Сакате здрава кожа? Оваа намирница мора да ја користите секојдневно

Јогуртот може да помогне и во борбата против акните. Има силни особини и против стареењето на кожата, како и способност за борба против слободните радикали во неа.

Јогуртот е многу здрав, особено за состојбата на кожата. Прво, го подобрува тенот, односно дава блескав и рамномерен тен на кожата ако се нанесува на неа, но и ако редовно се консумира. Неговата правилна употреба може да ја намали појавноста на старечкии пеги, пеги и флеки. Истовремено, ги собира порите. За лицата кои имаат проширени пори, јогуртот е идеално решение. Намачкајте го лицето со јогурт, оставете да делува 15 минути, па потоа измијте го со ладна вода. Тоа ќе ви помогне кожата да биде затегната, порите ќе се соберат и визуелно лицето изгледа посвежо. Ефектот се забележува уште при првото нанесување.

Јогуртот може да помогне и во борбата против акните. Има силни особини и против стареењето на кожата, како и способност за борба против слободните радикали во неа. Ако во појадокот додадете јогурт, може да си го подобрите метаболизмот и кожата да ја направите помлада и поздрава.

Помага и при темни подочници, а може да спречи, благодарени на процентот на млечна киселина во себе, и едем на кожата.