Ослободете се од темните флеки на вратот, под пазувите и внатрешната страна на бутовите

Со помош на ова природно средство ќе ја исчистите кожата на проблематичните делови.

Постојат многу причини за појава на темни флеки на кожата, како што се бричењето, депилација, изложување на сонце, користење дезодоранс и слично. Флеките најчесто се појавуваат во зоната на вратот, под пазувите и внатрешната страна на бутовите.

Со помош на ова природно средство ќе ја исчистите кожата на проблематичните делови.

Состојки:

  • 1-2 супени лажици маслиново (или кокосово) масло
  • 1 лажица морска сол
  • 1 лажица сода бикарбона

Подготовка: Мешајте ги состојките додека не добиете хомогена смеса. Можете да направите поголема количина и да ја чувате во стаклена тегличка.

Смесата се нанесува на проблематичниот дел од кожата и треба да стои 30 минути. Потоа се плакне со ладна вода. Се препорачува постапката да се прави три пати неделно, се додека флеките не исчезнат.