Пролетното чистење е одлично за вашето здравје

Како пролетното чистење е добро за вашето здравје.Само напред, исчистете го нередот - тоа е добро за вас! Температурите конечно се загреваат, а тоа го чувствувате во вашите коски - нагонот да ги отворите сите прозорци,   вашата гардероба и да почнете да ставате кутии за донација.

Како пролетното чистење е добро за вашето здравје.Само напред, исчистете го нередот – тоа е добро за вас! Температурите конечно се загреваат, а тоа го чувствувате во вашите коски – нагонот да ги отворите сите прозорци,   вашата гардероба и да почнете да ставате кутии за донација.

За многумина од нас, обновувањето на пролетта сигнализира дека е време да се влезе во режим на пролетно чистење. И според клиничкиот психолог Dawn Potter, PsyD, расчистувањето не е добро само за нашите домови – тоа всушност може да го подигне и нашето расположение. Таа споделува совети за чистење и објаснува како тоа може да помогне во нашата ментална состојба.

Дали ви е добро пролетното чистење?
Без разлика дали навистина се занимавате со пролетно чистење или не, веројатно сè уште знаете дека тоа е нешто – нешто како новогодишните одлуки. Но зошто?

„Имаме идеја дека пролетта е време за чистење“, вели д-р Потер, „што може делумно да биде затоа што пролетта отсекогаш била време на обновување и повторно раѓање“. Затоа, размислете за пролетното чистење како обновување и повторно раѓање на вашиот животен простор.

Плус, ако живеете некаде каде што е темно и студено во зима, можеби ќе почнете да се чувствувате поенергични како што времето се загрева и деновите стануваат подолги. Ова може да ве направи помотивирани да се движите и да го исчистите вашиот дом.

Здравствените придобивки од обезличувањето
Д-р Потер нè води низ некои од начините на кои средувањето на вашиот простор може да биде добро за вашиот мозок и вашето тело – да не зборуваме за вашиот дом.

1. Се чувствувате постигнато
Пролетното чистење е еден вид ритуализирано однесување, наш сопствен чин на одново започнување за да ги придружува темите на пролетта. Плус, нашиот мозок сака кога го завршуваме она што сме го започнале. Значи, кога задачата е завршена, нашиот мозок се чувствува добро, што ја намалува напнатоста.

„Чистењето дава опиплив резултат што можеме и да го видиме и да го почувствуваме“, вели д-р Потер. „Можеме да го погледнеме потоа и да помислиме: „Ох, тоа изгледа одлично!“ Тоа ни дава задоволство да правиме нешто значајно.

2. Ве депресира
Се чувствувате преоптоварено и преоптоварено? Некои луѓе сметаат дека чистењето е смирувачки начин да го надминат стресот.

„Понекогаш, ако се соочувате со други проблеми кои не можете да ги решите во тоа време, или ако само се чувствувате преоптоварени, може да откриете дека чистењето ви помага да го вратите чувството на контрола“, објаснува д-р Потер.

3. Се чувствувате помирно
„Да имате чист и организиран дом значи дека знаете каде е сè, што може да ви помогне да се чувствувате под контрола“, повторува д-р Потер. „Постои и мир на умот што доаѓа со тоа што имате естетски убаво место за будење и враќање на крајот од работниот ден.

4. Го подобрува вашиот фокус
Ако работите од дома, одржувањето на вашиот простор уреден и чист може да спречи одвлекување на работниот ден („Уф, навистина треба да ги измијам тие садови…“) и да придонесе за подобар фокус и мотивација.

Ова може да биде особено важно ако веќе имате проблеми со фокусирањето, како со нарушување на вниманието/хиперактивност (АДХД). „Одвлекувањето на вниманието од нередот може да биде полошо за луѓето кои веќе се борат да се задржат себеси фокусирани“, вели д-р Потер.

5. Ги намалува опасностите во домот
Се сеќавате на сцената од филмот „Сам дома“ кога младиот Кевин Мекалистер поставува куп играчки автомобили по целиот под, така што мажите што го ограбуваат неговиот дом ќе се лизнат врз нив? Да, така е.

Кога вашиот под е чист и ненатрупан, помала е веројатноста да се сопнете и да паднете преку залутани предмети. „Ова е навистина важно за постарите возрасни лица, како и за луѓето со мали деца“, вели д-р Потер.


6. Ве тера да се движите
Чистењето на прозорците и чистењето со правосмукалка на дневната соба всушност може да предизвика пумпање на тие ендорфини. „Самиот чин на чистење е физички чин, така што во зависност од тоа колку енергично чистите, можеби ќе вежбате малку“, вели д-р Потер.

Чистењето на вашата куќа не е замена за вежбање. Но, сепак е добро вашето тело да биде нагоре и да се движи наоколу, а одењето напред-назад додека ги оставате работите настрана може исто така да ви помогне да ја постигнете вашата дневна цел на чекори.

7. Тоа помага да се одбраните од депресијата
Студијата од 2010 година покажува дека луѓето кои ги опишуваат своите домови како „натрупани“ или полни со незавршени проекти имаат поголема веројатност да страдаат од депресија и замор отколку оние кои ги опишуваат своите домови како „мирни“ и „реставрирачки“.

„Некои основни симптоми на депресија се слаб интерес, недостаток на мотивација и замор, така што некој што доживува депресија можеби е помала веројатноста да го задржи фокусот потребен за целосно завршување на задачите како чистење и организирање, да се грижи дали има валкани чорапи на подот“. д-р Потер објаснува.

„Спротивно на тоа, ако личноста со депресија може да се наметне себеси или може да смисли начини како полесно да се исчисти или организира, тоа може да помогне во нивната енергија, фокус и расположение“.

Безбеден совет за чистење
Запомнете дека многу од средствата за чистење и дезинфекција што ги користите за чистење на вашиот дом – дури и „зелените“ – треба да се користат внимателно, особено ако имате деца и домашни миленици. Многу од нив содржат состојки кои можат да ја иритираат вашата кожа, очи, нос и грло и може да бидат отровни доколку се проголтаат.

Како да започнете со чистење на вашиот дом
Не сте сигурни од каде да започнете? Д-р Потер споделува совети како да се тркалаат топката – со потсетник дека штом ќе ја поминете почетната точка, станува полесно да ја завршите задачата.

Совладајте го вашето одолговлекување. Ако сте склони да ги одложувате работите, сега е време да се справите со таа лоша навика и, за возврат, да се справите со вашиот неуреден дом.
Почнете од некаде! Почетокот е најтешкиот дел. „Може да биде огромно за многу луѓе само да се мотивираат на акција“, признава д-р Потер, „па искрено, она што обично го велам е: „Само почнете“.
Направете план. Не очекувајте се да завршите одеднаш. Можеби започнете со кујната или спалната соба – или можеби започнете со уште помали задачи, како кујнските пултови или плакарот во спалната соба. Расчленувањето на помали чекори може да го направи да се чувствува поуправлив.
Прво направете ја најголемата задача. Ако не сакате да започнете со помали задачи ве мотивира онака како што треба да бидете мотивирани, наместо тоа започнете со поголеми работи. „Започнете со задачата која обезбедува најмногу визуелни промени“, предлага д-р Потер. „Тоа може да обезбеди чувство на моментално олеснување“.
Престанете да ја споредувате играта. Ако вашата снаа ја има најчистата куќа на светот, можеби ќе почнете да се чувствувате како неуспешна ако изгледа дека не можете да ја достигнете вашата куќа до истите стандарди. Но, не заборавајте да бидете љубезни кон себе и да препознаете дека сите ние напредуваме во различни простори и со различни системи. „Треба да го правите она што работи за вас“, вели д-р Потер. „Секој треба да има одредено ниво на организација, но тоа не мора да биде исто за секој човек“.
Исто како што не би се искачиле на Монт Еверест без план да стигнете до врвот, исто така не треба да се справувате со повеќемесечниот неред на вашето биро и во вашите плакари. Со планирање на вашите напори и преземање малку по малку, победата е на дофат.