Младите паѓаат на митови за рак на кожата, откритија од истражување

Истражувањето, спроведено од Ипсос во име на здравствениот институт за рак во Орландо, анкетирало над илјада луѓе над 18,2 години. Резултатите покажаа дека речиси една третина од испитаниците верувале дека тенот ги прави луѓето да изгледаат подобро и поздраво, а 35% не биле сигурни дали „основниот тен“ го спречува ракот на кожата.

Ракот на кожата е најчестиот облик на рак во Соединетите Држави, со повеќе од 3 милиони луѓе дијагностицирани секоја година.1 Но, според новото истражување, многу Американци се погрешно информирани за превенцијата од рак на кожата и заштитата од сонце.

Истражувањето, спроведено од Ипсос во име на здравствениот институт за рак во Орландо, анкетирало над илјада луѓе над 18,2 години. Резултатите покажаа дека речиси една третина од испитаниците верувале дека тенот ги прави луѓето да изгледаат подобро и поздраво, а 35% не биле сигурни дали „основниот тен“ го спречува ракот на кожата.

Од кој било возрасен опсег, возрасните помлади од 35 години најчесто веруваат во митовите за рак на кожата – 23% рекле дека мислат дека хидрираноста ги спречува изгорениците од сонце, а 14% се согласиле дека употребата на креми за сончање предизвикува поголема штета на кожата отколку изложувањето на сонце.

Во реалноста, Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) велат дека не постои такво нешто како безбеден тен.3 А најдобри начини за заштита од рак на кожата е да се избегне непотребно изложување на сонце и редовно да се нанесува крема за сончање.

Па зошто луѓето се толку погрешно информирани за ракот на кожата? А што друго треба да знаете кога станува збор за превенција од рак на кожа? Еве што имаа да кажат експертите.

Што се крие зад дезинформациите?
Експертите ги посочија социјалните мрежи како главна причина зошто луѓето стануваат плен на митовите за ракот на кожата.

„Се повеќе и повеќе од нас ги добиваат нашите вести и информации од платформите на социјалните медиуми“, изјави за Health д-р Рајеш Наир, онколошки хирург во Институтот за здравствена рак во Орландо. „За жал, ова овозможува лесно ширење на дезинформации и теории на заговор кои се врамени на атрактивен начин“.

Д-р Џошуа Цајхнер, директор на козметички и клинички истражувања во дерматологијата во болницата Монт Синај, се согласи. „Со толку многу информации, и уште поважно, дезинформации на социјалните мрежи, откривам дека се повеќе потрошувачи веруваат во погрешниот совет“, рече тој за Health.

Проблемот со социјалните медиуми, рече д-р Ифе Џ.

Преземете го клипот од епизодата на риалити ѕвездата Кристин Кавалари од нејзиниот подкаст „Да бидеме искрени“ од 16 јануари. Во клипот, кој неодамна се појави на TikTok, Кавалари му кажа на својот гостин, функционален и лекар од источна медицина Рајан Монахан, дека не носи крема за сончање, а потоа го поттикна да објасни „зошто можеби не ни треба крема за сончање“.

Монахан продолжи со лажното тврдење дека јадењето антиинфламаторна диета, создавањето „резервоар на антиоксиданс“ во телото и развивањето „основен слој“ на тен преку постепеното изложување на сонце може да ви овозможи да бидете надвор без да се изгорите.

Наир рече дека смета дека широко распространетите аргументи против употребата на креми за сончање се „највознемирувачки“ и мисли дека луѓето можеби се поподготвени да ги прифатат митовите за сончање во однос на другите дезинформации бидејќи ставањето крема за сончање е болка, а одредени видови може да ги влошат акните. „Кога нешто изгледа како скучна работа, станува многу полесно да се верува во дезинформациите што ве оддалечуваат од таа практика“, рече тој.

Што треба да знаете за превенција од рак на кожата
Со оглед на тоа што секој петти Американец развива рак на кожата во текот на нивниот живот, експертите велат дека е од витално значење луѓето да разберат како функционира болеста.5

Постојат две форми на рак на кожата: не-меланом и меланом, кој е поретко, но повеќе смртоносен.

И двата вида се предизвикани од гени и фактори на животната средина. Една од најголемите опасности е изложеноста на ултравиолетовите зраци на сончевата светлина, која може да предизвика рак со оштетување на ДНК на клетките на кожата и да доведе до абнормален раст.

Водата за пиење нема да го спречи оштетувањето на сонцето, како што веруваат некои испитаници во истражувањето, но имате и други опции за заштита.

Американската академија за дерматологија (AAD) предлага да се бара сенка кога е можно, особено помеѓу 10 и 14 часот. кога зраците се најсилни и носиш капа со широк обод, очила за сонце со УВ заштита и друга заштитна опрема
И покрај тврдењата кои сугерираат поинаку, кремата за сончање е генерално безбедна и може значително да го намали ризикот од рак на кожата. Според AAD, одлучете се за водоотпорен производ со заштита од широк спектар и заштитен фактор од најмалку 30, и не заборавајте да го нанесувате повторно на секои два часа (или откако ќе пливате или ќе се потите).
Здружението на Американската академија за дерматологија. Како да вежбате безбедно сонце.


„Дури и црнците и луѓето со тип III медитеранска кожа понекогаш се чувствуваат како да не треба да носат крема за сончање – тоа е целосно лажно“, рече Родни. „Факт е дека кумулативното изложување на сонце може да придонесе за одредени видови на рак на кожата, дури и ако не изгорите така лесно. Никој не е имун“.

Имајте на ум дека иако исончаната кожа може да изгледа како знак за здравје, спротивното е точно. Тој бронзен изглед е едноставно сигнал дека вашата кожа е погодена од УВ зраците и дека произведува повеќе меланин, или пигмент, за да се спречи понатамошно оштетување.

Ризиците поврзани со изложеноста на ултравиолетово зрачење, како што е развојот на рак на кожата, да ви го дадат тој тен не вреди“, рече Цајхнер.