ШТО СОВЕТУВААТ НУТРИЦИОНИСТИТЕ: Што смеете да јадете пред и по вакцинирањето против КОВИД-19?

Постојат и намирници кои е најпаметно да се избегнуваат.

Ако се уште не сте примиле вакцина, можеби ве интерсира како да се подготвите, па и што да јадете и пиете пред и по вакцинирањето.

  • АЛКОХОЛ ИЗБЕГНУВАЈТЕ И ВО ДВАТА СЛУЧАИ

Додека некои нема да имаат посебни несакани ефекти по вакцинирањето, други може да искусат главоболка, замор, болка во мускулите и мачнина. Нутриционистката Синтија Сас, советува да си олесните со правилен избор на намирници, но и што да избегнувате. Дури и само малку алкохол може лесно да предизвика дехидрација, што ќе ги интензивира нуспојавите. Алкохолот е поврзан и со неготивно влијание на имуниот систем, поради што и е потребно да се избегнува.

  • ВНИМАВАЈТЕ ШТО ЈАДЕТЕ ПРЕД ЛЕГНУВАЊЕ

Ако сте одморени, имуниот систем ќе работи најдобро што може. Според истражувањата, ако јадете премалку влакна, заситени масти и  шеќери, тоа може да влијае на испрекнат сон. Спротивно на тоа, влакната ќе ви овозможат длабок и квалитетен сон. Салата, леќа, маслиново масло, лосос и цитруси може да бидат добар избор. Ако сте гладни пред спиење изедете малку овошје или јаткасти плодови.

  • НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ ВОДА

Вода треба да пиете пред и по вакцинирањето, а секако најдоброе да пиете во текот на целиот ден – од моментот кога ќе се разбудите до одењето на спиење. Ако не го сакате вкусот на водата, додадете лимон или зачински билки.

  • БИРАЈТЕ ЗДРАВИ НАМИРНИЦИ

Истражувањата покажуваат дека во текот на пандемијата се повеќе посегаме за нездрава храна. Но, таа може да поттикне воспаленија и така лошо да влијае на имуниот систем.

Дека здравите навики се поврзани и за подобра превенција од болеста КОВИД-19, објавија нутриционистите по истражување, објавено во списанието British Journal of Nutrition, а за да го заштитите здравјето, советуваат да изберете намирници полни со нутриенти и антивоспалителни својства. Тука се вклучени овошје, зеленчук, кои може да ги воведете буквално во секој оброк.

  • ПРЕД САМАТА ВАКЦИНАЦИЈА ЈАДЕТЕ ДОБРО БАЛАНСИРАН ОБРОК

Иако губењето свест не е една од нуспојавите кои се споменуваат, Центарот за контрола и превенција на болести, информира дека тоа се случува, без оглед за која вакцина се работи. Обично е последица на анксиозност, но за да направите се што можете да го спречите тоа, изедете нешто и испијте малку вода пред самото вакцинирање. Овошен сок, овесна каша или малку јаткасти плодови се секогаш добар избор.