Колагенот нема да му наштети на растот на косата, но веројатно нема ни да помогне

Колагенот е протеин кој зајакнува, поддржува и обезбедува структура за сè, од коски и мускули до крвни садови и органи. Како што можете да замислите, имаме многу од тоа. Колагенот сочинува 30% од протеинот во вашето тело.

Тешко е да го вклучите телевизорот овие денови без да видите реклама за колагенски додатоци, повеќето од нив поддржани од навидум нестарените познати личности со прекрасна коса. Во нашите рационални умови, знаеме дека навистина не се прав, гуми за џвакање, апчиња или напивки кои ги одржуваат толку совршено сочувани. Но, тоа не нè прави помалку љубопитни!

Го прашавме дерматологот Шилпи Кетарпал, доктор на науки, за науката зад – и придобивките од – дополнувањето на колаген. Тоа што ни го кажа може да ве изненади.

Што е колаген?
Колагенот е протеин кој зајакнува, поддржува и обезбедува структура за сè, од коски и мускули до крвни садови и органи. Како што можете да замислите, имаме многу од тоа. Колагенот сочинува 30% од протеинот во вашето тело.

Тоа е особено важно за одржување на вашата грива. „Колагенот е примарен структурен протеин што го наоѓаме во ‘рскавицата, кожата и косата“, објаснува д-р Кетарпал.

Храната што ја јадеме ни дава се што ни е потребно за природно производство на колаген, но го губиме колагенот како што старееме, што може да предизвика нашата кожа и коса да ја изгубат својата виталност. Додатоците на колаген имаат за цел да го зголемат колагенот во вашето тело, под претпоставка дека тоа ќе ви даде – а особено на вашата коса, кожа и нокти – дополнителен поттик.

Иако постојат некои опции од растително потекло, повеќето колаген потекнуваат од животински извори. „За да ги направат овие додатоци, производителите ги користат сите ткива богати со колаген што ги оставаат настрана преработувачите на месо“, објаснува д-р Кетарпал. „Значи, тие користат кожа, коски, рибни крлушки – сето тоа. И потоа, тие го денатурираат за да формираат желатин кој се става во прав, гуми за џвакање или капсули.

Дали додатоците на колаген помагаат да расте косата?
Најискрениот можен одговор на тоа прашање е: сè уште не знаеме. И д-р Кетарпал не им сугерира на нејзините пациенти да земаат додатоци ако не може да обезбеди убедливи докази дека тоа е корисно.

„Постојат многу додатоци кои тврдат дека им помагаат на вашата коса, кожа и нокти“, вели таа. „Сепак, нема многу клинички податоци што навистина го покажуваат тоа. Тоа е затоа што кога ги земате овие додатоци на колаген, тие се вари од гастроинтестиналниот тракт. И тоа не е навистина доволно колаген за да се апсорбира во крвотокот и да се врати назад во вашата коса, кожа, нокти и така натаму.

Д-р Кетарпал продолжува: „Постојат некои многу мали студии кои покажаа одредено подобрување за додатоците на колаген за кожата. Сепак, сите тие се спонзорирани од компаниите што ги прават овие додатоци. Значи, тешко е да се каже дека тие навистина работат“.

Другото прашање со дополнувањето на колаген е тоа што се заснова на претпоставка дека изворот на колагенот не е важен. „Теоријата е дека животинскиот колаген е доволно блиску до она што е во нашето човечко ткиво за да биде корисен“, забележува д-р Кетарпал. „И, уште еднаш, не знаеме дека тоа е вистина. И кога станува збор за вегански или растителни верзии, не знаеме дали тој колаген е сличен на колагенот што го произведуваме во нашите тела“.

Ризик од додатоци на колаген
Немаме дефинитивен доказ дека додатоците на колаген делуваат, но знаеме дека тие имаат потенцијал да предизвикаат штета. Управата за храна и лекови на САД (ФДА) го смета колагенот за храна, а не за фармацевтски производ. Тоа значи дека тие не се предмет на исто ниво на тестирање и регулација како лековите.

Зошто е тоа важно? „Сите додатоци на колаген имаат адитиви во нив“, објаснува д-р Кетарпал. „Значи, можеби имате алергија или нетолеранција на нешто друго во додатокот. Овие компании можат да стават работи во нивниот колаген што вообичаено не ги гледате – без разлика дали тоа се различни вкусови, бои за храна или бои – бидејќи овие додатоци не се добро регулирани. И во минатото имаше проблеми со неточно етикетирање, контаминација и други безбедносни проблеми“.

Д-р Кетарпал, исто така, забележува дека, иако генерално добро се поднесува, некои луѓе доживуваат гастроинтестинални (ГИ) несакани ефекти кога земаат додатоци на колаген.

Други начини за подобрување на здравјето на косата
Тажно, но вистинито: колагенот не е вашиот билет во еден правец за шампон-комерцијална коса. Ако е некаква утеха, тие модели немаат ниту шампон-комерцијална коса. Сето тоа е чад и огледала.

Колку и да е фрустрирачки, добивањето и одржувањето на вашите брави да изгледаат најдобро е малку покомплицирано од земање апче или џвакање гума за џвакање. Добрата вест? Можно е!

Ако сакате да го подобрите здравјето на косата и да го стимулирате растот:

Минимизирајте го стилизирањето на топлината. Машини за виткање. Топла ролки и чешли. Фен за коса. Рамни пегли. Има многу жешки алатки во нашите ремени за стилизирање на косата. Без разлика дали сакате свилена преса или мразите да шетате наоколу со мокра коса, сето тоа крцкање сигурно ќе предизвика штета. Избегнувајте топло стајлинг колку што можете почесто. Кога ќе одлучите да го направите своето, погрижете се да користите средство за заштита од топлина за да создадете бариера помеѓу вашата коса и топлиот инструмент.
Јадете здрава исхрана богата со протеини. Најдоброто нешто што можете да го направите за да ја одржите вашата коса здрава е да јадете диета која содржи многу протеини и соодветна количина на здрави масти. Вашата коса е составена од протеини, па ако не внесувате доволно, вашата коса може да стане сува, слаба, кршлива или дури и да падне.
Дали ќе изберете да го добивате вашиот протеин од растителни извори или комбинација од растителни и животински извори, не е особено важно. Вашата грива нема да се жали во ниту еден случај!
Размислете за други додатоци. Вреди да се разговара со лекар за предностите на другите додатоци. Има широк спектар на витамини и минерали кои влијаат на здравјето на вашата коса. На пример, витаминот Д го стимулира растот на косата – а многу луѓе имаат недостаток. Ако вашата крвна слика открие дека вашите нивоа не се онаму каде што треба, додатокот може да биде добра идеја. Но, имајте на ум дека постои такво нешто како премногу витамин Д. Затоа, задолжително разговарајте со вашиот лекар пред да почнете да земате нешто.

Ако сепак сакате да пробате колаген
Сè уште сте заинтересирани за колаген? Во ред е. Д-р Кетарпал предлага да го направите следново за да го минимизирате ризикот од непријатни несакани ефекти:

Внимателно разгледајте ги состојките. „Колагенскиот производ е само една од многуте работи во тој додаток“, не потсетува д-р Кетарпал. Секогаш е важно да знаете што внесувате во вашето тело. И двојно повеќе ако имате некои познати алергии на храна или други ограничувања во исхраната. Затоа, внимавајте внимателно да ги прочитате состојките. Ако сакате да ги избегнете сите тие дополнителни состојки, имајте на ум дека исто така можете да го добиете колагенот што ви треба со правење добар избор на храна.


Пробајте еднаш, па почекајте малку. Сите несакани ефекти не се случуваат веднаш, па д-р Кетарпал препорачува полека да ја зголемувате фреквенцијата со која го земате додатокот. Поголема е веројатноста да имате сериозни несакани ефекти ако директно се впуштите во правењето колаген дел од вашата дневна рутина.
Одлучете се за мејнстрим производи. „Има некои компании, поголеми компании, кои направија свои истражувања и студии за нивните производи“, вели д-р Кетарпал. Затоа, кога станува збор за одлучување кои производи да се купат, таа препорачува да се купуваат суплементи кои се повеќе мејнстрим. „Комерцијално достапните производи веројатно ќе бидат побезбедни и поопширно проучени“.
Дури и ако ги следите сите предлози на д-р Кетарпал, сепак е важно да продолжите со претпазливост. „Треба да знаете дека можеби нема да има голема корист од земањето додаток на колаген. И може да има некаква штета, особено ако имате алергиска реакција“.