Што можете да направите за вашите суви раце од прекумерно миење?

Еден од најдобрите начини да се заштитите од болести од секаков вид е да ги миете рацете - многу. Но, сето тоа чистење може да ја направи кожата на вашите раце сува, испукана и болна.

Еден од најдобрите начини да се заштитите од болести од секаков вид е да ги миете рацете – многу. Но, сето тоа чистење може да ја направи кожата на вашите раце сува, испукана и болна.

Затоа, обидете се да ја намалите топлината на водата и да изберете хидратантен сапун.

Дерматологот Мелиса Пилијанг, доктор на науки, открива зошто рацете може да се исушат, што се случува кога ги миете и што можете да направите за да ги одржите рацете меки и здрави.

Зошто рацете ми се сушат откако ќе ги мијам?
Ако чувствувате дека вашите раце се иритираат по миењето, не сте сами. Сувите раце по миењето може да биде вообичаен проблем, а тоа обично е предизвикано од отстранување на природните масла и влагата од вашата кожа за време на процесот на миење.

Еве неколку фактори кои придонесуваат за суви раце после миење:

Сапун: Повеќето сапуни и миење раце се дизајнирани да ја отстранат нечистотијата, бактериите и маслата од вашата кожа. Иако ова е важно за чистотата, исто така може да ја отстрани вашата кожа од природните масла, оставајќи ја сува и помалку еластична. Одредени сапуни или миење раце се погруби од другите. На пример, некои содржат груби хемикалии како натриум лаурил сулфат што може особено да ја исуши вашата кожа.
Температура на водата: Користењето многу топла вода може да биде тешко за вашата кожа. Топлата вода може да предизвика вашата кожа да ја изгуби влажноста побрзо, што доведува до сувост. Тоа е затоа што липидната бариера – позната и како бариера за влага и лоцирана на најоддалечениот слој на вашата кожа – се топи под топла вода. (Ова не се случува со ладна и млака вода.)


Прекумерно миење: Дали е вистина дека можете премногу да ги миете рацете? Честото миење на рацете, особено ако се прави без навлажнување потоа, може да доведе до сувост. Здравствените работници и луѓето во одредени професии, на пример, може да бидат повеќе склони кон ова прашање.
Состојби на кожата: Вашите раце исто така може да бидат повеќе склони кон сушење поради кожна состојба како псоријаза или егзема. Ако имате историја на кожни заболувања, имајте предвид дали чувствувате изгореници по миење на рацете со одредени сапуни или на повисоки температури. Исто така, треба да размислите за користење на специјално пропишани лосиони или дополнителни нежни лекови по миењето на рацете за да избегнете влошување на вашата состојба.

Дали средството за дезинфекција на рацете е помалку грубо за вашите раце?
Можеби сте слушнале дека изборот на средство за дезинфекција може да биде помалку иритирачки начин да ги одржувате рацете чисти. Но, тоа не е баш така. Иако употребата на средство за дезинфекција на раце не вклучува топла вода или сапун, тоа не е соодветно менување за миење раце. Плус, средството за дезинфекција на рацете може да предизвика иритација на вашата кожа.

За да ги минимизирате потенцијалните недостатоци на средството за дезинфекција на рацете и да ја заштитите вашата кожа:

Навлажнете ги рацете откако ќе се исуши средството за дезинфекција.
Ограничете ја употребата на средство за дезинфекција на раце во ситуации кога сапун и вода не се достапни.
Измијте ги рацете со сапун и вода кога се видно валкани.
Лекување и спречување на суви раце од миење
Ако се борите со сува кожа, може да биде фрустрирачки секој пат кога одите во мијалник да ги измиете рацете. Но, постојат начини да ја избегнете иритираната кожа и да најдете ослободување од сувоста.

Запомнете: постојаното и темелно миење на рацете ве заштитува од бактерии и бактерии, па затоа еве неколку начини како да го олесните тоа:

1. Избегнувајте топла вода
Не мора да се префрлате на целосно ладна вода, но и попарувањето со топла вода за време на миењето на рацете не ви прави никаква услуга. Обидете се да ја намалите температурата додека ги миете рацете, па дури и се туширате за да избегнете чувство на сувост или иритација на рацете. „Желата вода може да ги измие здравите масла на кожата“, повторува д-р Пилијанг.

Запомнете да го правите ова кога правите други задолженија поврзани со хигиената како миење садови. Млаката за разлика од топлата вода може да биде само разликата што и треба на вашата кожа за да избегне сувост.

2. Одлучете се за хидратантен сапун
Одредени сапуни имаат навлажнувачки агенс во нив што може да биде понежно за вашата кожа и да спречи сувост. „Вашата најдобра опција е да користите навлажнувачки сапун и потоа добро да се исплакнете“, советува д-р Пилијанг.

Кога купувате нежен сапун, обидете се да барате навлажнувачки состојки како што се:

Шеа путер.
Јојоба.
Хијалуронска киселина.

3. Навлажнете после миење
Користењето навлажнувачки крем после миење е еден од најдобрите начини да ги одржувате вашите раце мазни и нахранети. „По миењето, нанесете лосион за да помогне да се запечати влагата“, препорачува д-р Пилијанг. Одлучете се за лосион или крем за раце без мирис за да избегнете дополнителна иритација на вашата кожа.

4. Користете третман со мелем
Ако сте склони кон многу сува кожа, можете да го прескокнете лосионот и да одите директно на добар, густ хидратантен крем. Сакате да барате крем, мелем или маст – нешто што е густо и малку тешко да се шири што ќе обезбеди повеќе влажност на вашата кожа.

5. Нежно исушете ги рацете
Можете исто така да избегнете суви раце после миење со начинот на кој ги сушите. Вашиот прв инстинкт после миењето е веројатно да ги исушите рацете додека не остане ни капка вода. Но, всушност е подобро да ги оставите рацете малку влажни по сушењето. Ако можете да се извлечете со воздух сушејќи ги рацете понекогаш, уште подобро! Исто така, не тријте, само намачкајте, за да не ја иритирате кожата.

6. Размислете за користење на ракавици за чистење
Конечно, погрижете се да избегнувате какви било непотребни интеракции со вашите раце. „Особено ако имате навистина суви раце, паметно е да размислите за носење ракавици кога миете садови или чистите“, предлага д-р Пилијанг.

„Исто така, водење навлажнувач во спалната соба во текот на ноќта може да помогне да се навлажни воздухот и вашата кожа додека спиете“, додава таа. На овој начин, ги одржувате вашите раце здрави во текот на денот, така што се надеваме дека тие се помалку чувствителни на миење раце.

Миењето на рацете е важен начин да останете здрави. Доследно миење раце може да помогне да се убијат бактериите и да се спречат болести кои можат да се шират. Но, ако сте фрустрирани поради тоа што вашите раце се сушат по секое миење, обидете се да ја намалите температурата, да го замените сапунот и постојано да посегнувате по добар хидратантен крем.

Ако се чувствувате како да чувствувате екстремна сувост по миењето на рацете што доведува до пукање или болка, задолжително разговарајте со дерматолог или давател на здравствена заштита.