Шест “тивки“ симптоми кои откриваат дека сте под поголем стрес отколку што мислите

Дали сте под поголем стрес отколку што мислите? По некој луд ден дел е од модерниот начин на живот и поради тоа не треба да се дига паника. Од друга страна, хорничниот стрес, секојдневното бомбардирање со хормони на стрес поради премногу работа или личен живот, започнува со тивки симптоми.

Д-р Стеван Хобфол, од Универзитетскиот медицински центар Раш, предупредува на првите, понекогаш нетипични симптоми на стрес. Ако искусите некои од знаците кои следат, почнете со нетипични антистрес активности, неважно дали ќе се одлучите за прошетка или ќе го исклучите мобилниот телефон на некое време.

ВИКЕНД ГЛАВОБОЛКИ

Наглиот пад на хормонот на стрес може да предизвика мигрена. Будете се и јадете како и во текот на работните денови, како би ја намалиле можноста за главоболки. Недоволната количина на сон надоместете ја со дремка во попладневните часови.

МЕНСТРУАЛНИ ГРЧЕВИ

Жените кои се под голем стрес имаат двојно поголеми шанси да почувствуваат болни грчеви, отколку оние кои се поопуштени, покажала студија на Харвард. Научниците ја обвинуваат хормоналната нерамнотежа која сее јавува под влијание на стресот. Може да помогне физичка активност која ја намалува активноста на нервниот систем.

БОЛНА ВИЛИЦА

Болната вилица може да биде последица на силното стискање на забите кое понекогаш се јавува во текот на спиењето, а поради стресот може да се влоши.

КРВАРЕЊЕ НА НЕПЦАТА

Бразилско истражување покажало дека лицата под стрес се посклони на боелсти на непцата. Хронично зголеменото ниво на хормонот на стрес – кортизол, може да го оштети имуниот систем и да овозможи бактериите да го нападнат забното месо.

ПОЈАВА НА АКНИ

Стресот ги зголемува воспалителните процеси кои предизвикуваат појава на акни. Користете креми кои ја хидратизираат кожата и кои ги уништуваат бактериите.

ЧЕШАЊЕ НА КОЖАТА

Неодамнешна јапонска студија спроведена на 2.000 испитаници со хорнично чешање (пруритус), покажала дека тие лица се двојно почесто под влијание на силен стрес, во споредба со оние кои ги мачи овој проблем. Иако чешањето може да биде причина за стрес, стручњаците сметаат дека чувството на анксиозност и напнатост го влошува дерматитисот, егземата и псоријазата.