Што да направите пред да ве фати настинка?

Задолжително пред појадок испијте топла вода со лимон. Овој напиток не само што освежува, туку помага и при дигестијата.

Променливото време, односно температурните разлики наутро и навечер споредбено со оние во текот на денот, влијае на здравјето на организмот, и првата работа што ни се случува е настинката.

Пред да ве фати настинка, најдобро е да се подобри имунитетот, а ова се некои од начините: 

  • Задолжително пред појадок испијте топла вода со лимон. Овој напиток не само што освежува, туку помага и при дигестијата. Лимонот е богат со витамин Ц кој е важен во дигање на имунитетот.
  • Јадете ручек со шарени бои, во делот на овошјето и зеленчукот. Имуниот систем бара различни состојки за да може подобро да функционира.
  • По главниот оброк – ручекот, шетајте. Зголемете го нивото на витамин Д и намалете го нивото на стрес.
  • После пладне јадете храна богата со протеини.
  • Вежбајте кога сте одморни и полни со енергија.
  • Немојте да вечерате доцна и легнувајте си порано.

„Последното истражување покажало дека учесниците кои имале добар ноќен сон создаваат повеќе заштитни антитела од оние на кои им недостасувал сон. Недоволното спиење негативно влијае на имунитетот и го слабее. Држете се до регуларното време на одење во кревет навечер и избегнувајте светлост на екраните од електронските уреди најмалку еден час пред да си легнете. Се препорачува да направите бања во сол од магнезиум и да читате книга“, објаснува нутриционистот Вајолет Бреј, автор на истражувањето.