ЧУВАР НА БРЕМЕНОСТА: Зошто кога чукаат две срца, магнезиумот е уште поважен?

Магнезиумот го стимулира растот на матката и е неопходен за правилен развој на коските и органите на бебето. (Во текот на последните три месеци од бременоста, бебето акумулира и складира до 7 мг магнезиум секој ден.)

Добро е познато дека за време на бременоста на нашето тело му требаат повеќе витамини, минерали и елементи во трагови од вообичаеното. Еден од најважните елементи меѓу нив е магнезиумот, одговорен и витален за правилно функционирање на нервниот систем и мускулите. Потребен е и за производство на енергија од клетките, бидејќи одржувањето на неговите нивоа во норма го забрзува метаболизмот и има корисен ефект врз кардиоваскуларниот систем

Дневните потреби на магнезиум кај жените се 300-400 мг, но за време на бременоста оваа количина логично се зголемува. Неговиот недостаток во телото на идната мајка може да предизвика сериозни проблеми. Зголемените контракции на матката се сериозна закана, особено кога се пролонгирани и чести. Тие можат да предизвикаат спонтан абортус или предвремено породување. Друга можна компликација е абрупцијата на плацентата, што резултира со акутна загуба на крв со висок ризик за фетусот и мајката.

Недостаток на магнезиум може да се открие со тест на крвта, но има и симптоми кои го покажуваат тоа: грчеви во тетиви или други мускулни групи, главоболка, несоница, зголемена анксиозност, замор и засегање на меморијата. Недостаток на овој витален минерал исто така може да доведе до кардиоваскуларни нарушувања како што се тахикардија, аритмија, хипертензија и нарушувања на циркулацијата.

Спречување на недостаток на магнезиум за време на бременоста вклучува внесување на релативно богата храна со овој елемент, како што се јаткасти плодови, грав, банани, риба, итн. советот на матичниот лекар.

Водечки фактор во ефикасноста на магнезиумот е степенот на неговата апсорпција во организмот. Тоа зависи од индивидуалните потреби на организмот, концентрацијата и видот на магнезиумските соединенија. Во повеќето препарати, јоните на магнезиум се врзани за соли.

Биоелектричниот магнезиум е различен од сите нив! Biolectra Magnesium 243mg forte е модерен производ, произведен од единствена топо-технологија, која е патентирана и креирана од Хермес Арзнеимител. Обезбедува одлична растворливост на таблетите, гарантира 100% апсорпција од телото и долгорочно дејство на биоактивните состојки во текот на денот. Преку топо-технологијата, јоните на магнезиум се стабилизираат и кога производот се раствора, тие веднаш се апсорбираат од телото. Ова им помага на идните мајки брзо и целосно да ја обезбедат потребната дневна потреба од магнезиум.

Biolectra Magnesium 243mg е достапен во форма на шумливи таблети во два освежувачки пријатни вкусови на овошје – лимон и портокал. Содржината на 1 таблета е 243 мг. активни јони на магнезиум.

Производот е погоден за возрасни и деца над 6 години, може да го земаат бремени жени и дијабетичари. Секогаш консултирајте се со вашиот лекар кога имате поплаки за време на бременоста и разговарајте со него за потребите на магнезиум или други додатоци на здравјето.

Магнезиум и бременост

Зошто се зголемува потребата на телото за магнезиум за време на бременоста и доењето?

Магнезиумот е еден од најважните елементи за човекот во процесот на метаболизам. Овој минерал активира повеќе од 300 ензими во телото, што е од суштинско значење за нормалниот тек на многу метаболички процеси. Магнезиумот е неопходен за нормално функционирање на мускулите и за стимулирање на спроводливоста на сите нервни клетки во човечкото тело. 1 таблета биолектра магнезиум содржи: 403,0 – 435,2 мг магнезиум оксид, што одговара на 243 мг магнезиум јони. Поради фактот што земате магнезиум во форма на оксид, му дозволувате на вашето тело да ја искористи можноста за голема сварливост, бидејќи на овој „носач“ може да се закачи голема количина на јони на Mg. Оваа предност на Biolectra одредува голема количина на чисти јони Mg во една таблета, соодветно погодно внесување со висока апсорпција.

За време на бременоста, постои зголемена потрошувачка на хранливи материи, вклучително и магнезиум, како резултат на хормоналните промени кај бремената жена и растот на фетусот. Особено за време на доењето, на мајките им треба многу повеќе магнезиум, бидејќи голем дел од тоа се пренесува на бебето преку мајчиното млеко.

  • Каква улога игра магнезиумот кај мајката и детето?

За време на бременоста, губењето на магнезиум во урината се зголемува како резултат на хормоналните промени. Затоа, на идните мајки особено им е потребен дополнителен увоз на квалитетен магнезиум за да се одржи рамнотежата на метаболизмот на магнезиум .

Магнезиумот го стимулира растот на матката и е неопходен за правилен развој на коските и органите на бебето. (Во текот на последните три месеци од бременоста, бебето акумулира и складира до 7 мг магнезиум секој ден.)

Магнезиумот е важен за мазните мускули на внатрешните органи и особено за нормалното функционирање на мускулите на матката. Високото ниво на женски полови хормони за време на бременоста доведува до бавно движење на дебелото црево и запек. Магнезиумот на биолектра природно може да ги забрза овие бавни движења и да го елиминира запекот.

  • Зошто бремените жени земаат магнезиум?

Причините се многу различни, како на пример спречување на грчеви, кои обично се појавуваат во вториот триместар од бременоста, понекогаш порано. Мускулните грчеви се јавуваат главно ноќе, но понекогаш се јавуваат во текот на денот или за време на одмор. За да се спречат контракциите – Магнезиумот игра важна улога во смирување на матката и спречување на контракции, кои често започнуваат по третиот месец. Ова помага да се спречи спонтан абортус. Бремената жена се чувствува посигурна и смирена за време на бременоста. Магнезиумот исто така може да донесе сериозно олеснување кога станува збор за отечени нозе – За време на бременоста, многу жени страдаат од тешки и потечени нозе. Ова не е изненадувачки, бидејќи зголеменото ниво на прогестоген на хормонот за бременост предизвикува релаксирање на сврзното ткиво, што доведува до проширени вени. Стомачна киселина – Многу жени страдаат од киселини, што доведува до горење и болка во хранопроводот. Повеќе од две третини од сите бремени жени страдаат од киселини во последните месеци од бременоста. Главоболка – пулсирачки главоболки честопати може успешно да се третираат со нежно масирање на слепоочниците со масло од еукалиптус или масло од мента, или со нанесување ладна компресија. Во отсуство на сон, магнезиумот влијае на нарушувања на спиењето, кои се можеби најчестите поплаки за време на бременоста. Оние кои прават вежби за релаксација на крајот од денот, или имаат ритуал пред спиење, како што е кратка прошетка или шолја чај од билки и омилена музика, полесно заспиваат. При запек, магнезиумот помага да се спречи оваа досадна тешкотија за бремени жени. Всушност, брзото зголемување на женските хормони за време на бременоста е одговорно за честите поплаки на запек. Хормоните го забавуваат движењето на дебелото црево. Резултатот е дека содржината на цревата се транспортира побавно, се вади повеќе вода од цревата во крвотокот и столиците стануваат тврди и суви. Магнезиумот може да послужи како добар помошник со овој непријатен проблем.


  • Која е соодветната храна за бремени жени што може да се искористи за да се направи вистинската диета, освен земањето на Biolektra како додаток во исхраната?

Многу жени го поставуваат прашањето „Што е добро да се јаде за време на бременоста?“, И со право. Бремената жена треба да биде крајно претпазлива за храната што ја јаде и да ја провери, да речеме, секоја втора работа дали е прифатлива за време на бременоста, пред да ја стави во уста.

Сепак, генерално, работите можат да се сумираат со неколку зборови. Храната треба да биде богата со хранливи материи (хранливи материи). Добро е да се јаде здрава, зготвена храна наместо полу-готова и брза храна. Се разбира, овошје и зеленчук, корисно е да изберете свежи производи (складирани за кратко време) за да бидете сигурни дека вредните хранливи состојки се во нив и дека се всушност во вашата чинија. Производи од цели зрна – леб од цели зрна, ориз, мусли. Месо и месни производи – по можност домашно или со докажано потекло, и добро е да бидете добро зготвени за да избегнете внесување на опасни бактерии. Риба и морска храна – на пример, морска риба, која е богата со јод, треба да се јаде двапати неделно. Високо квалитетни растителни масти – (маслиново масло, масло од репка, сусам и пченкарен микроб) му даваат на телото полинезаситени масни киселини и се препорачува да се консумираат повеќе.

Хидратацијата за време на бременоста, исто така, игра улога во добриот развој на фетусот, исто како и за мајката. Минерална или изворска вода, свежо исцеден сок, компоти и други домашни пијалоци.

Постојат неколку видови храна кои не се препорачуваат кога се зборува за бременост, тоа се остатоци, слабо варено месо, јајца, риба, непастеризирано млеко и многу повеќе. Алкохолот генерално е исклучен од менито на бремената жена, бидејќи нема официјални податоци за тоа како влијае на фетусот. Малку е веројатно дека ќе се најде лекар кој ќе препорача земање на кој било алкохолен производ, дури и ако има малку содржина – вино, пиво, ликер. Закуски, таканаречена „нездрава“ храна, храна и пијалоци со премногу шеќер, замени, засладувачи, сол и маснотии се исто така добри за да се избегнат.

Ризиците што можат да се појават кај мајката и детето се, на пример, продорен стрес – ако бремените жени се изложени на постојан стрес, здравјето на детето може да биде во опасност и ризиците од компликации да се зголемат. Според студиите, жените изложени на стрес имаат поголема веројатност да имаат спонтан абортус или предвремено породување, во комбинација со помала родилна тежина. Физичко преоптоварување – секоја жена знае од својата баба дека најважно е да се избегне физички напор со цел да се избегне предвремено или спонтано отфрлање на фетусот.

Многу лесни вежби можат да бидат погодни за мајката за време на бременоста, кои мора да бидат прилагодени на периодот на бременост. Прошетка во парк, читање соодветна литература, посетување курсеви за бременост и родители се препорачуваат за идните родители. Се разбира, во нашето напредно секојдневие, идните мајки се помалку можат да застанат без здив, но да се соочиме, подготовката за мајчинството е исто така клучен период, особено кога ќе станете „мама“ за прв пат. Сите забавни и корисни активности што можат да го активираат и надополнат вашето знаење за иден родител, ќе бидат добредојдени од искусни пријатели и медицински професионалци.


  • Кои количини на магнезиум му се потребни на телото за време на бременост и доење?

Германското друштво за исхрана (ДГЕ) препорачува бремените жени да земаат помеѓу 310 и 350 мг магнезиум на ден. За време на периодот на лактација, оваа количина се зголемува на 390 мг магнезиум на ден. Бидејќи магнезиумот е минерал со комплексен ефект врз организмот и добро се поднесува, тој често се препорачува како дополнителен внес кај бремени жени од почетокот на бременоста до крајот на доењето. Биолектра магнезиумот може да го надополни недостатокот на магнезиум и да ви помогне да ги вратите природните нивоа на овој скапоцен минерал, дополнително обезбедувајќи го ова за вашето бебе.

Лесна бременост, драги идни мајки!