Летото ви остави флеки по лицето? Исчистете ги за миг

Овие две маски кои може брзо да ги подготвите дома, ќе почнат да ги чистат флеките од кожата појавени поради сонцето, уште по првата употреба.

Летото заврши, но флеките од сонцето се проблем кој останува и по завршувањето на ова годишно време. Но нема место за грижа, проблемот може да го решите и сами во домашни услови со подготовка на една од овие две предложени маски за лице, кои ги чистат флеките од кожата уште по првата употреба.

Прв предлог

Маска од црвена пиперка

Земете половина свежа црвена пиперкa и изблендирајте ја. Нанесете ја на местата каде имате флеки, кои претходно добро сте ги исчистиле. Држете ја маската од пиперки околу половина час, па измијте се со ладна вода. Намачкајте се со хранлива крема. Третманот правете го три пати неделно.


Втор предлог

Маска од магдонос

Се подотвува едноставно, од свежи листови и стебленцата од оваа билка. Смелете две лажици магдонос и промешајте со лажица мед и неколку капки сок од лимон. На претходно исчистена кожа нанесете ја маската и оставете да делува половина час, па измијте ја со ладна вода. Повторете ја постапката после два дена, па се така додека не ви се исчити лицето.