Направете своја паста за заби

Еве еден рецепт за домашна паста за заби, која освен што не е нималку штетна, ќе ги направи вашите заби сјајни и бели за кратко време.

Рецептот е многу едноставен, а ефектите се големи.

Земете половина лажичка зелена глина, 20 капки стевија, 6 капки масло од чаено дрво, 15 капки етерично масло од мента, половина лажичка морска сол и малку вода. Се добро измешајте и префрлете во стаклено шишенце и добро затворете го. Наутро и навечер мијте ги забите со оваа паста и ќе забележите дека само за неколку дена забите се побели, сјајни, каменец нема, а ако ја користите подолго време, штити и превенира од кариес.

Предност на оваа паста е што во нема хемикалии, па не ја оштетува забната глеѓ, а природните состојки во неа се одлични чистачи.