На природен начин: Отстранете го секретот од грлото и белите дробови

Кога ќе почувствувате потреба од кашлање, значи дека имате голема количина на слуз во грлото и белите дробови, која може да се должи на различни бактерии и вируси или одредени болести, како што се настинка, грип и слично

Луѓето кои често се соочуваат со затнат нос и грло во белите дробови имаат секрет, кој предизвикува проблеми со дишењето и голтањето и зголемено кашлање, што го попречува нормалното функционирање.

Секретот е леплива супстанција лоцирана во органите на респираторниот систем. Леплива е поради неговата заштитна улога на „фаќање“ прашина, вируси и алергии, кои помагаат да се спречат некои видови на инфекции.

Ако не е правилно отстранет секретот ги блокира бронхијалните цевки, што може да доведе до проблеми со дишењето

Кога ќе почувствувате потреба од кашлање, значи дека имате голема количина на слуз во грлото и белите дробови, која може да се должи на различни бактерии и вируси или одредени болести, како што се настинка, грип и слично.

Симптоми кои често се јавуваат заедно со искашлувањето секрет се треска, слабост, потешкотии при дишењето и течење на носот. Ако не е правилно отстранет секретот ги блокира бронхијалните цевки, што може да доведе до проблеми со дишењето. Покрај тоа, секретот може да предизвика и други здравствени проблеми, па затоа ви препорачуваме природни лекови, кои ќе ви помогнат да го елиминирате секретот од грлото и белите дробови за кратко време.

Чај од ѓумбир

Ѓумбирот е здрава намирница, која делува антибактериски, антивирусно, антихистаминско, важи за природен назален деконгестив. Чајот е најдобар начин да се искористи ѓумбирот, а се што ви треба е вода, мед, ѓумбир и малку црн пипер.

Во зовриена вода додадете го исечканиот ѓумбир и лажичка црн пипер и варете на силен оган 1-2 минути. Потоа намалете го огнот и оставете да се вари уште 5-6 минути. Кога ќе го тргнете чајот од огнот, додадете го медот.

Лимон и мед

И лимонот и медот имаат антибактериски и антифунгални својства. Лимонот има многу витамин Ц, кој го спречува кашлањето и го подобрува имунитетот, додека киселоста го разбива секретот. За овој пијалак ви требаат неколку лажици мед и исцеден сок од лимон. Измешајте ги добро се додека состојките не се соединат. Се препорачува консумација три пати во текот на денот.

Куркума

Куркумата е корисна и здрава, бидејќи содржи антисептични и антибактериски својства, кои ги отстрануваат бактериите кои го предизвикуваат секретот, а тоа го прави вашиот имунолошки систем појак.

За да го направите овој природен лек, ви треба чаша топла вода, во која ќе додадете лажичка куркума во прав и половина лажичка сол. Со оваа мешавина, исплакнете го грлото три до четири пати на ден правејќи гаргара.

Инхалирање

Инхалацијата со жешка пареа е одличен начин за отворање на запушените дишни патишта. Покрај тоа, многу е едноставна и може да се прави дома по неколку пати на ден односно секогаш кога ќе почувствувате потреба.

Се што ви треба е сад или тенџере, 1-2 литри зовриена вода, сушени билки или етерични масла и голем пешкир. Во садот сипете ја врелата вода, додадете 1-2 лажички билки (на пример, рузмарин и мајчина душичка), ставете ја главата над садот во вода и покријте се со пешкирот за пареата да не излегува надвор. Дишете длабоко над водата околу 5-10 минути додека не почувствувате подобрување.