КАКО ЖЕНАТА ДА БИДЕ УБАВА И ЗДРАВА

Еве 6 совети кои можете да ги вклучите во вашиот секојдневен живот за да ви помогнат да се чувствувате здраво и убаво. Активирајте се. Вежбањето е еден од најдобрите начини да се подигнете. ... Не го прескокнувајте појадокот. ... Нахранете ја вашата кожа. ... Погледни на светлата страна. ... Останете хидрирани. ...  Одморете се.

Еве 6 совети кои можете да ги вклучите во вашиот секојдневен живот за да ви помогнат да се чувствувате здраво и убаво.
Активирајте се. Вежбањето е еден од најдобрите начини да се подигнете. …
Не го прескокнувајте појадокот. …
Нахранете ја вашата кожа. …
Погледни на светлата страна. …
Останете хидрирани. …
Одморете се.

1. Активирајте се
Вежбањето е еден од најдобрите начини да се подигнете. Тоа е и противотров на секојдневните притисоци во животот. Познато за ефикасно лекување на стресот, депресијата, анксиозноста, па дури и обичната настинка, тоа е нешто што ќе сакате да го вклучите во вашата секојдневна рутина. Излезете за џогирање или нурнете во базенот. Физичката активност помага да се ослободи ендорфин, што е природен начин да им помогнете на вашето тело и ум да се подигнат.

 

2. Не го прескокнувајте појадокот
Започнете го вашиот метаболизам со внесување на оброк богат со хранливи материи наутро, како што се јајца, житарки или овошје. Добрите дози на протеини, витамини и необработени јаглехидрати ќе ја задржат вашата тежина под контрола, а истовремено ќе помогнат да се намали нивото на холестерол. Појадувањето исто така прави да се чувствувате добро бидејќи помага да се обноват нивоата на гликоген и инсулин. Значи, помала е веројатноста да се чувствувате гладни, уморни или откачени.

 

3. Нахранете ја вашата кожа
Одржувајте ја вашата кожа свежа, со добра храна, со креми и квалитетни напивки од органско потекло.Не ја изложувајте премногу на сонце и заборавете на солариуми.

4. Гледајте на светлата страна
Ако сакате природен, нултакалоричен засилувач на расположението, едноставно уживајте во топлото сонце наутро или пред самрак. Поминувањето време под сонце го зголемува нивото на допамин и го поттикнува производството на витамин Д кој помага при депресија. Одржувањето на позитивен став е исто така клучно за заштита на вашата ментална благосостојба. Помага да ги ставите во перспектива сите предизвици што ќе ви се појават и го одржува нивото на стрес под контрола. Затоа, секогаш имајте светол поглед на работите!

5. Останете хидрирани
Можеби сте го слушнале ова порано – водата е фонтана на младоста. Не само што ја помага функцијата на бубрезите и ја чисти вашата кожа одвнатре, туку и го ублажува заморот и го зајакнува вашиот имунолошки систем. Ако водата има премногу обичен вкус за вас, обидете се да додадете исцеден лимон или да додадете неколку гранчиња билки во чашата. Вашето тело ќе ви се заблагодари што пиете и внесувате доволно течности.

 

6.  Одморете се
Спиењето е исто така важно, но како точно помага за вашата целокупна благосостојба и среќа? Како прво, имањето доволно време за  одморање го спречува воспалението и сериозните болести. Истражувањата покажаа дека оние што спијат кратко се изложени на многу поголем ризик од срцеви заболувања или мозочен удар од оние кои се одмораат од седум до осум часа секоја вечер. Секојдневно, доброто спиење ви овозможува подобро да се фокусирате и ја зголемува вашата продуктивност на работа или на училиште. Кога ќе останете добро одморени, можете да бидете сигурни дека се чувствувате поздрави и поживи.