Природно решение против потење

Потењето е секако здраво, тоа е знак дека вашето тело ги исфрла отровите од организмот, меѓутоа прекумерното потење е непријатно, па често луѓето посегнуваат по скапи дезодоранси, кои содржат разни хемикалии, а понекогаш дури и не успеваат да го спречат. Сепак, нема место за загриженост бидејќи природата има решение и за зголеменото потење.

Рецепт 1:

Потребни состојки: 

  • 1 литар вода
  • 4 вреќички зелен чај

Подготовка:

Ставете ја водата со чајот и варете 15 минути, а потоа оставете малку да се излади. Измијте ги рацете, нозете или пазувите со течноста што ја добивте.

Рецепт 2

Потребни состојки:

  • 10 мл јаболков оцет
  • 20 мл вода

Подготовка:

Измешајте ги двете состојки и пијте секое утро на празен стомак, половина час пред појадокот.