Овие намирници може да помогнат во превенција на рак на простата

Ова е листа на четири намирници со кои може да го превенирате ракот, да го одржувате сексуалното здравје и истовремено добро да се храните.

Ракот на простата е еден од најчестите форми на рак кај мажите. Иако е невозможно да се избегне развојот на оваа болест, здравата исхрана може да го намали ризикот.

КУРКУМА

Овој зачин содржи куркумин, соединение кое има противвоспалителни својства. Неодамнешно истражување во Јапонија потврдило дека ова соединение го потиснува ширењето на клетките на рак на простата.

ЛУБЕНИЦА

На секои два милиграми ликопен, кои испитаниците секојдневно ги консумирале, дошло до намалување на ризикот од развој на рак на простата за еден процент, покажало истражување спроведено на Универзитетот Илиноис. Во 100гр лубеница има 4 до 5 грама ликопен.

АРТИЧОКА

Во артичоката се наоѓа ферулинска киселина за која се смета дека може да го намали растот на клетките на ракот на простата. Последна студија во Италија утврдила дека исхраната богата со ферулинска и кофеинска киселина може да го намали ризикот од развој на овој тип на карцином.

МОРКОВ

Каротенот е одговорен за добар вид, но и за здрава простата. Мажите кои во рамките на едно истражување во Виетнам, јаделе морков секој ден, имале за 65% помала веројатност да развијат рак на простата. Каротенот во морковот е најдостапен за организмот во споредба со други намирници, а на тој начин телото е поспособно да апсорбира хранливи материи.