ПРЕПОЗНАЈТЕ ГИ НАВРЕМЕ: Ова се рани знаци на опасна болест

Лупусот е автоимуна болест која предизвикува воспаление (инфламација) во организмот и широк спектар на симптоми. Се уште со сигурност не може да се потврди кои се причините за оваа болест. Она што е евидентно е дека повеќе фактори учествуваат во нејзиното појавување, од наследната склоност, хормоните, па се до стресот.

Редоследот на случувањата е дека кај предиспонираното лице, најверојатно под влијание на фактори од надворешното опкружување доаѓа до манифестација на серија грешки во функционирањето на имуниот систем чија задача е да го заштити организмот од штетните агенси. Имуниот систем тогаш се насочува кон своите ткива – се создаваат таканаречени автоантитела, односно протеини кои ги напаѓаат сопствените ткива.

Во такви околности доаѓа и до помали или поголеми оштетувања на ткивата и органите како последица на воспалителниот процес, кој првенствено ги зафаќа ѕидовите на крвните садови на кожата, бубрезите, зглобовите, белите дробови и другите органи.

Некои заболени имаат многу благи симптоми, а кај други симптоматологијата е тешка и исцрпувачка.

Симптомите обично започнуваат во раната зрелост, во периодот од тинејџерските години до 30-тите години од животот. Лупус е хронична болест со периоди на егзацербации и периоди на ремисија, а симптомите може да се појават во раниот почеток на болеста.

 • Замор

До 90 проценти од пациентите со лупус чувствуваат одредено ниво на замор. Попладневното спиење е добро за некои луѓе, но предолгото спиење во текот на денот може да доведе до несоница навечер. Разговарајте со вашиот лекар ако чувствувате замор што ви го попречува секојдневниот живот. Некои причини за замор може да се лекуваат.

 • Необјаснива треска

Еден од раните симптоми на лупус е покачена телесна температура без очигледна причина. Зголемената температура може да биде симптом на воспаление или инфекција. Ако имате периодични трески, закажете преглед кај лекар.

 • Губење на косата

Опаѓањето на косата често е еден од првите симптоми на лупус. Губењето на косата е резултат на воспаление на кожата и скалпот. Некои пациенти со лупус ја губат косата во значителна мера, и тоа во прамени.

Сепак, почесто косата кај пациенти со лупус постепено се проретчува. Лупусот може да предизвика косата да стане сува, лесно да се крши и да стане тешка за одржување.

 • Осип на кожата или други кожни лезии

Еден од највидливите симптоми на лупус е еритемот, односно црвенило во форма на пеперутка што се појавува на носот и образите. Може да се појави ненадејно или по изложување на сончева светлина.

Лупусот може да предизвика и лезии на други делови од телото. Ретко, лупусот може да предизвика осип. Многу пациенти со лупус се чувствителни на сонце или вештачко осветлување. Некои луѓе имаат промена на бојата на прстите на рацете и нозете.

 • Респираторни проблеми

Се проценува дека околу 90 проценти од пациентите имаат една или повеќе респираторни манифестации кои варираат од асимптоматски до по живот опасни состојби. Неретко белодробните манифестации се првиот симптом на болеста што доведува до дијагноза.

Лупусот може да ги зафати сите делови на респираторниот систем, а најчесто се присутни плеврални манифестации.

Плевритис е воспаление на белодробната обвивка што предизвикува болка во градите, која се интензивира при дишење. Дијафрагмата исто така може да биде зафатена со патолошки процес. Кај некои пациенти може да се развие пневмонија.

 • Воспаление на бубрезите

Пациентите со лупус може да развијат воспаление на бубрезите наречено нефритис. Воспалението им отежнува на бубрезите да ги филтрираат токсините и отпадот од крвта. Нефритисот обично започнува во рок од пет години од почетокот на лупус.

Симптомите се:

 1. Оток на нозете и стапалата
 2. Висок крвен притисок
 3. Крв во урината
 4. Потемна урина
 5. Ноќно мокрење
 6. Болка

Раните симптоми може да останат незабележани. По дијагнозата, се препорачува следење на функцијата на бубрезите. Нетретираниот лупус нефритис може да доведе до терминална бубрежна инсуфициенција.

 • Болни и отечени зглобови

Воспалението може да предизвика болка, вкочанетост и видливо отекување на зглобовите, особено наутро. Ако лековите против болки без рецепт не помагаат, разговарајте со вашиот лекар. Можеби има подобри терапевтски опции.

Но, вашиот лекар мора да утврди дали вашите проблеми со зглобовите се предизвикани од лупус или друга болест, како што е артритис.

 • Гастроинтестинални проблеми

Некои пациенти со лупус повремено пријавуваат жиговина, рефлукс на киселина или други гастроинтестинални проблеми. Благите симптоми може да се третираат со ОТЦ антациди.

Ако имате чести напади на рефлукс на киселина или жиговина, обидете се да ја намалите количината на храна што ја јадете во текот на еден оброк, јадете почесто и избегнувајте пијалаци што содржат кофеин.

Исто така, не практикувајте да си легнувате веднаш по оброкот. Ако симптомите продолжат, контактирајте со вашиот лекар.

 • Проблеми со тироидната жлезда

Не е невообичаено пациентите со лупус да развијат автоимуна болест на тироидната жлезда. Штитната жлезда помага да се контролира функционирањето на метаболизмот. Лошата функција на тироидна жлезда може да влијае на виталните органи како што се мозокот, срцето, бубрезите и црниот дроб.

Исто така, може да доведе до зголемување или губење на телесната тежина. Останатите симптоми вклучуваат сува кожа и коса и нарушувања на расположението.

Кога тироидната жлезда е недоволно активна, состојбата е позната како хипотироидизам. Хипертироидизмот е предизвикан од прекумерна активност на тироидната жлезда.

 • Сува уста и очи

Ако имате лупус, може да почувствувате сувост во устата и очите, поради развојот на Сјогренов синдром.

Сјогренов синдром ги напаѓа солзните и плунковните жлезди, каде што се акумулираат лимфоцити. Во некои случаи, лупус и Сјогренов исто така може да предизвикаат сувост на вагината и кожата.

 • Останати симптоми

Списокот на потенцијални симптоми на лупус е долг. Останатите симптоми кои можат да се појават се: улцерации во усната шуплина, зголемени лимфни канали, болки во мускулите, болка во градите, остеопороза, депресија. Може, но поретко, да дојде до анемија, вртоглавица и епилептични напади.