Моркови-извор на вашето здравје и феноменална летна диета

Морковите му помагаат на вашето срце. Второ, калиумот во морковот може да ви помогне да го контролирате крвниот притисок. И трето, тие имаат влакна, кои можат да ви помогнат да останете со здрава тежина и да ги намалите шансите за срцеви заболувања.

Морковите се коренови зеленчуци кои првпат се одгледувале во Авганистан околу 900 година од нашата ера. Портокаловата можеби е нивната најпозната боја, но тие доаѓаат и во други нијанси, вклучувајќи виолетова, жолта, црвена и бела.  Првите сорти на моркови биле виолетови или жолти. Портокаловите моркови биле развиени во Централна Европа околу 15 или 16 век.

Овој популарен и разновиден зеленчук може да има малку поинаков вкус во зависност од бојата, големината и местото каде што се одгледува. Шеќерот во морковот им дава малку сладок вкус, но тие исто така можат да имаат земјен или горчлив вкус.


Една порција моркови е половина чаша. Една порција има:

25 калории
6 грама јаглени хидрати
2 грама влакна
3 грама шеќер
0,5 грама протеини
Морковите се одличен извор на важни витамини и минерали. Половина чаша може да ви даде до:

73% од вашата дневна потреба од витамин А
9% од вашиот дневен витамин К
8% од дневниот калиум и влакна
5% од вашиот дневен витамин Ц
2% од дневниот калциум и железо

Здравствени придобивки од морковите
Морковите имаат многу антиоксиданси и нудат многу здравствени придобивки. Еве ги главните моменти:

Тие се добри за вашите очи. Ова е веројатно најпознатата суперсила на морковот. Тие се богати со бета-каротин, соединение кое вашето тело го менува во витамин А, кој помага да ги одржувате вашите очи здрави. А бета-каротинот помага да се заштитат очите од сонцето и да се намалат шансите за катаракта и други проблеми со очите.

Жолтите моркови имаат лутеин, кој е добар и за вашите очи. Студиите открија дека може да помогне или да ја спречи макуларната дегенерација поврзана со возраста, водечка причина за губење на видот во САД.


Тие можат да го намалат ризикот од рак. Докажано е дека антиоксидансите се борат против штетните слободни радикали во вашето тело, а тоа може да ја намали веројатноста за појава на рак. Двата главни типа на антиоксиданси во морковите се каротеноидите и антоцијаните. Каротеноидите им даваат на морковите портокалова и жолта боја, додека антоцијаните се одговорни за црвената и виолетова боја.

Морковите му помагаат на вашето срце. Второ, калиумот во морковот може да ви помогне да го контролирате крвниот притисок. И трето, тие имаат влакна, кои можат да ви помогнат да останете со здрава тежина и да ги намалите шансите за срцеви заболувања.

Црвениот морков има и ликопен, кој помага во спречување на срцеви заболувања.

Тие го зајакнуваат вашиот имунолошки систем. Витаминот Ц во морковот му помага на вашето тело да изгради антитела кои го бранат вашиот имунолошки систем. Витаминот Ц исто така му помага на вашето тело да внесе и користи железо и да спречи инфекции.

Тие можат да помогнат при запек. Ако ви е тешко да одите во тоалет, пробајте да јадете сирови моркови. Со нивната висока содржина на влакна, тие можат да помогнат во олеснување на запек и да ве одржуваат редовни.

Тие можат да помогнат во контролата на дијабетесот. На луѓето со дијабетес им се советува да внесуваат зеленчук што не содржи скроб, вклучително и моркови. Влакната во морковот може да помогне да се одржи нивото на шеќер во крвта под контрола. И тие се полни со витамин А и бета-каротен, за кои постојат докази кои сугерираат дека можат да го намалат ризикот од дијабетес.

Тие можат да ги зајакнат вашите коски. Морковите имаат калциум и витамин К, кои се важни за здравјето на коските.

Ризици од моркови
Ако јадете премногу бета-каротин, тоа може да направи вашата кожа да добие портокалово-жолта боја. Оваа состојба се нарекува каротеномија. Релативно е безопасен и обично може да се лекува. Но, во екстремни случаи, може да го спречи витаминот А да ја врши својата работа и да влијае на вашиот вид, коски, кожа, метаболизам или имунолошки систем.

Премногу бета-каротин, исто така, може да предизвика проблеми кај луѓето кои не можат да го променат во витамин А, како што се луѓето кои имаат хипотироидизам.

За некои луѓе, јадењето моркови може да им им предизвика  чешање на устата. Тоа е нешто што се нарекува синдром на орална алергија. Вашето тело реагира на протеините во одредени овошја и зеленчук како да се полен на кои сте алергични. Тоа нема тенденција да се случи ако морковите се варат.

Како да подготвите и чувате моркови
Морковите можат да бидат дел од многу популарни диети, како вегански, кето, палео и многу повеќе.

За да ги подготвите, измијте ги темелно во вода и исчистете ги сите нечистотии. Ако сакате, можете да ги излупите со лупеч за зеленчук или со нож, но не мора.

Оттука, можете да ги исечете на стапчиња и да ги јадете со хумус или натопување на база на јогурт. Ако не сакате крцкави моркови, можете да ги готвите на пареа, сварете или печете и да ги послужите како прилог. Тие, исто така, работат добро во солени јадења како говедско чорба, пита со тенџере со пилешко или пржено.

Свежите, цели моркови ќе се чуваат неколку недели во чистата фиока на вашиот фрижидер. Ако лиснатите зелени врвови се сè уште прицврстени, прво исечете ги. Потоа чувајте ги во пластична кеса со дупки во неа.