи ги црвените крвни зрнца што се излеале од крвните садови и во вашата кожа“, објаснува тој.

Следниот метод можете да го правите дури четири пати на ден во текот на целото времетраење на вашата сливка:

Наполнете го садот за микробранова печка со вода и загрејте го во микробранова печка додека не се загрее доволно за да едвај издржите да држите прст натопена во неа. „Треба да биде потопла од водата за капење, но ни приближно да врие“, поучува д-р Виј.
Потопете две чисти крпи во садот со вода, а потоа земете една и исцедете ја. Нанесете ја на вашата сливка, оставете да отстои додека крпата не се врати на собна температура. Потоа, вратете ја таа крпа во садот со вода и исцедете ја другата, повторувајќи го процесот со втората крпа.
Повторете го овој процес три или четири пати, вкупно 15 до 20 минути. Можеби ќе треба повторно да го загреете садот со вода помеѓу апликациите додека се лади.

2. Избегнувајте ладни облоги
Иако ладните облоги можат да помогнат во случаи на позначајни модринки, не се мачете да ги ставате на вашата сливка освен ако тоа не е во првите неколку минути откако ќе ја добиете. Веднаш замрзнувањето на љубовниот залак може да обезбеди минимално олеснување за иритацијата или воспалението, но нема да помогне на ист начин како што би помогнало ако ја намачкате ногата откако ќе се судрите во ноќното столче.

„Траумата на вашата кожа е доволно минимална што студот нема да направи многу добро“, вели д-р Виј.

Наместо тоа, прескокнете право на топли облоги и повторете онолку денови колку што е потребно за белегот да избледи.

3. Користете лековити гелови и креми
Покрај методот на топла облога, можете да нанесете гелови или креми кои ги содржат следните состојки за да го забрзате процесот на заздравување:

Арника: Лекарите не се сигурни точно зошто, но откриено е дека арниката помага за побрзо заздравување на модринките. Но, избегнувајте го ако земате средства за разредување на крвта.
Витамин Ц: Истражувањата сугерираат дека витаминот Ц може да помогне во згрутчување на крвта, што помага да се намали количината на модринки.
Витамин К: Иако витаминот К може да помогне во избледување на модринки, нанесете го локално наместо орално. Оралниот витамин К е поврзан со повеќе потенцијални ризици.
Некои извори сугерираат нанесување на алое вера, што може да го смири воспалението на кожата (како во случајот со изгореници од сонце), но д-р Виј вели дека тоа всушност не помага многу за  сливки.

„Со сливка, нема толку многу воспаление на кожата“, вели тој. „Тоа е само мала траума“.

4. Размислете за ласерска терапија
Ако ви претстои голем настан, можете да го прашате вашиот лекар за ласерско отстранување на сливката во 24 до 48 часа откако првпат ќе се појави. Сепак, бидете предупредени дека овој метод може да биде скап пат, а сепак ќе бидат потребни ден или два за целосно да заздрави. Надвор од тоа, вашата најдобра опција е да го чекате процесот на заздравување.

5. Скријте ја сливката додека ја лечите – да или не!
Додека чекате вашата сливка  да заздрави, ако сакате да ги прикриете доказите, можете да се потпрете на следново:

Коректор.
Облека со јака или шал.
Завои или облекување.
Се разбира, постои уште една опција: не мора да ја прикривате вашата сливка ако се чувствувате безбедно да ја оставите непокриено. Не треба да се срамите или да се префрлате под тежината на самообвинување кога станува збор за врските и сексуалната активност – наместо тоа, размислете да ја прифатите сексуалната позитивност.