Лимон и сода бикарбона, моќна мешавина што го чува здравјето

Комбинацијата на лимон и сода бикарбона го алкализира телото, го забрзува метаболизмот и го чисти телото

Научните истражувања откриваат дека неколку капки лимонов сок, помешани со сода бикарбона можат сериозно да го сочуваат здравјето и да го забават развојот на повеќе тешки болести. Содата е намирница која ја има во секое домаќинство, а има безброј примени. Се користи и за нега, за готвење или за одржување на хигиената во домот. А ако и се додаде витамин Ц, кој го има во сокот од лимон, се добива моќна комбинација која го штити целото тело.

Ова се предностите на машавината на сода бикарбона и лимонов сок:

Го алкализира телото

Комбинацијата на лимон и сода го алкализира целото тело, што пак помага во борбата со ацидозата која се случува кога бубрезите не ја отстрануваат киселината од организмот или кога телото произведува премногу киселина. Ова, исто така е одличен лек за бубрези, ја олеснува нивната работа, а помага и телото да се исчисти од маснотии.

Го забрзува метаболизмот

Лимонот го забрзува варењето на храната, а доколку му се додаде малку сода бикарбона добиваме мешавина која е одлучна против надуеноста, како и против гастроезофагеалниот рефлукс

Го чисти телото

Комбинацијата на витамин Ц и сода бикарбона го листи црниот дроб. Витаминот Ц го јакне телото и му помага да се бори против вируси. Затоа е добро доколку секое утро се испие лимонада, во која се размешува лажичка сода. Тоа ќе  ви помогне и во борбата со лошиот холестерол.

Подготовка

Сок од половина лимон

Една лажичка сода бикарбона

200 мл вода

Се пие наутро пред јадење во текот на седум дена. Потоа треба да се направи пауза од 14 дена и уште еднаш да се повтори третманот.