Пробајте ги овие чаеви пред спиење за подобар сон! Сигурно ќе имате успех.

Пробајте ги овие чаеви пред спиење за подобар сон! Сигурно ќе имате успех.Чаевите од камилица, лаванда и корен од валеријана можат да понудат побрз пат до земјата на соништата. Што ве држи будни до доцна навечер? Дали ви е тешко да се чувствувате удобно? Дали се задржувате на утрешната листа со задачи? Или имате мисли за други прашања?

Чаевите од камилица, лаванда и корен од валеријана можат да понудат побрз пат до земјата на соништата. Што ве држи будни до доцна навечер? Дали ви е тешко да се чувствувате удобно? Дали се задржувате на утрешната листа со задачи? Или имате мисли за други прашања?

Смирувањето на умот и опуштањето на телото пред спиење понекогаш може да биде тешко. Додадете ги анксиозното растројство или депресијата, и овие напади на несоница и последиците што тие ги носат врз вашето физичко и ментално здравје може да станат уште позагрижувачки колку подолго ќе останете без сон.

Знаеме дека клучот за добар квалитет на спиење е здрава рутина пред спиење и средина за спиење што промовира одмор и релаксација. Но, клучен дел од таа рутина за некои, вели регистрираната диететичарка Бет Червони, РД, ЛД, можеби се потпира на чаеви пред спиење кои предизвикуваат спиење за да им помогнат да се релаксираат и да влезат во вистинскиот начин на размислување за целосна ноќ на закрепнување.

Но, кои чаеви најдобро функционираат? И колку долго треба да ги пробате овие чаеви пред да побарате помош од лекар?

Најдобрите чаеви за спиење
Чаевите имаат секакви здравствени придобивки. Но, кога станува збор за билни чаеви за спиење, овие три се можеби најдобри за да ве подготват за одмор и релаксација.

Камилица
Камилицата која најчесто се користи во чај и други билни пијалоци е растение слично на маргаритка кое расте низ целиот свет.

Истражувачите веруваат дека благиот седативен ефект што доаѓа од неговите исушени бели ливчиња е предизвикан од флавоноид познат како апигенин, кој се врзува за специфичен рецептор во мозокот за да ја намали анксиозноста и да ја зголеми поспаноста. Студија од 2016 година покажа дека жените кои пиеле чај од камилица во период од две недели по породувањето имале намалени симптоми на физички замор и депресија.

Меѓутоа, ако сте бремени или сте алергични на ајдучка трева, маргаритки, невен или хризантеми, треба да избегнувате чај од камилица.

Лаванда
Од намалување на болката и воспалението до помагање при расположение, анксиозност и депресија, лавандата има многу здравствени придобивки. Тоа не е само состојка што се користи во ароматерапијата, лосиони и други производи за нега на кожата, туку неговите виолетови цветови и стебла, исто така, создаваат одличен цветен чај непосредно пред да започнете со сено.

„Луѓето кои пијат чај од лаванда можат да се чувствуваат поопуштено и поуморно на крајот од ноќта“, вели Czwerwony. „Исто така, се покажа дека лавандата ја намалува депресијата и анксиозноста, така што може да помогне да се справат со некои од вашите симптоми, особено ако вашиот ум обично трча непосредно пред спиење.

Американската Администрација за храна и лекови (ФДА) ја означува лавандата „генерално признаена како безбедна“ и студиите покажаа дека има позитивен ефект врз подобрувањето на квалитетот на сонот после породувањето.

Корен од валеријана
Валеријаната е цветно растение кое потекнува од Европа и Азија, иако оттогаш се проширило и во другите делови на Северна Америка. Наместо да ги користите ситните ливчиња на овој цвет, чаевите направени со валеријана се потпираат на неговите исушени корени.

Иако се покажа дека го подобрува квалитетот на сонот и ја намалува анксиозноста, истражувањето за неговата ефикасност и како функционира е крајно ограничено. Некои истражувања сугерираат дека коренот на валеријана може дури и да има дополнителни несакани ефекти од живи соништа, главоболки, стомачни тегоби, нелагодност или поспаност следното утро.

Други чаеви
Други билни чаеви, исто така, може да помогнат при одмор и релаксација, особено ако ве наведат во рутинска навика да се навивате пред спиење.  Треба да ги пробате овие чаеви ако едната нота навистина не е вашата атмосфера:

Пасифлора.
Магнолија.
Мелиса.
Зелен чај со малку кофеин.

„Ако не сте многу запознаени со чаевите, зелениот чај со ниска кофеин е одличен начин да започнете, а потоа можете да го изградите вашиот профил на вкус од таму“, предлага Червони.

„Зелениот чај има одлични антиоксидантни придобивки и малку кофеин во него, па ако можете, обидете се да најдете опција со помал кофеин. Но, самиот зелен чај е чај со прилично неутрален вкус. Значи, можете да додадете засилувачи на вкус како слива или брусница за да испробате различни комбинации“.

Зелениот чај, особено, содржи Л-теанин, амино киселина која ја продолжува вашата способност за спиење и го подобрува квалитетот на сонот.

Придобивките од чајот пред спиење
Во традиционалната кинеска медицина, билните чаеви долго време се користат како дел од хербалната терапија за да помогнат при нарушено спиење. Истражувањата покажаа дека повеќето од седативните ефекти предизвикани од овие хербални лекови се јавуваат поради нивната интеракција со невротрансмитери или хемиски гласници во мозокот.

На пример, невротрансмитер познат како гама-аминобутерна киселина (GABA) произведува смирувачки ефект и игра голема улога во намалувањето на хиперактивноста поврзана со анксиозност, стрес и страв. Се покажа дека чаевите кои користат корен од валеријана, на пример, го активираат овој специфичен невротрансмитер.

„Некои од придобивките од овие чаеви се хемиски бидејќи овие билни чаеви имаат фитонутриенти во нив кои имаат седативно дејство“, објаснува Червони. „Но, исто така, мислам дека има дел од однесувањето и во чаевите пред спиење“.

Да го погледнеме стресот како пример. Знаеме дека кога сме под стрес или се справуваме со проблеми од реалниот свет кои предизвикуваат многу вознемиреност, можеме да доживееме ментални и физички несакани ефекти што го отежнуваат физичкиот комфор или дури и добивањето на вистинскиот начин на размислување за одмор.

Изнаоѓањето начини за смирување на вашата анксиозност е клучно, но исто така е да бидете сигурни дека ги преземате дополнителните чекори потребни за да се ослободите пред да го направите последниот чекор во кревет. Тоа е местото каде што хигиената на спиењето влегува во игра.

Со креирање на поставен распоред за спиење и рутина пред спиење, можете да се потпрете на шема на однесувања што ви дозволуваат да бидете внимателни и да се фокусирате на ослободување од вашите стресни фактори. Сакате да ги исклучите екраните за да можете да се фокусирате на тоа да бидете внимателни во моментот. Можеби сакате да се бањате со топла бања пред спиење за да им дадете на вашите мускули некое толку потребно олеснување. И ако пиењето топла шолја чај ви овозможува да забавите уште повеќе, тоа е само уште еден чекор кон тоа да бидете сигурни дека се подготвувате за успешен сон.

„Промените во однесувањето навистина помагаат да ја доведете главата на вистинското место за да можете да предвидите дека ќе спиете“, зајакнува Червони. „Додека го поминувате денот организирајќи се и подготвувајќи се за успех, вие навистина ја поставувате ноќта за да можете добро да спиете и да го започнете следниот ден на десната нога“.

Дали има некои недостатоци за пиење чај пред спиење?
Нема навистина никакви недостатоци за пиење чај пред спиење. Ако сте тип на личност што станува за да уринира повеќе од еднаш среде ноќ, можеби прекинете го чајот неколку часа пред спиење за да не ви го наруши сонот полниот мочен меур.

Некои чаеви, како зелениот чај, може да имаат и кофеин во нив, па затоа ќе сакате да ги читате етикетите на пакувањето за да бидете сигурни дека избегнувате кофеин пред спиење. Други чаеви, исто така, може да предизвикаат стомачни тегоби во зависност од тоа како тој комуницира со вашиот дигестивен систем.

Ако сте загрижени за овие грижи, секогаш можете да ги тестирате овие чаеви во помали дози порано навечер за да видите како тие ве прават да се чувствувате или да разговарате со давател на здравствена заштита за нивните лични препораки за вашите здравствени цели.

Кога да побарате помош за несоница и други проблеми поврзани со спиењето
Несоницата и другите нарушувања на спиењето имаат долготрајни ефекти врз вашето здравје и благосостојба. Понекогаш, тие не се ни забележливи веднаш, бидејќи имаме тенденција да го врзуваме нашиот недостаток на сон со надворешни стресови. Но, кога ќе дозволите ова да трае долги временски периоди, лишувањето од сон навистина може да влијае на вашето здравје.

„Сигурно можете да пробате чај на почетокот ако ви е тешко со неколку непроспиени ноќи, но ако овие проблеми траат една или две недели и навистина ви е тешко да заспиете, чајот нема да го исечете и ќе ви треба дополнителна помош“, вели Червони.

Проценете што се случува во вашиот живот. Ако нешто ви се меша со секој ден и ви е тешко да се концентрирате, заспивате во текот на денот или лесно сте раздразливи, сето тоа се добри показатели дека е време да закажете состанок со давател на примарна здравствена заштита. .

„Спиењето е славна, убава работа“, вели Червони. „Ако одеднаш не спиете поради една или друга причина, може да се појави нешто друго како основна медицинска состојба. Значи, секогаш е важно да се пријавите кај вашиот давател на здравствена заштита ако не се чувствувате како да спиете доволно.