Овие намирници ќе ви помогнат ако се мачите со хемороиди

Постојат многу начини за лекување на хемороидите, а тоа зависи од тежината на здравствените проблеми. Може да се посоветувате со лекар и да пиете одредени лекови, но освен тоа може да се обидете да ги лекувате хемориидите и со некои домашни лекови.

Хемороидите се многу чест здравствен проблем. Тоа се отечени и воспалени вени во или надвор од долниот дел на анусот. Симптомите за хемороиди се: анална болка (за време и по столицата), анално чешање и анално крварење.

Постојат многу начини за лекување на хемороидите, а тоа зависи од тежината на здравствените проблеми. Може да се посоветувате со лекар и да пиете одредени лекови, но освен тоа може да се обидете да ги лекувате хемориидите и со некои домашни лекови. Одредени намирници кои се добри за хемороидите. Храната богата со растопливи влакна, како мешунки, банана, вода, агруми и смокви, е природен лек за хемороидите.

Сок од ‘рдоква – Чаша сок од ‘рдоква е природен лек за хемороиди. Почнете со ¼ шолја, а потоа постапно зголемувајте ја количината, до половина шолја од овој сок.

Кора од калинка – Кората од овој плод е втор домашен лек зз хемороиди. Сварете ја кората од калинка во вода. Исцедете и пијте од водата еднаш или два пати во текот на денот.

Ѓумбир и сок од лимон – Дехидрираноста е една од причините за хемороиди. Пијте сок од ѓумбир, лимон и мед два пати на ден, за да се хидратизирате и да ги излекувате хемороидите.

Смокви – Натопете ги сувите смокви во чаша вода преку ноќ. Изедете половина од чашата наутро, а останатиот дел во вечерните часови. Влакната во смоквите се ефикасни за лекување на запек и хемороиди.

Куркума –Овој зачин има многу лековити својства. Може да сварите корен од куркума со вода секој ден.

Банана – За безболна столица, секој ден изедете една банана со топло млеко од соја.