Како веднаш да го подигнете крвниот притисок дома

Повеќето од нас се свесни дека висок крвен притисок (хипертензија) ве става на зголемен ризик за сериозни здравствени состојби како срцев удар, мозочен удар и оштетување на бубрезите. Но, дали сфативте дека нискиот крвен притисок (хипотензија) може да биде подеднакво загрижувачки?

Првите работи што треба да ги направите – полека седнете или легнете
Повеќето од нас се свесни дека висок крвен притисок (хипертензија) ве става на зголемен ризик за сериозни здравствени состојби како срцев удар, мозочен удар и оштетување на бубрезите. Но, дали сфативте дека нискиот крвен притисок (хипотензија) може да биде подеднакво загрижувачки?

„Крвниот притисок е суштински дел од нормалната физиологија на вашето тело“, вели специјалистот за срцев ритам, д-р Џефери Курсон. Крвниот притисок ја одразува вашата способност да испраќате крв богата со кислород до вашите витални органи – особено вашиот мозок.

„Нормалниот“ крвен притисок е 120/80 mmHg. Највисокиот број е систолниот притисок. Тоа е количината на притисок во вашите артерии кога вашето срце се стеснува. Долниот број е дијастолниот притисок. Го претставува притисокот во вашите артерии кога срцето се релаксира. Секој број на или под 90/60 mmHg се смета за низок.

Некои луѓе имаат хронична хипотензија, на која му треба мониторинг и третман исто како и хроничната хипертензија. Но, секој може да доживее ненадејно, нагло намалување на крвниот притисок. Таквото дно може да биде доста опасно.

Што да пробате кога треба брзо да го зголемите крвниот притисок
Колку и да е важно да се разберат причините и симптомите, ако имате нагло намалување на крвниот притисок, треба да дејствувате брзо за да избегнете несвестица. Значи, оттука ќе започнеме. Д-р Курсон предлага да го направите следново:

Кога сме во хоризонтална положба, нашите крвни садови не мора да се борат со гравитацијата толку многу како кога стоиме. Речиси би можеле да размислувате за несвестица додека вашето тело притиска на CTRL + ALT + DEL: тоа ве принудува во положба што ќе ви го зголеми крвниот притисок.

Ако почнете да чувствувате дека вашиот крвен притисок опаѓа (т.е. дека ќе се онесвестите), првото и најважно нешто што можете да направите е полека да ја менувате положбата. Ако стоите, седнете или легнете. Ако седите, советува д-р Курсон, ставете ја главата меѓу нозете. Ако лежите, обидете се да ги подигнете нозете. И бидете свесни за вашата околина – избегнувајте скали, подови од плочки и слично ако се чувствувате треперење.

Не само што менувањето на положбата го зголемува крвниот притисок и ја намалува веројатноста да се онесвестите, туку исто така значи дека, ако се онесвестите, веројатно нема да паднете и да се повредите.

Кога вашето тело е правилно хидрирано, подобро го регулира вашиот крвен притисок. Ако имате низок крвен притисок, д-р Курсон објаснува дека додавањето дополнителна течност ќе го зголеми волуменот на крвта. Како резултат на тоа, вашите вени и артерии ќе се прошират, подобрувајќи ја вашата циркулација.

Противпритисок
Ако вашиот крвен притисок е пренизок, обидете се да го вратите со помош на мускулите. Постојат неколку различни начини на кои можете да го направите ова:

Стиснете топка за стрес или нешто слично во вашата доминантна рака колку што можете посилно онолку долго колку што можете (или додека не се чувствувате подобро). Немате што да стискате? Направете цврста тупаница, како кога ве вадат крв.
Ако стоите, прекрстете ги нозете како да треба да мочате. Сега стискајте ги сите мускули на нозете, стомакот и задникот што е можно посилно онолку долго колку што можете (или додека не се чувствувате подобро).
Ставете ја едната рака во другата како да пеете во фантастичен хор. Сега, онолку долго колку што сте во можност (или додека не се чувствувате подобро), затегнете ги рацете и обидете се да ги разделите.


Променете се во облека за компресија
Знаеме. Тие не се најудобното нешто на светот. Но, ако често се борите со низок крвен притисок, верувајте ни: стискањето вреди.

Без разлика дали носите компресивни чорапи, чорапи, хеланки или прерамки за стомак, идејата зад нив е иста: Притисокот што го вршат врз вашето тело промовира подобра циркулација. Тоа значи дека помалку крв се собира во вените во долниот дел од телото – што значи дека повеќе крв се враќа во срцето со секое отчукување.

Ако сте дома кога ќе почнете да не се чувствувате, фрлете ја опремата за терапија за компресија ако можете безбедно да го направите тоа. Ако сте склони кон ненадејни падови на крвниот притисок, добра идеја е да имате чорапи за компресија, чорапи, хеланки или ремчиња зачувани во вашиот автомобил, канцеларија или чанта.

Напијте се кафе
Ако се чувствувате дека вашиот крвен притисок се намалува, можеби е време да ја наполните шолјата кафе што ја доите цело утро. Тоа може да биде прилично ефикасен начин за зголемување на крвниот притисок.

Овој предлог е оној каде што „вашата километража може да варира“. И тоа веројатно не треба да изненадува. На крајот на краиштата, потребно е само да шетате низ деловна зграда во 8 часот наутро за да знаете дека кафето нема исто влијание врз сите.

Колку пиете, вашата ДНК и цела низа други фактори може да го променат начинот на кој го метаболизирате вашиот java. Ако практично се капете во нештата, веројатно нема да биде супер ефективна алатка. Значи, иако е можно шолја џо брзо да ви го зголеми крвниот притисок, тоа не треба да биде единствениот трик во вашиот ракав.

Опуштете се
Кога ви е жешко, д-р Курсон објаснува дека вашите крвни садови се шират, што ја забавува циркулацијата и ѝ овозможува на гравитацијата полесно да ја влече крвта кон вашите стапала. Ако се чувствувате прегреано, секогаш е добра идеја (ако е можно), да влезете внатре и да пиете вода.

Намалете го вашиот стрес
Сите сме слушнале за луѓе кои се онесвестуваат во момент на тага, болка или изненадување. Исто така, гледањето крв или игли. Тоа се нарекува „ситуациона синкопа“. Во основа, начинот на вашето тело да се обиде да ве заштити од емоционална вознемиреност е доволно тежок за да се прочита како закана. Тоа е речиси како вашето тело да ве тера да играте мртви со присилување на вашиот крвен притисок низ подот.

Ако сте доволно вознемирени што почнува да влијае врз вас физички – на пример, ако имате напад на паника – седнете или легнете и правете неколку вежби за длабоко дишење, како што се дишење со кутија, дишење со пет прсти или 4-7- 8 дишење.

Знаци дека вашиот крвен притисок опаѓа
Во ред, разговаравме за тоа како да решиме ненадејна хипотензивна епизода. Сега, ајде да се вратиме малку и да разговараме за видовите симптоми кои укажуваат дека вашиот крвен притисок опаѓа на опасен начин.

Велиме „опасен начин“ затоа што е сосема нормално вредностите на крвниот притисок да варираат во текот на денот, особено кога нивото на вашата активност се менува. Потребен ви е повисок крвен притисок кога вежбате и понизок крвен притисок кога сте во мирување бидејќи вашите потреби за кислород се разликуваат под овие услови.

Вашиот автономен нервен систем е одговорен за регулирање на вашиот крвен притисок.

„Мислам дека е наш „автоматски“ нервен систем затоа што не го контролираме со мисла“, вели д-р Курсон. Не можете да го „мислите“ вашиот крвен притисок нагоре или надолу, но ако се вознемирите или вежбате, вашиот крвен притисок ќе се зголеми. И ако медитирате, работите со здив или поминувате неколку минути гушкајќи го вашето домашно милениче, вашиот крвен притисок веројатно ќе падне.

Ненадеен, драматичен пад на крвниот притисок може да се случи од многу различни причини, но симптомите изгледаат слично. Ако вашиот крвен притисок поминал низ подот, може:

Чувствувајте вртоглавица, зашеметеност или збунетост.
Забележете дека ви се менува видот.
Бидете ладни и лепливи на допир.
Почнете да се потите обилно или да чувствувате прегревање.
Станете гадење – или дури и повраќајте.
Слушајте ѕвонење во вашите уши.
Развијте главоболка.
Бидете вознемирени или под стрес.
Чувствувајте се слаби, изгубите контрола над мускулите или не можете да стоите.
Ако не се реши веднаш, остриот пад на крвниот притисок може да предизвика несвестица (синкопа) и – ако не се лекува – има потенцијал да предизвика трајно оштетување.

Последиците од хипотензивната криза може да бидат смртоносни. Тоа е затоа што падот на крвниот притисок може да го намали количеството на крв што доаѓа до вашите органи. Ако премногу долго се гладуваат од кислород, тоа може да предизвика вашето тело да дојде во шок.

Кога нискиот крвен притисок е итен случај?
Иако повремениот низок крвен притисок (или дури и асимптоматски долгорочен низок крвен притисок) не е нужно проблем, ненадејната епизода на тешка хипотензија треба да се третира како итен медицински случај.

Има некои случаи кога е очигледно дека нискиот крвен притисок е итен случај, како кога некој изгубил многу крв или е во анафилактичен шок. Но, вашиот крвен притисок може исто така да падне опасно низок без веднаш очигледна причина – како кога внатрешно крварите.

Колку ниско е опасно ниско? Според д-р Курсон, зависи од тоа што го сметате за „нормален“ крвен притисок.

Наглото опаѓање на крвниот притисок од само 20 mm/Hg е доволно за да се онесвести човекот. Со други зборови, ако имате хроничен висок крвен притисок, паѓањето на „здраво“ ниво одеднаш може да се смета за хипотензивна криза. Од таа причина, најдобро е да се фокусирате на видот и сериозноста на симптомите што ги доживува лицето, а не на одредена бројка на мониторот за крвен притисок.

Ако следново се случило одеднаш и без објаснување, јавете се на 194

Несвестица или губење на свеста.
Ладна, мрсна кожа.
Прекумерна бледило или син тон на кожата.
Слабо, но забрзано чукање на срцето.
Брзо, плитко дишење.
Ако сте на оградата за да добиете помош, најдобро е да згрешите на страната на претпазливост. „Кога се сомневате, јавете се“, советува д-р Курсон.

Што ако се случува многу  често?
Дали неодамна сте имале повеќекратни напади на низок крвен притисок? Ако често ги доживувате овие симптоми или на начин кој негативно влијае на вашиот квалитет на живот, треба да се јавите кај давател на здравствена заштита.

Без оглед на вашата ситуација, добра идеја е да ги известите дали редовно се борите со вашиот крвен притисок. Тие можат да направат тестови за да ви помогнат да откриете што ги предизвикува тие падови и да дадат предлози за управување со хипотензивни епизоди кога ќе се случат.