Организмот праќа сигнали: Сувата кожа бара витамин Е

Ако нешто не е во ред со нашиот организам, телото ќе ни каже праќајќи ни сигнали, кои лесно може да прераснат во здравствен проблем

Еве ги сигналите кои бараат реакција.

  1. Проблеми со спиење, раздразливост, грчеви во нозете

Ако ве мачат овие проблеми мора да консумирате повеќе храна богата со магнезиум и калиум, како што е ленено семе, семки од сончоглед, бадеми, спанаќ, кељ, блитва, цвекло, сливи и кајсии.

  1. Преголема желба за солена храна

Предупредува на инфекција или воспаление некаде во телото, особено ако се работи за  воспаление на урогениталниот тракт.

  1. Сува кожа

На вашата кожа и треба повеќе витамин Е, па мора да го зголемите внесот на растително масло, масна риба и јаткасти плодови.

  1. Прекумерна желба за слатко

Може да биде знак на исцрпеност на нервниот систем и знак дека на вашето тело му треба повеќе гликоза за да се снабди со енергија. Во моментите кога ќе почувствувате неодолива желба за слатко, изедете мед или темно чоколадо за да избегнете проблеми во гастроинтестиналниот тракт.

  1. Крвавење на непцата

Пијте повеќе чај и консумирајте повеќе овошје затоа што крвавењето на непцата е знак дека ви недостасува витамин Ц. Богати извори на витамин Ц се лукот, овошјето и зеленчукот.

  1. Сува кожа на лактите

Упатува на недостаток на витамини А и Ц. Консумирајте повеќе портокали, кајсии, моркови и тиква.

  1. Зголемена желба за морска храна

Укажува на недостаток на јод во телото.

  1. Голема желба за кисела храна

На вашето тело му е потребна храна која ќе ја стимулира работата на жолчното ќесе и црниот дроб. Додадете повеќе лимони и брусници во вашата исхрана.

  1. Кршлива коса и нокти

Укажува на недостаток на витамин Б и калциум. Консумирајте повеќе млеко, компири, мешунки, пченични клици и цели житарки.

  1. Преголема желба за сурова храна

Ако копнеете за сурова храна, тоа може да укажува на проблеми со црниот дроб или гастритис. Суровата храна ќе ги ублажи грчевите и ќе го смири желудникот.