Природни решенија за детската несоница

За да ги избегнете овие тешки мигови, најдобро е да ги искористите својствата на липата, хмељот и портокалот.

Доколку детето одбива да спие, плаче, а кога ќе го ставите во креветче не сака да се пушти од вашите раце. За него моментот на одење на спиење е знак дека треба да ја дуплира енергијата и да се спротивстави на вашите молби. Ова се некои испробани природни трикови за решение на детската несоница.

За да ги избегнете овие тешки мигови, најдобро е да ги искористите својствата на липата, хмељот и портокалот.

Иситнета кора од стебло од липа – Ставете во литар ладна вода, 50 грама иситнета кора од стебло од липа. Оставете да се вари 10 минути на средна температура, па нека отстои уште дополнителни 30-40 минути. Процедете и ставете во кадичката за капење. После капењето, замотајте го детето во топол пешкир и не го бришете, туку нежно исушете му го телото со тапкање.

Суви цветови од липа – Една шака од сушените светови ставете ги во водата за капење.

Хмељ – Околу три грама хмељ ставете во вреќичка од газа и потопете ја во вечерната купка.

Портокал – Пет грама сув цвет од портокал ставете ги во половина литар вода. Оставете да отстојат пет минути. Две до три мали лажички од овој чај, додадете ги во млекото или во засладена вода.