Што да направите кога ќе си ја изгорите устата

Реагирајте  брзо  со ледени коцки мраз, лепчиња, млеко и солена вода. Врела пица. Шолја еспресо на пареа. Некои работи се премногу добри за да им се одолее - но овие топли задоволства можат да нанесат сериозна болка кога ќе ви го изгорат горниот дел на устата.

Реагирајте  брзо  со ледени коцки мраз, лепчиња, млеко и солена вода. Врела пица. Шолја еспресо на пареа. Некои работи се премногу добри за да им се одолее – но овие топли задоволства можат да нанесат сериозна болка кога ќе ви го изгорат горниот дел на устата.

Уф! Штетата може да биде направена, но дали може да се ослободите од изгореницата? Отоларингологот д-р Мика Тајмен го нуди својот стручен совет.

Дали треба да се грижам за изгореници во устата?
Покривот на вашата уста, или непцето, го вклучува крутото, тврдо непце напред и мазното меко непце во задниот дел. И кога ќе изгорите кој било дел од вашето непце, дефинитивно го знаете тоа. За разлика од синдромот на горење во устата, изгореницата на покривот на устата ќе се појави веднаш откако ќе јадете или пиете нешто топло.

„Вашето непце е покриено со слој меко ткиво што содржи мрежа од нерви кои се чувствителни на топла храна и пијалоци“, објаснува д-р Тајмен. „Изгореницата во устата може да биде болна, но обично лечи доста добро сама по себе“.

Домашни лекови за изгореници на покривот на устата
По изгореници, изгореното место може да биде чувствително, нежно и болно. Овие лекови може да ви помогнат да се чувствувате подобро додека вашата уста се опоравува од несреќата:

Ладна вода или мраз
Прв ред на работа: изладете ја устата. Тоа ќе обезбеди брзо олеснување и може да помогне да се минимизира штетата.

„Пивнувањето ладна вода во устата се чувствува добро и е безбеден начин да се запре горењето веднаш“, советува д-р Тајмен. „Можете да ставите и една лажица  мраз во устата. Користете мали количини во исто време, во спротивно мразот може да се залепи на покривот на устата“.

Леб
Лепчињата се одлични и за жешка уста. „Секој вид на леб ќе го има истиот ефект на ладење како ладна вода или мраз“, вели д-р Тајмен.

Исплакнете со солена вода
Можеби сте научиле да пливате со топла солена вода за да ја ублажите болката од анцерогена рана – а овој вековен лек може да помогне и при други рани и повреди во устата, вклучително и изгореници.

„Солта има ефект на сушење на ткивата, што може да им помогне да заздрават малку побрзо“, вели д-р Тајмен. „Немаме никакви студии кои докажуваат дека солената вода помага при изгореници од устата, но не е повредено да ја пробате“.

За да направите плакнење со солена вода, додадете половина лажичка сол во половина чаша топла вода. Измешајте го, заматете го 30 секунди и исплукајте го.

Млеко
Да се замие малку ладно млеко во устата е лек кој вреди да се проба, се додека не сте алергични на млечни производи или нетолерантни на лактоза.

„Некои луѓе откриваат дека пиењето млеко ја лади нивната уста откако ќе јадат зачинета храна“, забележува д-р Тајмен. „Тоа е исто така популарен домашен лек за изгореници од сонце, па може да помогне и при изгореници од устата“.

Пероксид и вода  
Разредениот водороден пероксид е уште еден добар начин за изгорена уста.

„Пероксидот ја смирува малата иритација и ги убива бактериите“, објаснува д-р Тајмен. „Ако устата сè уште ве боли по употреба на ладна вода, разредениот пероксид може да обезбеди дополнително олеснување“.

Користете го овој лек само еднаш или двапати по првичното изгореници, бидејќи употребата на пероксид подолг период може да ја оштети забната глеѓ. И никогаш не користете го со целосна јачина – тој е премногу силен за ткивата на вашата уста и забите. Наместо тоа, направете мешавина која е половина вода и половина пероксид.

Миење за уста за рани во устата
Ако вкусот на пероксид е над она што можете да го поднесете, одете во продавница и побарајте средство за плакнење уста наменета за рани во устата. Тие обично содржат малку пероксид и вкус за да ги направат повкусни.

„По изгореници на устата, миењето на устата на база на пероксид може да им помогне на вашите ткива да заздрават побрзо“, вели д-р Тајмен. „Следете ги упатствата на пакувањето и внимавајте да избегнувате какво било средство за плакнење уста што содржи алкохол. Алкохолот може да ги иритира ткивата во вашата уста и може да го одложи заздравувањето“.

Лек за болка
Ако сè друго не успее, земете гел за уста што содржи бензокаин.

„Производ со бензокаин обезбедува привремен ефект на вкочанетост“, објаснува д-р Тајмен. „Ова е безбедна опција ако имате болки и ако другите лекови не се доволни“.

Може да земете и лекови против болки без рецепт, како ибупрофен или ацетаминофен. Иако овие лекови нема да помогнат изгорениците да заздрават побрзо, тие можат да обезбедат одредено олеснување ако болката ве мачи.

Избегнувајте одредени видови храна и пијалоци
Избегнувајте работи кои би можеле да ја влошат болката, како:

Кисели пијалоци како газирана вода (селцер), сода, кафе и вино.
Храна со остри агли, како тортиља чипс.
Топла храна или пијалоци.
Зачинета храна.

Кога да побарате медицинска нега
Изгорениците од устата обично не се итен случај, но неколку ситуации бараат професионален третман. Во ретки случаи, пиењето топла течност може да предизвика епиглотитис, сериозна состојба која може да ги блокира вашите дишни патишта.

Јавете се на 194 или одете во најблиската соба за итни случаи ако искусите:

Лигавење.
Засипнатост.
Неможност за голтање.
Тешка болка во грлото.
Проблеми со дишењето.
Исто така, треба да побарате итна медицинска помош ако:

Изгореницата е тешка.
Вашето бебе или дете ја изгори устата.
Сте ги изгореле аглите на устата, лицето или усните.

Времето ќе помогне вашата уста да заздрави
Изгореницата на покривот на устата е непријатна, но обично, вашето тело ќе ја заврши работата за да го излечи за вас. Во меѓувреме, користете некои домашни лекови – и можеби пробајте ладен третман.