Што му се случува на телото кога апстинирате од секс!

Сите имаат периоди на „суша“, но и тие се земаат предвид (не само долгите паузи) затоа што го менуваат телото – дали воопшто знаете што се случува во вашето тело кога не водите љубов?

Сите имаат периоди на „суша“, но и тие се земаат предвид (не само долгите паузи) затоа што го менуваат телото – дали воопшто знаете што се случува во вашето тело кога не водите љубов? Колку долго поминало од ’последниот пат’? Не паметите или не ви е гајле?! Вашето тело мисли поинаку – сексот очигледно е толку генијален што телото кога го нема потполно се менува затоа што му недостасува таа активност. А колку телото е фасцинантен механизам потврдуваат следниве факти:

Ќе имате ’мокри’ соништа

Иако кај мажите оваа појава е очигледна и жените имаат мокри соништа! Голема е веројатноста во сон да ви се случил некој оргазам – 37 % од жените ги доживуваат до 35 година. Ако не, драги дами докажано е дека ќе ги имате (и тоа почесто) од 40 до 50 година. За да го потврдат ова научниците морале да направат темелно и прилично комплицирано истражување, затоа што влажните соништа нужно не ги следи и влажност. Ги исчитувале во температурата кај клиторисот и во мозокот – затоа што на жените навистина се им тргнува од главата.

Повеќе сте под стрес

Сексот ги поттикнува ендорфините кои не ослободуваат од стресот и ставаат насмевка на лицето, па ако не се сексате редовно постои веројатност дека ќе бидете нервозни и повеќе под стрес. Сепак, со оглед на тоа дека сексот е и еден вид вежбање, може барем делумно да се надомести ако редовно се вежба и тоа микс на вежби на сила и кардио (не го прескокнувајте кардиото!).

Паѓа имунитетот

Верувале или не, сексот му помага и на имунитетот! Имено, за време на секс (најмногу кога ќе доживеете оргазам!) се испушта одреден хормон кој работи на имунитетот во организмот – не многу, но му дава мал придонес на имунитет кој, секако, помага. Притоа делува и како антидепресив, па од него се подобрува расположението, но и косата и кожата стануваат поубави. Затоа за да останете со добро здравје и среќни би требало да имате секс еднаш или два пати неделно.

Сексот го „буста“ хормонот кој е задолжен за памтењето и помага во одржувањето на истиот. Така, освен што не се сексате малку и оглупавувате!

Имате помала потреба за секс

Доколку се сексате помалку, со време ќе ја изгубите желбата и буквално, повеќе нема да се јавуваат такви емоции. Докажано е дека тоа може да се спречи со мастурбација, а научниците велат и дека оние кои мастурбираат се подобри и подарежливи љубовници.

Слабеат ѕидовите на вагината

Жените од околу 40-50 години мораат да имаат редовен секс инаку им слабеат ѕидовите на вагината до таа мера што може да пукнат, а тоа потоа доведува до исклучително болен секс во кој не можат да уживаат. Причината е во тоа што во овој дел од телото не доаѓа наплив на крв, што инаку се случува со сексот, па освен до тенки ѕидови доаѓа и до сувост.

Се дебелите

Да, во ред, може ли полошо од ова?! Свесни сме дека листава станува се полоша, но факт е дека за време на сексот забрзано се дише, има многу движење, а со тоа се трошат и многу калории. Се разбира, не колку со вежбање, но значително. Ова, се разбира, може да се спаси со вежбање, но зарем не звучи доволно лошо?!

Мозокот ви се претвора во каша

Дефинитивно заборавате повеќе, а потоа и постојано сте отсутни и потешко се фокусирате. Сексот инаку го „буста“ хормонот кој е задолжен за памтењето и помага во одржувањето на истиот. Така, освен што не се сексате малку и оглупавувате!

Вежбањето ќе биде помалку делотворно

Како што веќе кажавме, поради недостаток на секс се таложат килограмите. Вежбањето дефинитивно помага, но само делумно. Впрочем, моделката Миранда Кер вели кога вежба, а не се секса телото и е помалку цврсто.