Худа Катан ги налути лекарите – Бидете внимателни и не ги слушајте слепо советите на блогерките!

Американската шминкерка и блогерка Худа Катан се најде среде скандал заради промовирање третман за избелување на вагината. Токму оваа нејзина изјава ги разлути лекарите кои велат дека овој третман може да предизвика прилично непријатни инфекции

Имено, нејзиниот блог кој го нарекла Зошто вашата вагина потемнува и како да ја осветлите шокирал многумина, а особено здравствените работници. Шминкерката рекла дека некои жени премногу се грижат заради кожата на интимната регија која станува се потемна.

Таа тврди дека нашла трикови за осветлување на овој дел од телото кои можат да се применат во домашни услови, а дури и објаснила како изгледа процесот.

Бизарниот третман се состои од неколку намирници: сок од лимон, јогурт, кокосово масло и белки (буквално се што не би требало да се става долу).

„Докажувам дека е можно осветлување на одредени делови на женското тело со природни состојки“, напишала во описот. 

 

 

 

 

 

А после оваа објава која ги заинтригира жените ширум светот, кои слепо и веруваат на оваа позната блогерка, се јавиле многу доктори кои напоменуваат дека ова жените никако не треба да го прават.

Доктор Дорис Деј истакнува дека жените на кои им пречи дисколорацијата на кожата треба да се консултираат со дерматолог за да добијат некој вид хемиски пилинг кој ги содржи следниве состојки – хидрокинон и транексаминска киселина.

Постојат многубројни причини зошто вагината на жената може да ја менува бојата во текот на животот, а најнапред заради промената на хормоните после раѓањето на детето и менопаузата.

„Уништувањето на природната флора со агресивно чистење или домашни третмани може да доведе до инфекции, како бактериска вагиноза, осип и воспаление“, истакнува докторката Ванеса Макес од Кралскиот колеџ.