Ослободете се од болката во петите по станување или подолго стоење

Кокосово масло, сода бикарбона или чувар-куќа. Сите три состојки се одлично природно решение кога станува збор за надминување на болката во петите што се јавува при предолго одење или носење високи потпетици.

Долгото одење или пешачење, како и носењето високи потпетици предизвикува болка во стопалата. Тоа навистина знае да биде напорна состојба, која може да доведе до појава и на плускавци. За да се ослободите од ваквите проблеми пробајте ги овие ефикасни начини за намалување на болките:

Кокосово масло

Ова е едно од најздравите масла. Има антибактериски и антигабични својства. Помага и при плускавци и болни стопала. Само нанесете од маслото на болните места и ќе видите дека за кратко време ќе ви биде подобро.

Сода бикарбона

Направете купка од сода бикарбона. Ставете 2 лажици од неа во поголем пластичен сад со вода и накиснете ги нозете 15-тина минути. Потоа измијте ги и добро исушете ги стопалата бидејќи на влажни се создаваат бактерии.

Чувар-куќа

Растението чувар-куќа е идеален за клавус (курје око) и плускавци. Нанесувајте неколку дена и ќе видите како ќе ги снема. Билката чувар-куќа е многу здрава за лекување на цисти на јајчниците, матката и сл.