Лимонада од лаванда – решение за главоболка

Во прашање е најдобар и најценет напиток, наменет за оние што ги мачи главоболка и чувствуваат тегоби.

Истражувачи од Флорида откриле дека маслото од лаванда одлично делува при намалувањето на анксиозност. Исто така ја намалува депресијата, ги решава проблемите со несоница, а им помага и на оние кои имаат проблеми со главобока, поспаност и синуси.

Чистото масло од лаванда, е едно од најблаготворните етерични масла, но и едно од најмоќните, што го прави омилено меѓу маслата.

Содржи повеќе од 150 активни состојки и го карактеризираат неверојатни противвоспалителни, антидепресивни, антисептички, антибактериски, антимикробни, аналгетички, детоксификациски и седативни својства.

Рецепт за овој супер корисен напиток

Состојки: Сок од четири лимони, неколку капки есенцијално масло од лаванда, лажица сушени цветови лаванда, седум шолји топла вода, ¾ шолја мед.

Подготовка: Ставете четири шолји вода да зоврие, па тргнете ги од оган и замешајте ги сувите цветови лаванда. Додадете го медот, поклопете и оставете да отстои половина час. Потоа процедет и  додадете ги лимоновиот сок, остатокот вода и есенцијалното масло од лаванда. Се убаво промешајте. Оваа количина треба да се испие на неколку пати во текот на денот.