Мириси кои го подобруваат расположението

Иако ќе ви звучи чудно, стручњаците тврдат дека мирисот на одредени намирници го подобрува расположението и дава енергија

Цитрусно овошје – Кога ќе ви падне расположението само помирисајте портокал, лимон, грејпфрут… Витаминот Ц кој доминира во цитрусното овошје ја поткрева енергијата. Исто така, мирисот на лимон го намалува нивото на стрес, а можете и да го искористите и за чистење на површините во домот место производите кои содржат штетни состојки.

Крема за сончање – Со мирисање крема за сончање се сеќавате на сончевите зраци и во истиот момент ви се враќа насмевката  на лицето.

Пеперминт, еукалиптус или нане – Истражувањата покажале дека на тој начин спортистите остваруваат подобри резултати.

Мирис на свежа трева – Го брка стрестот и автоматски го смирува телото, а ја поткрева енергијата и расположението.

Рузмарин – Опушта, ја поттикнува работата на мозокот и го подобрува памтењето.