Лимонот е најголем сојузник во борба против целулитот, а еве и зошто

Високата концентрација на витаминот Ц од лимонот овозможува согорување на вишокот калории. Лимонот исто така го чисти дигестивниот систем, ја стимулира и работата на бубрезите, и помага во исфрлање на токсините од телото и ја стабилизира концентрацијата на шеќер во крвта.

Свежо исцеден лимон со топла вода е одлична навика, која ако усвоите, го детоксицирате организмот и попатно ќе се ослободите од некој килограм и од целулитот.

Со само 19 калории во 100 грама, лимонот е драгоцен за слабеење и детоксикација на организмот. Програмите за намалување на вишокот килограми препорачуваат лимонада се пие наутро, но и во текот на целиот ден, и тоа без ограничувања.

Високата концентрација на витаминот Ц од лимонот овозможува согорување на вишокот калории. Лимонот исто така го чисти дигестивниот систем, ја стимулира и работата на бубрезите, и помага во исфрлање на токсините од телото и ја стабилизира концентрацијата на шеќер во крвта.

Благодарение на пектинот, влакната кои се во контакт со водата набабруваат, и лимонот испраќа порака на ситост и така го намалува чувството на глад. Пред секој оброк препорачливо е да се испие една лимонада, а против компулсиво чувство на глад, треба да се вдише есенцијално масло од лимон.

Ништо не е подобро од лимонот против задржување на вода во организмот, а диуретското дејство го прави најдобар во борбата против целулитот.