Откријте каков вежбач сте според хороскопскиот знак

Почетокот на годината е идеално време за експериментирање со нови тренинзи, особено со оние кои ви одговараат според хороскопскиот знак. Следува кус преглед на различни стилови на вежбање за секој од 12-те хороскопски знаци.

Овен

Станува збор за личности кои имаат многу енергија, но, исто така, многу сакаат кога им се посветува внимание. Треба да одберат вежби кои ќе им дадат можност за афирмација и да ја искористат сета своја енергија: танц, вежби со руско ѕвоно (Kettlebell), тренинг со приватен тренер.

Бик

Тие се опуштени, но, исто така, и личности кои сакаат да бидат сами свои шефови и може да бидат доста тврдоглави. За да ја задоволат својата борбеност и после тоа да се смират за биковите се препорачува јога, бокс и вежбање дома.

Близнаци

Се работи за навистина интензивни личности, а воедно ја сакаат разноликоста на сите подрачја, вклучително и вежбањето. Тоа воедно им помага да останат сосредоточени. За близнаците заради тоа се идеални комбинациите на различни тренинзи: вежби со голем интензитет, кружен тренинг, на пример, велосипедизам и јога.

Рак

Раковите сакаат да бидат во група и физички да напредуваат користејќи ја енергијата на заедницата. Заради тоа треба да одбираат тренинзи во кои учествуваат голем број вежбачи: школа за трчање или клуб за тркачи, групен велосипедизам, групен фитнес.

Лав

Личностите родени во овој знак сакаат да бидат ценети, обожавани и да добиваат комплименти, а воедно и уживаат да бидат најдобри во тимот. Заради ова лавовите треба да имаат на ум дека вежбањето е нешто корисно за нив и нивното тело, а не нешто што го прават за да бидат подобри од останатите. Можат да пробаат кик бокс, тимски спортови и вежбање со тегови.

Девица

Се работи за прецизни и внимателни личности, а кои се исклучително сосредоточени. Личностите родени во овој знак честопати даваат многу од себе на другите. Би требало да ги пробаат следните вежби: јога, танц на шипка, кардио тренинг.

Вага

Личностите родени во овој знак тежнеат за рамнотежа на сите подрачја, но и афирмација. Голема важност и придаваат на естетиката, а се препорачуваат следните тренинзи: пилатес, јога, боречки вештини.

Скорпија

Се работи за ментално јаки личности, а се што прават во својот живот го прават посветено. Мошне се вредни, а настојуваат да бидат и заводливи. Заради својата посветеност би можеле да бидат успешни во полумаратон или маратон, вежбање на шипка, вежби за кондиција или тренинг со руско ѕвоно.

 

Стрелец

Личностите родени во овој знак можат да бидат мошне духовити и ја сакаат забавата. Заради нивниот отворен ум и екстровертност, им се препорачуваат забавни и возбудливи тренинзи: акробатска јога, танцов кардио тренинг, качување по карпи.

Јарец

Личностите родени во овој знак се дисциплинирани и доверливи, но тешко е да се работи со нив. Сакаат да напредуваат и уживаат во процесот на остварување. Заради тоа им е потребен предизвик, а се препорачува следното: пилатес на справи, кросфит, спортски предизвици како маратони или планк.

Водолија

Се работи за најголемиот фантазер и најкреативниот од сите знаци. Заради ова личностите родени во овој знак се идеални за нови стилови на вежбање, а во кои можат да ја изразат својата фантазија: планинарење, скокање на трамболина, зумба.

Риби

Освен што се интуитивни, рибите се креативни и чувствителни. Со оглед на тоа дека станува збор за воден знак се препорачуваат следните активности: пливање, јога, вежбање во вода.