СЕ ПОДГОТВУВАМЕ ЗА ЛЕТОТО СО ПАНАЦЕА-7 ДИЕТЕТСКИ СОВЕТИ-ПОЧНУВАМЕ ВЕДНАШ

Бидете подготвени за лето: 7 совети за здрава исхрана за лето. Обновете и надополнете ја вашата кожа и физичко здравје бидејќи ви предлагаме неколку неверојатни совети за здрава исхрана за да го преживеете жестокото лето оваа година.

Бидете подготвени за лето: 7 совети за здрава исхрана за лето.
Обновете и надополнете ја вашата кожа и физичко здравје бидејќи ви предлагаме неколку неверојатни совети за здрава исхрана за да го преживеете жестокото лето оваа година.

Температурата расте и со нетрпение ги очекуваме подолгите и помрзливи денови од летото. Иако летото може да биде одредено ослободување од  долгите ноќи и студените денови, исто така може да донесе разни здравствени проблеми како дехидрација, вознемирен стомак, бактериски инфекции, топлотен удар и др. Тоа е императив, да бидете сигурни дека ја јадете вистинската храна и вежбате на вистински начин фитнес како влог во вашето здравје.  Подгответе се психички, одлучете се за диета, подгответе ја вашата кожа и физичко здравје.  Оттаму, ви предлагаме неколку неверојатни совети за здрава исхрана за да го преживеете жестокото лето оваа година. Еве неколку здрави совети за лето што мора да ги забележите!На Вас останува дали ќе ги примените!

1. Земете сезонско овошје и зеленчук

Овие денови повеќето зеленчук и овошје се достапни во текот на целата година; сепак, консумирањето сезонска храна има свој шарм и здравствени придобивки. Секогаш избира свежо собрана храна за да ги извлече најдобрите придобивки што тие можат да ги понудат.  Претпочитајте манго, сливи, домати, бобинки, лубеница, портокали, целер и др. Земајте она што го нуди сезоната, вашиот пазар, се она што расте во Македонија во пролет.

2. Чувајте се хидрирани

Пиењето вода е исклучително важно бидејќи помага да се рехидрира вашето тело и му помага подобро да функционира. Погрижете се да испиете 8-10 чаши вода и да обезбедите добро хидрирано тело. Не пијте екстремно разладена вода бидејќи таа само ќе ви нанесе хаос на вашето здравје.

3. Намалете го вашиот оброк

На желудникот му треба подолго време да ја свари храната, плус топлото време не дозволува да се натоварите со премногу храна. Добро е да имате полесни оброци наместо тешки, особено навечер.Како се приближува летото, така намалувајте ја храната и преоѓајте на лесна летна храна која ќе ви овозможи лесен сон и поздрав организам.

4. Јадете повеќе храна за ладење на телото

Повеќе храна за ладење на телото и повеќе хидратантна храна што ќе ви помогне да продолжите  во подготовката кон топлите денови. Јадете повеќе лубеница, сусам, кокосова вода, краставица, нане, семки од анасон и др.Но, тука се и црешите, јаготките, зелената салата, младиот кромид и белиот лук, младите компири, блитвата, спанаќот и се она што го нуди македонскиот пазар.Во комбинација со урда, младо сирење, лесен црн леб, маслиново масло, вашите подготовки за летото се во полн ек.

 

5. Изберете свежи сокови наместо ладни пијалоци

Пролетта почесто ќе ве прави жедни, што не тера да прибегнуваме кон ладни пијалоци и енергетски пијалоци кои се покажуваат како опасни на долг рок. Секогаш кога имате желба да ја задоволите жедта, претпочитајте да пиете сок од портокал или сок од диња.Исто така домашните сокови приготвени во процесори се Вашата оригинална подготовка за летото.Избегнувајте алкохол, газирани сокови или пакувани сокови со многу шеќер.Фабричките студени чаеви исто така не се препорачуваат.морате да го балансирате организмот за летните горештини.Тогаш тој ќе може хидриран да ги издржи горештините.Доколку пиете кафе, вклучително е да биде без шеќер.

6. Ужинајте со полесни грицки

Отфрлете ги пржените закуски во кои уживавте во зима; време е да се  применат полесни опции за ужина, како што се јаткастите плодови, мешавини за грицкање, семки, овошје и др.

7. Хигиената е клучот за здраво тело

Погрижете се што и да јадете или пиете да е чисто и хигиенско. Склони сте да добивате бактериски инфекции од приборот во рестораните, па дури и дома. Секогаш внимавајте да се чисти и секогаш мијте ги рацете пред јадење.

Овие совети за здрава исхрана ќе Ве направат среќни и здрави! Среќна подготовка за лето, 2023-то!

 

 

Ваша Панацеа!