Најдобрите здравствени апликации за вашата телесна и умствена благосостојба во 2023

Следењето и подобрувањето на вашето здравје стана полесно со опсегот и лесната пристапност на висококвалитетните здравствени апликации. Постојат здравствени апликации насочени кон речиси секој аспект од вашето физичко и ментално здравје, со безброј опции фокусирани на диета, исхрана, фитнес, програми за вежбање, ментално здравје, сон и водена медитација.

Следењето и подобрувањето на вашето здравје стана полесно со опсегот и лесната пристапност на висококвалитетните здравствени апликации. Постојат здравствени апликации насочени кон речиси секој аспект од вашето физичко и ментално здравје, со безброј опции фокусирани на диета, исхрана, фитнес, програми за вежбање, ментално здравје, сон и медитација.

Изборот на најдобрата здравствена апликација вклучува разгледување на кои аспекти од вашето здравје барате структура и насоки за подобрување. Исто така, ќе треба да го земете предвид вашиот буџет, типот на паметен телефон или уред што ќе го користите, плус која било друга неопходна технологија што ќе работи со вашата здравствена апликација. Продолжете да читате за да дознаете повеќе за најдобрите здравствени апликации во 2023 година и како да ја изберете најдобрата апликација за здравје за да ги постигнете вашите цели за здравје.

Оваа содржина е наменета да биде информативна, но не треба да се зема како медицински совет. Не е наменет за употреба како дијагноза, превенција или третман на здравствени проблеми. Секогаш разговарајте со вашиот лекар пред да започнете нов додаток или режим на вежбање.

НАЈДОБРА НУТРИЦИСКА АПЛИКАЦИЈА:Noom

Клучни карактеристики:
Цена: варира во зависност од тоа колку долго се претплатите, од 70 УСД/месец до 209 УСД/годишно
Бесплатен пробен период: Седумдневен бесплатен пробен период
Оценки: 4.7 на iOS продавницата | 4,3 ѕвезди на Google Play
Најдобро за: Поддршка за губење на тежината и промени во однесувањето
Noom е дизајниран да обезбеди целосно обновен пристап кон традиционалните методи за слабеење. Наместо строго да обезбедува планови за оброци или следење на храна, Noom користи пристап заснован на психологија за губење на тежината, помагајќи ви да идентификувате однесувања и предизвикувачи кои водат кон нездрави навики во исхраната. Откако ќе ги воспоставите, ќе научите како да ги замените со поздрави кои ги поддржуваат вашите цели за слабеење и фитнес.

Ноом, исто така, ја поставува рамката за едукација на корисниците за важните основи на исхраната, исхраната и физичката активност за постигнување оптимална телесна тежина со серија од 10 кратки лекции што претплатниците можат да ги завршат со сопствено темпо. Темите вклучуваат не само психологија на губење на тежината, туку и корисни работи како што се свесно јадење наспроти емоционално јадење, наука за метаболизмот, емоционално здравје, донесување одлуки, формирање навики и 10 видови глад. Лекциите користат научно докажани пристапи како што се когнитивна бихејвиорална терапија и намалување на стресот базирано на свесност, често користени во психологијата, фитнесот и здравјето. Покрај 10-те мини лекции, Noom нуди преку 1.000 интерактивни лекции во својата библиотека за да ви помогне да научите повеќе алатки и вештини за однесување.

Иако Noom е првенствено апликација за слабеење, таа е исто така една од најдобрите апликации за исхрана, бидејќи порталот за евиденција на храна е стабилна база на податоци која има над еден милион прехранбени производи веќе претходно вчитани со нивните соодветни информации за исхраната. Можете исто така да ги скенирате бар-кодовите на речиси 150.000 прехранбени производи за автоматски да внесете храна во вашиот тракер за исхрана. Постојат стотици едноставни, здрави рецепти и функција за следење на водата за да се осигурате дека ќе останете добро хидрирани. Секоја компонента на апликацијата е поддржана од експерти. Рецептите и советите за исхрана се креирани од нутриционистите; во делот за вежбање се вклучени сертифицирани лични тренери; и лекарите и психолозите ги составија аспектите на однесувањето и целокупната структура на програмата за слабеење во апликацијата. За оние кои сакаат да го подигнат, премиум верзијата на апликацијата има обука еден на еден што може да ви помогне со персонализирано поставување цели. Можете исто така да го поврзете Noom со апликацијата Apple Health за да ги следите сите ваши податоци за активност и здравје на едно место и можете да ги споделите овие информации со вашиот тренер Noom.

Добрите страни:
Многу високи прегледи од корисниците
Научен пристап кон губење на тежината со едукативни лекции за поддршка на трајни промени
Лесна за логирање храна
Информации и лекции развиени од висококвалификувани професионалци
 Негативни страни:
Многу поскапа од повеќето апликации
Може да одземе време за некои луѓе

НАЈДОБРА АПЛИКАЦИЈА ЗА ВЕЖБАЊЕ:FUTURE

Клучни карактеристики:
Цена: 149 $/месец или припејд планови за членство, вклучувајќи три месеци за 405 долари, шест месеци за 760 долари и 12 месеци за 1.425 долари
Бесплатен пробен период: Не, но првиот месец е 19 долари
Оценки: 4.9 на iOS продавницата | 4,3 ѕвезди на Google Play
Најдобро за: Индивидуализиран виртуелен личен тренинг со назначен тренер
За разлика од многуте апликации за фитнес или кревање тегови, Future ве спојува со сопствен личен тренер кој помага во управувањето со вашите тренинзи и вашиот секојдневен напредок. На овој начин, Future функционира како виртуелна апликација за лична обука. Кога се регистрирате за Future, пополнувате прашалник за да се усогласите со стручниот тренер кој најдобро ги задоволува вашите потреби на личноста и преферираниот стил на настава. Откако ќе бидете усогласени со вашиот тренер, правите „Стратешки повик“ преку FaceTime за да разговарате за вашите цели. Тренерите го прават целото планирање на тренингот за вас, помагајќи ви да поставите и постигнете соодветни стандарди за кондиција и здравје за да ја направите рутината за вежбање доследна навика. Ќе го добиете вашиот приспособен план за обука врз основа на вашето ниво на фитнес и лични преференции за вежбање, како што е изборот помеѓу кардио, тренинг за сила или дури и групни часови за вежбање. Вашиот тренер го прилагодува вашиот персонализиран план за обука во реално време секоја недела во зависност од тоа како одат вашите тренинзи, исто како што би било доколку работите лично со личен тренер.

Една од уникатните карактеристики на апликацијата за вежбање Future е нејзината врвна фитнес технологија за подобро приспособување на вашите тренинзи и следење на вашиот напредок. Future користи биометрика снимена од Apple Watch и iPhone за да обезбеди податоци и метрика на вашиот тренер, а вие исто така имате пристап до директна линија за разговор со вашиот тренер доколку се појават прашања. Можете исто така да слушате свои плејлисти или подкасти за време на вежбањето. Иако претплатата Future е достапна само за Apple iOS во моментов, тоа е одличен начин да имате приспособен план за обука и водена поддршка од стручни тренери.

Добрите страни:
Многу високи прегледи од корисниците
Тони тренери за избор
Вистински индивидуализиран фитнес тренинг
Конс:
Скапа
Нема апликација за Android
Потребен е Apple Watch за целосна функционалност

НАЈДОБРА АПЛИКАЦИЈА ЗА АЈФОН:CALIBER

Клучни карактеристики:
Цена: Caliber Premium е 7 $/ден (околу 200 $ месечно), Caliber Pro е 19 $/месец и има бесплатна верзија на апликацијата
Бесплатен пробен период: бесплатна верзија на апликацијата, седумдневен бесплатен пробен период за премиум и профи планови
Оценки: 4,9/5 ѕвезди на iOS, 4,7/5 ѕвезди на Google Play
Најдобро за: луѓе кои сакаат сопствен план за вежбање со изборен тренер еден на еден кој може да понуди повратни информации и охрабрување
Калибар е фитнес апликација која нуди приспособени планови за вежбање, синхронизирање на исхраната, неколку метрики за следење на вашиот напредок, едукативна содржина и видео демонстрации на вежби во вашиот тренинг – сето тоа бесплатно. Тоа е неверојатна понуда сама по себе, но исто така можете да го надградите членството на Caliber Premium или Caliber Pro за да добиете пристап до повеќе функции како тренер еден-на-еден, приспособен план за исхрана и многу повеќе.

Откако ќе ја преземете апликацијата Калибар, ќе биде побарано да креирате сметка користејќи ја вашата е-пошта. Потоа ќе биде побарано да му дадете на Калибар некои општи информации како што се вашата висина, тежина, возраст и пол. Апликацијата ги користи овие информации за да ги процени вашите потреби за фитнес, но исто така ќе имате можност да креирате тренинзи врз основа на вашите лични цели. Ќе одговорите на прашања со повеќекратен избор за опремата што ја имате на располагање, вашето искуство за вежбање сила и колку долго сакате да бидат вашите тренинзи. Сето ова е бесплатно, плус добивате опција да го пробате Caliber Pro бесплатно седум дена.

Калибар е многу интуитивна апликација. Почетниот екран има календар за да ви помогне да ги следите вашите денови и листа на лекции достапни за завршување. Другите картички што ќе ги видите ќе ве одведат на вашите тренинзи, ќе ви овозможат да се придружувате на групи за да останете поврзани со заедницата и да го следите вашиот личен напредок. Калибар е дизајниран да ви помогне да го живеете здравиот живот што сакате да го живеете, а количината на бесплатни функции што ви ги дава Калибар навистина ја истакнува таа мисија.

Добрите страни:
Вредни бесплатни функции кои немаат платен ѕид или реклами
Едукативен материјал кој ќе ви помогне да ги разберете вашите цели
Достапно е синхронизирање за да можете да вежбате сами
Лесна за употреба апликација
Конс:
Потребен ви е паметен часовник за да го извлечете максимумот од функциите за следење
Ќе треба да го купите членството Pro или Premium за да пристапите до плановите за оброци

НАЈДОБРА АПЛИКАЦИЈА ЗА СЛАБЕЕЊЕ:Yazio

Клучни карактеристики:
Цена: Бесплатна, но про верзијата бара членство; 19,99 долари за 3 месеци или 39,99 долари за 12 месеци
Бесплатен пробен период: основната верзија на апликацијата е бесплатна
Оценки: 4.7 на iOS продавницата | 4,3 ѕвезди на Google Play
Најдобро за: броење калории, следење оброци, насоки за периодично постење
Интермитентен пост е план за исхрана кој се фокусира на тоа кога јадете, а не на она што го јадете. Здравствените експерти велат дека наизменичното постење има многу придобивки како согорување на маснотии, подобрување на крвниот притисок, па дури и заострување на меморијата. Yazio е нашиот избор за најдобра апликација за постење поради водството и поддршката што ја нуди. Бесплатната верзија на Yazio вклучува следење на постот и основен бројач на калории што ви помага да ги следите вашите макроа и рецепти. Кога ќе ја преземете апликацијата, ќе одговорите на прашалник за вашата висина, тежина, ниво на активност, цели и потенцијални предизвици со кои се соочувате за да ги исполните тие цели. Ако изберете да практикувате периодично постење, апликацијата има функција на стоперица која ви овозможува да го темпирате вашиот пост. Апликацијата има повеќе планови за пост, но само 16:8 (осумчасовен прозорец за јадење поврзан со 16 часа пост) е достапна на бесплатната верзија. Професионалната верзија на апликацијата отклучува повеќе тракери за постот, здрави рецепти и опции за следење на повеќе хранливи материи во вашите оброци.

Добрите страни
Големата база на податоци за храна овозможува лесно броење калории
Може да се синхронизира со фитнес тракерот за да ги следи вашите тренинзи, чекори и активност во текот на денот
Негативни страни
Само еден тракер за постот е достапен во бесплатната верзија на апликацијата
Корисниците се жалат дека калориите често се погрешно наведени за прехранбени производи во базата на податоци

АПЛИКАЦИЈА ЗА МЕНТАЛНО ЗДРАВЈЕ:TALKSPACE

Клучни карактеристики:
Цена: Варира врз основа на типот на план (пораки, терапија во живо или психијатрија); плановите за пораки работат 276 долари месечно, 744 долари по квартал или 1320 долари годишно; терапија во живо (четири сесии/месец) чини 396 долари месечно или 1,896 долари годишно; психијатрија е $249 за првичната евалуација и $125 за секоја последователна сесија.
Бесплатен пробен период: Не
Оценки: 4.7 на iOS продавницата | 4,3 ѕвезди на Google Play
Најдобро за: Онлајн терапија преку текст, телефон и видео
Talkspace е една од највисоко оценетите апликации за ментално здравје дизајнирана да ја направи терапијата пристапна, удобна и достапна за секојдневните корисници. Кога ќе се регистрирате за апликацијата, вие сте спарени со лиценциран терапевт кој практикува во вашата држава. Терапевтите на Talkspace имаат искуство во лекување на заеднички проблеми со менталното здравје, вклучувајќи депресија, анксиозност, стрес, злоупотреба на супстанции, проблеми со врските, ПТСН и нарушувања во исхраната.

Можете да комуницирате со вашиот терапевт преку текст, телефонски повик или дури и видео директно од вашиот телефон или таблет. Претплатата на Talkspace ви дава неограничени пораки, а од вашиот посветен терапевт се бара да одговара најмалку еднаш дневно пет дена во неделата. Една од придобивките на Talkspace за терапија е тоа што е покриена со многу планови за осигурување, што им овозможува на корисниците потенцијално барем делумно да бидат вратени за претплатата. Сите тераписки сесии и комуникации се случуваат преку безбедна мрежа преку апликацијата користејќи шифрирање од банкарска класа што е во согласност со Законот за преносливост и одговорност на здравственото осигурување (HIPAA).

Добрите страни:
Многу високи прегледи од корисниците
Неограничени пораки со вашиот посветен терапевт
Подостапно од одење на терапија лично
Сесии со лиценцирани терапевти
Трошоците може да бидат покриени со осигурување
Целата комуникација е безбедна и приватна
Конс:
Може да потрае неколку дена за да се усогласи со терапевт
Структурата на цените може да биде збунувачка
Скапa

 

АПЛИКАЦИЈА ЗА СПИЕЊЕ:SLEEPCYCLE

Клучни карактеристики:
Цена: Премиум претплатата чини 9,99 долари месечно или 39,99 долари годишно.
Бесплатен пробен период: Седумдневен бесплатен пробен период
Оценки: 4.7 на iOS продавницата | 4,4 ѕвезди на Google Play
Најдобро за: Следење на спиење, будилник и оптимизација на спиење
Кога станува збор за софистицирани функции, сеопфатни податоци и севкупен пристап пријателски за корисниците, тешко е да се победи апликацијата Sleep Cycle. Едноставно ставете го телефонот во кревет со вас пред да спиете, а апликацијата ќе го направи останатото. Нејзината функција за следење на спиењето ги следи вашите циклуси на спиење, обрасци, немир и времето поминато во различни фази на спиење. Ова се постигнува со помош на акцелерометарот на вашиот телефон за следење на вашите движења и го користи микрофонот на вашиот уред како снимач за спиење за да открие звуци како ‘рчење или зборување во сон.

За да избегнете зашеметеност, можете да ја користите функцијата за паметен будилник на апликацијата, програмирана да ве буди кога апликацијата ќе утврди дека сте во најлесната фаза на спиење. Можете да поставите приспособлив прозорец за будење, а има и функција за одложување што може да се активира со тресење или допирање на телефонот. Има премиум функции во апликацијата за поддршка на подобар сон, како што е библиотека со приказни со релаксирачки приказни за спиење и звуци за спиење, водени медитации, плус совети и вежби за внимателност. Можете исто така да добиете детална анализа за тоа како различни фактори влијаат на вашето спиење, како што се стресот и исхраната.

Вашите податоци за спиење се целосно интегрирани во Apple Health, разменувајќи анализа на спиењето. Sleep Cycle е исто така компатибилен со Wear OS, овозможувајќи ви да се разбудите со нежни вибрации на зглобот, без да треба да репродуцирате звучен аларм што може да ги разбуди другите.

Добрите страни:
Годишниот надомест е разумен
Деталната анализа на спиењето може да биде доста корисна
Лесен за користење
Паметниот будилник доведува до помала зашеметеност при будењето
Може да вибрира со часовникот за да ве разбуди, за да не ги вознемирувате другите
Споредете ги вашите навики за спиење со трендовите и просеците ширум светот.
Конс:
Месечната претплата е скапа
Користи многу траење на батеријата
Можеби не е толку прецизен како тракерот за спиење што може да се носи
Автоматски се обновува