Што треба да направите ако забележите дека косата ви е крута и сува

Ако забележите дека вашата коса е крута и сува, постојат неколку чекори кои можете да ги преземете за да ја вратите нејзината мекост и влажност.

Доколку сте забележале дека косата ви е крута или ви паѓа од коренот, би требало да проверите кои од витамините ви недостасува. Затоа што факт е дека квалитетот на косата зависи од она што го внесувате во организмот, се разбира, покрај генетиката, која е главен предуслов за нејзиниот квалитет.

Ако забележите дека вашата коса е крута и сува, постојат неколку чекори кои можете да ги преземете за да ја вратите нејзината мекост и влажност:

1. Користење на навлажнувачки шампон и балсам:

  • Изберете шампони и балсами кои се специјално формулирани за сува и оштетена коса. Овие производи обично содржат состојки како арганово масло, кокосово масло, масло од јојоба, и глицерин кои помагаат во навлажнување на косата.

2. Длабински третмани со маски за коса:

  • Користете длабински хидратантни маски за коса еднаш или двапати неделно. Маските со природни масла, како маслиново масло, кокосово масло, или масло од авокадо, можат значително да ја подобрат состојбата на сувата коса.

3. Избегнување на топлотни уреди:

  • Ограничете го користењето на топлотни уреди како фенови, исправувачи и виткачи. Ако мора да ги користите, применете термална заштита пред сушење или обликување на косата за да го намалите оштетувањето.

4. Избегнување на хемиски третмани:

  • Ограничете ги хемиските третмани како боење, избелување и перманентни зафати кои можат да ја исушат и оштетат косата.

5. Редовно потстрижување:

  • Редовното потстрижување на косата, на секои 6-8 недели, помага да се отстранат сувите и оштетени врвови и да се спречи понатамошното оштетување.

6. Употреба на природни масла:

  • Применувајте природни масла на вашата коса и скалп за дополнителна хидратација. Аргановото масло, кокосовото масло, и маслиновото масло се одлични за навлажнување и нега на сувата коса.

7. Нежно сушење и четкање:

  • Кога ја сушите косата, користете мека крпа и нежно потапкајте ја, наместо да ја триете. Избегнувајте грубо четкање на мокра коса, бидејќи тоа може да предизвика оштетување. Користете четка со широки заби или чешел.

8. Избегнување на агресивни шампони:

  • Избегнувајте шампони кои содржат сулфати, бидејќи тие можат да ја исушат косата. Наместо тоа, користете шампони без сулфати или нежни чистачи.

9. Навлажнување на воздухот:

  • Во зима, кога воздухот е посув, користете овлажнувач за да одржите оптимална влажност во домот, што ќе помогне да се спречи сушењето на косата.

10. Здрава исхрана и хидратација:

  • Јадете балансирана исхрана богата со витамини и минерали, особено со витамини А, С, Е и биотин, кои се важни за здравјето на косата. Пијте доволно вода за да одржите хидратација одвнатре.

Со следење на овие совети, можете да ја вратите мекоста и здравиот изглед на вашата коса.

Витамин Б12

Има важна улога во здравјето на косата, го потпомага растењето и ги зајакнува влакната. Го има во лососот, сардините и млечните производи.

Железо

Многумина се во дефицит кога е во прашање железото, па дури и ако хемоглобинот е во границите на нормалата. Го има во зелениот, листест зеленчук, црниот дроб и говедското. Доколку секое утро пиете сок од овој зеленчук вашата коса ќе биде здрава и убава.

Фолна киселина

Еден од симптомите на недостаток е и опаѓањето на косата. Зголемениот внес на фолна киселина доведува и до побујна коса. Најдобар извор на фолна киселина се агрумите, авокадото и јагодите.

Цинк

Како минерал мошне е важен за кожата и косата. Помага лимфниот систем да се ослободи од токсините. Го има во сончогледот, тиквата, ракчињата, остригите и благиот компир.

Вода

Кога сте дехидрирани тоа веднаш се забележува на вашата кожа и коса. Водата е неопходна и би требало да се внесува во организмот во поголеми количества, особено налето.